Skocz do zawartości

Duży problem z podłogą


Recommended Posts

Dzień dobry. Ponad 2 lata temu wprowadziliśmy się do mieszkania, w którym jest drewniana podłoga. Nie znam się na tym zupełnie, więc nie wiem jaki to rodzaj - być może ocenicie po zdjęciach. Podłoga myta środkami do podłóg i olejowana preparatami chemicznymi na bieżąco, jak i olejami naturalnymi. Mimo to dzieje się z nią coś dziwnego. Podnosi się, robi się wklęsła, albo wypukła, między deskami widoczne są szpary. Na początku myśleliśmy, że to kwestia sezonu grzewczego i wiosną/latem jak będą wyłączone grzejniki nic się nie poprawiło, a obecnie podłoga wygląda tak, jak przedstawiają to zdjęcia. Co więcej, nie dotyczy to całej podłogi - w 90% wygląda ładnie, przylega i nie ma szpar. Problematyczne jest kilka miejsc, i to takich, które znajdują się w różnych jej częściach. Do tego są to miejsca odkryte, niczym nie zastawione, nie zalewane wodą, a niektóre oddalone od grzejnika o 5m. Co jest tego przyczyną? Nieprawidłowe położenie podłogi, nieodpowiednia temperatura /wilgotność w mieszkaniu czy zła eksploatacja? I najważniejsze - jak można ją naprawić? Czy trzeba zrywać i kłaść od nowa, czy można zastosować inne sposoby? Będę bardzo wdzięczna za rady. Pozdrawiam 

IMG_5016.jpg

IMG_5020.jpg

IMG_5018.jpg

IMG_5017.jpg

IMG_5014.jpg

IMG_5015.jpg

IMG_5019.jpg

Edytowano przez agataa8 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

ja mam dokładnie tak samo, możliwe, że była nadmiernie obciążana albo pod spodem wylewka pęka. Też się wprowadziłem 3 lata temu i układ podłogi identyczny. Mam klepki dębowe. Pracuje mi nadmiernie w jednym miejscu na środku, w pobliżu obciążonych mebli. Na początku efekt ten był mało zauważalny albo go najzwyczajniej przeoczyłem. U Ciebie na dolnej focie widać spiętrzenie z prawej strony, a na środku "schodki". To wygląda jakby podłoga się "rozpychała" tak to nazwę - a to może wynikać ze zmiany wilgotności.

Link do komentarza

Niezależnie od przyczyn, podłogę trzeba zerwać (przynajmniej fragment) i dopiero wtedy można będzie ocenić czy to wina wadliwego  podłoża czy deformacja (prawdopodobnie paneli warstwowych ) powstała na skutek zawilgocenia lub braku dylatacji

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziekuje za odpowiedzi! Niestety nie mamy zapasowych desek, wiec zerwanie nawet jednej deski oznaczać będzie konieczność zerwania całej podłogi i wymiany na nowa, a tego chcemy uniknąć. Przynajmniej na razie, ze względu braku funduszy. Czy istnieją jakieś sposoby doraźne, które moglibyśmy zastosować żeby temu zaradzić? Oczywiście szpar nie naprawimy, ale przynajmniej ta odstającą deskę (wyłódkowaną z drugiego czy ostatniego zdjęcia). Nie wiem, wpuszczenie kleju i obciążenie tych fragmentów, które odstają? Albo zeszlifowanie odstających fragmentów? Zależy nam na tym aby przynajmniej przez kilka miesięcy dopóki nie odłożymy pieniędzy na większy remont mieszkania podłoga wyglądała estetycznie.

Edytowano przez agataa8 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie da rady. Koniecznie trzeba się dowiedzieć co jest pod spodem. Ja pod płytkami PCV w kuchni miałem góry i doliny z powodu rozsypywania się posadzki. Zwyczajnie, w miejscu przy kuchence, gdzie dużo się chodzi i stoi, powstał dołek, a pył rozszedł się na boki wypychając do góry sąsiednie płytki. Boki miały sklejone, więc kurzu wiele nie było.

Temat rozwiązała dopiero nowa posadzka, tym razem z cementem, a nie piaskowa (bo budowlańcy cement pewnie ukradli). To były lata 80-te ubiegłego wieku. 

1 godzinę temu, agataa8 napisał:

Dziekuje za odpowiedzi! Niestety nie mamy zapasowych desek, wiec zerwanie nawet jednej deski oznaczać będzie konieczność zerwania całej podłogi i wymiany na nowa, a tego chcemy uniknąć. Przynajmniej na razie, ze względu braku funduszy.  

Niestety, do tych kosztów trzeba doliczyć przygotowanie podłoża.

Link do komentarza
1 godzinę temu, uroboros napisał:

To mieszkanie jest w domku?, w bloku?, na którym piętrze, nad piwnicą?... budynek jest nowy?

Mieszkanie w bloku. Blok wybudowany w 2015 roku. 6 piętro. Piwnica na poziomie -2.

1 godzinę temu, joks napisał:

Zerwij listwę przypodłogową i zobacz czy przypadkiem deska nie jest na styk do ściany .

Tak zrobimy jutro i się przyjrzymy - wrzucę zdjęcia.

9 godzin temu, retrofood napisał:

Nie da rady. Koniecznie trzeba się dowiedzieć co jest pod spodem. Ja pod płytkami PCV w kuchni miałem góry i doliny z powodu rozsypywania się posadzki. Zwyczajnie, w miejscu przy kuchence, gdzie dużo się chodzi i stoi, powstał dołek, a pył rozszedł się na boki wypychając do góry sąsiednie płytki. Boki miały sklejone, więc kurzu wiele nie było.

Temat rozwiązała dopiero nowa posadzka, tym razem z cementem, a nie piaskowa (bo budowlańcy cement pewnie ukradli). To były lata 80-te ubiegłego wieku. 

Niestety, do tych kosztów trzeba doliczyć przygotowanie podłoża.

Tak, ja to rozumiem i na pewno się tym zajmiemy, tylko bardziej chodzi mino rozwiązanie doraźne. Na teraz. Wydaje mi się, ze to jest trójwarstwowa deska dębowa - przynajmniej tak wyglada jak porównuje z oferta internetowa i tak twierdzi znajomy, który u nas bywa i ma identyczna podłogę. Być może odwarstwila się wiec jej górna warstwa i wpuszczenie kleju jednak pomoże? Myśle, ze spróbujemy tak czy siak, bo na tem moment nic innego nam nie pozostaje. Jak to nie pomoże to chyba i tak nie będzie gorzej niż jest, a na jesieni wymienimy cała podłogę. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć. Jakie oczyszczalnie przydomowe wg Was są dobrym wyborem dla 4 osób?   W projekcie przewidziano oczyszczalnię Bio Hybryda 2500. Widzę, że nadal jest w sprzedaży. Czy to dobra oczyszczalnia? A może jest coś lepszego w podobnej cenie lub coś tak dobrego, że warto dopłacić?  
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...