Skocz do zawartości

Czy warto odizolować bloczki od ławy fundamentowej? Jeżeli tak to Czemu?


Recommended Posts

Panowie. Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i ścian.  Wiem, że jest milion postów ale ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na niektóre pytania.

Mam fundamenty z bloczków. Czy warto odizolować bloczki od ławy fundamentowej? Jeżeli tak to Czemu?

Czy zamiast zaprawy do murowania ścian użyć gotowych zapraw w workach ? Pustak prefabet 

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

izolacja pozioma powinna być wykonana, aby ochronić fundament przed podciąganiem wilgoci. Powinien mieć Pan taki przekrój z opisem również w projekcie budynku. Czym to wykonać? Rekomendujemy hydroizolację mineralną np. weber.tec 824, dwukrotne malowanie powinno idealnie zabezpieczyć bloczki fundamentowe.

Więcej informacji znajdzie Pan na stronie: https://www.pl.weber/hydroizolacje/hydroizolacje-mineralne/webertec-824

 

Jeśli chodzi o zaprawę do murowania ścian, to korzyścią stosowania gotowych zapraw jest z pewnością jednorodność mieszanki oraz wygoda stosowania. Ma Pan czysto na budowie i pewność, że skład zaprawy będzie stabilny. Pełną ofertę zapraw murarskich można zobaczyć na stronie: https://www.pl.weber/search-content/content_type/product/activities/zaprawy-murarskie-54 Prosimy zwrócić uwagę czy producent bloczków, które Pan wybrał, rekomenduje do nich zaprawę cienkowarstwową czy tradycyjną (grubszą) i wówczas dobrać odpowiedni produkt.

 

Zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy!

Edytowano przez Eksperci Weber (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W domu bez piwnicy najważniejsza jest izolacja pozioma pomiędzy ścianą fundamentową a ścianą nadziemia. Dodanie izolacji poziomej niżej, pomiędzy ławą i ścianą fundamentową jest konieczne w domach podpiwniczonych. Wtedy łączymy ją z izolacją podłogi piwnicy. W domach bez podpiwniczenia izolacja na ławach ma sens tylko jeżeli poziom wód gruntowych utrzymuje się mniej więcej na poziomie ław. Inaczej nic nie daje. Wilgoć z gruntu i tak przecież wnika w ścianę fundamentową, szczególnie po jej wewnętrznej stronie.

Link do komentarza

Dodałbym że taka szczątkowa izolacja nawet przszkadza w okresowym wysychaniu razem z otaczający gruntem muru fundamentu, w wypadku braku piwnicy.

Preferowałbym też raczej w takim przypadku nieizolowane mury fundamentowe betonowe wylewane na miejscu - czyli monolit - razem z ławą.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Kto przegląda   0 użytkowników

  • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Budowlańcy jak budowlańcy. To firma montująca okna, twierdzili że nie raz już tak robili... I jak to obserwować, skoro zakryte z dwóch stron. Cisną mi się na język niecenzuralne słowa. Co można zrobić w takiej sytuacji, żeby spać spokojnie? Jakieś poprawki, zabezpieczenia?
  • I co Ci odpowiedzieć? Oczywiście, że mogło. A w jakim stopniu? Tego nie wiadomo nawet gdybyś nie miał ściany przysłoniętej styropianem. Bo większość to będą mikropęknięcia, które dopiero później, po zsumowaniu wszelkich, nawet przyszłych okoliczności mogą, ale nie muszą się ujawnić. I to nawet w wersji skrajnej, jak brzoza smoleńska. To jak z tym dzbanem, co to wodę nosi do czasu. Zasadą jest aby nie stwarzać powodów do awarii, stąd wzięły się procedury i reguły. Losu nie należy kusić.  U Ciebie mleko się już wylało, teraz pozostaje tylko obserwować, czy coś się nie dzieje. I nie powtarzać błędów w przyszłości.   PS. A budowlańcom powiedz, że młotek to jest podstawowym narzędziem u kowala, a nie na budowie
  • Podepnę się pod temat - miałem powiększane okno w ścianie nośnej, przyszła ekipa ale nie wycinała tylko młotami ręcznymi wybiła dziurę. Papierowo mam wszystko uzgodnione w porządku, ale po przeczytaniu kilku takich postów zastanawiam się, czy prawidłowo to zrobili. Ściany z pustaka ceramicznego, po drugiej stronie (choć nieco niżej widzę dwa małe pęknięcia na elewacji na styropianie). Czy takie wybijanie młotowiertarką mogło spowodować jakieś uszkodzenia? Nie mam jak sprawdzić muru, z jednej strony styropian i elewacja, wewnątrz ściana z K-G. Otwór był powiększany w dół, więc ościeżnica nie była ruszana - wybity prostokąt na jakieś pół metra.
  • @ewiq0 mi coś nie coś podesłała. Nie chcesz tego oglądać. Przynajmniej tych gdzie jestem ja Ale myślę że w prywatnej wiadomości dostaniesz. Tylko się ogarną uczestnicy.     Napisałem wiadomość 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...