Skocz do zawartości

Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?


Recommended Posts

Napisano

Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/24769-nowe-warunki-techniczne

 

Napisano
Proszę o informację czy współwłaściciel może odmówić mi podłączenia instalacji wod.kan. na strychu który ma funkcję mieszkalną. Strych stanowił wcześniej jedno mieszkanie ale w wyniku podziału majątku zostało ono fizycznie wydzielone w wyniku tego podziału on ma kuchnię i łazienkę a ja nie mam dostępu do wod. kan. i muszę poprowadzić go ze swojego mieszkania na parterze bo współwłaściciel ma I p. a ja parter.
Napisano

Wg prawa dostępu do wody nie może Cie pozbawić, nawet gdybyś nie płacił za wodę to gmina/wodociągi nie mogą Ci wody odciąć. Prąd tak ale nie wodę. Tylko u Ciebie chodzi o doprowadzenie wody i kanalizacji na poddasze  a to uważam że wymaga zgody właściciela mieszkania z I-go piętra, chyba że jest inna droga poprowadzenia mediów nie kolidująca z mieszkaniem właściciela na I piętrze. 

  • 1 rok temu...
Gość pawelkrk
Napisano
Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.
  • Redakcja changed the title to Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?
Napisano

Jaki sens ma obecnie montowanie jakiegokolwiek kotła w nowym domu? Żaden , A jaki ma sens marnowanie pieniędzy w wodny układ grzewczy po to aby ogrzewać w domu powietrze za pośrednictwem wody ogrzewanej prądem. 

 

Dla takich ortodoksów z zatwardzeniem intelektualnym mam super rozwiązanie kupić kocioł aby wytwarzać parę i prąd za pomocą generatora i tym prądem zasilić PC po to aby ogrzewać wodę w w CO i powietrze w domu. 

Napisano
Dnia 20.04.2021 o 19:21, Gość pawelkrk napisał:

Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.

Nie do końca gwałtowne, bo Warunki Techniczne 2021 były zapowiadane od długiego czasu. Poza tym nie zabraniają stosowania kotłów gazowych. Zdecydowana większość projektów domów spełniających WT2021 jest projektowana w oparciu o kocioł gazowy. Warunki Techniczne z kotłem gazowym mogą być trudne do spełnienia, ale już dokładając PV jest łatwiej. Zresztą żeby spełnić wymagania trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, nie tylko źródło ciepła, ale wszystkie przegrody. Cały budynek musi być energooszczędny. 

Napisano

To jest obecnie w Polsce, a co będzie za kilka lat? Dlaczego producenci kotłów olewają malejące zapotrzebowanie na ciepło domów i ocieplenie klimatu , dom ma zapotrzebowanie na moc ok 1-4 Kw dlaczego nie produkuje się takich kotłów, bo nie opłaca się rozwijać tych produktów ponieważ niedługo nikt tego nie kupi. 

Napisano

Od gazu będzie się odchodzić, to na pewno. Nie zmienia to jednak faktu, że aktualnie nie ma wykluczenia w WT na jakąkolwiek technologię. Jeżeli doprowadzisz sam standard budynku do budynku pasywnego, to mógłbyś wsadzić do niego nawet kocioł na węgiel, chyba że uchwała antysmogowa na to nie pozwala  

Napisano

I co że WT to czy tamto może lepiej wydać pieniądze raz na 15lat. Niż za ok 10 rezygnować z przyłącza gazowego. Dla przykładu Niemcy mają odejście od węgla do 2038 roku ale obliczyli ze finansowo opłaca się to skrócić o 10 lat ze względu na opłaty emisyjne. Bądźmy szczerzy kocioł gazowy nie kosztuje 3k (chyba tylko zwykły termet) raczej cała kotłownia wyjdzie blizej 10 k centralne wodne bez sensu tez 10-15k za te pieniądze można mieć PV i nawet zwykąłe grzejniki i boljler liczac sie z niskimi opłatami przy taryfie g12 i pokryciu 100% I strefy i większość II

Napisano

Temat jest o Warunkach Technicznych, więc to WT to czy tamto ;) Budowa domu sama w sobie jest kosztownym przedsięwzięciem i raczej nie na 10 lat tylko na stałe. Powiedziałbym górnolotnie, że do końca życia. Inwestorzy budując dom, chcąc nie chcąc muszą brać pod uwagę właśnie obowiązujące Warunki Techniczne.

 

Ja zawsze będę się skłaniał do tezy, że generalnie, w nowym domu pompa ciepła + fotowoltaika to najbardziej ekologiczne i opłacalne ekonomicznie rozwiązanie. Fotowoltaika, która ma działać na potrzeby ogrzewania, które ma sprawność nie większą niż 100% też będzie bardziej kosztownym przedsięwzięciem, niż fotowoltaika na rzecz pompy ciepła, ktróej sprawność wynosi kilkaset procent. 

Napisano

A dlaczego XIX wiek i ogrzewanie powietrza poprzez ogrzewanie wody prądem ? Co to ma na celu W jakiej % części Europy robi się takie skanseny w nowych domach? 

A klimat przecież się ociepla i to od 2015 nawet bardzo szybko

Napisano

Brzmi, jakbyś uważał, że pompy ciepła są technologią wymierającą w Europie... 

Taka ciekawostka: wczoraj w Dniu Ziemi w Krakowie uruchomiono zegar odliczający do katastrofy klimatycznej

Napisano

Katastrofa o której piszesz nie jest najgorsza z wszystkich, Pc tak ale do istniejących budynków do nowych absolutnie nie i nie za takie pieniądze. 

Napisano

Pewnie się w tej kwestii nigdy nie dogadamy, każdy ma swoje racje. Pompę ciepła dobiera się do budynków energooszczędnych. Przy nowym budownictwie, właśnie Warunki Techniczne wymuszają na inwestorach dobre parametry budynku. Do istniejących budynków przed doborem pomy ciepła najpierw trzeba zadbać o termomodernizację samej bryły budynku

Napisano

Nowe budynki, te które zostaną wybudowane, mogą być ogrzewane nawet świeczkami.

Stare, tzn. istniejące, na dziesiątki (a może i setki lat, zapewnią producentom kotłów (w tym pomp ciepła) stały zysk.

Nowe budynki i nowe technologie to ułamek procenta do istniejących zasobów mieszkalnych.

 

Napisano

O wymianie kotłów gazowych dopiero się przebąkuje, a powtórzę jeszcze raz, nowe domy są wciąż projektowane w oparciu właśnie o kotły gazowe. Wystarczy wejść na chybił trafił na dowolny projekt domu. Nawet z Czystego Powietrza na wymianę kotła gazowego nie można skorzystać, choćby się miało kocioł 30 letni, jedynie z ulgi termomodernizacyjnej. 

Masowa wymiana kotłów gazowych w domach, to na razie moim zdaniem melodia przyszłości

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...