Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?


Recommended Posts

Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/24769-nowe-warunki-techniczne

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę o informację czy współwłaściciel może odmówić mi podłączenia instalacji wod.kan. na strychu który ma funkcję mieszkalną. Strych stanowił wcześniej jedno mieszkanie ale w wyniku podziału majątku zostało ono fizycznie wydzielone w wyniku tego podziału on ma kuchnię i łazienkę a ja nie mam dostępu do wod. kan. i muszę poprowadzić go ze swojego mieszkania na parterze bo współwłaściciel ma I p. a ja parter.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg prawa dostępu do wody nie może Cie pozbawić, nawet gdybyś nie płacił za wodę to gmina/wodociągi nie mogą Ci wody odciąć. Prąd tak ale nie wodę. Tylko u Ciebie chodzi o doprowadzenie wody i kanalizacji na poddasze  a to uważam że wymaga zgody właściciela mieszkania z I-go piętra, chyba że jest inna droga poprowadzenia mediów nie kolidująca z mieszkaniem właściciela na I piętrze. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Gość pawelkrk
Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • Redakcja changed the title to Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?

Jaki sens ma obecnie montowanie jakiegokolwiek kotła w nowym domu? Żaden , A jaki ma sens marnowanie pieniędzy w wodny układ grzewczy po to aby ogrzewać w domu powietrze za pośrednictwem wody ogrzewanej prądem. 

 

Dla takich ortodoksów z zatwardzeniem intelektualnym mam super rozwiązanie kupić kocioł aby wytwarzać parę i prąd za pomocą generatora i tym prądem zasilić PC po to aby ogrzewać wodę w w CO i powietrze w domu. 

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2021 o 19:21, Gość pawelkrk napisał:

Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.

Nie do końca gwałtowne, bo Warunki Techniczne 2021 były zapowiadane od długiego czasu. Poza tym nie zabraniają stosowania kotłów gazowych. Zdecydowana większość projektów domów spełniających WT2021 jest projektowana w oparciu o kocioł gazowy. Warunki Techniczne z kotłem gazowym mogą być trudne do spełnienia, ale już dokładając PV jest łatwiej. Zresztą żeby spełnić wymagania trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, nie tylko źródło ciepła, ale wszystkie przegrody. Cały budynek musi być energooszczędny. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest obecnie w Polsce, a co będzie za kilka lat? Dlaczego producenci kotłów olewają malejące zapotrzebowanie na ciepło domów i ocieplenie klimatu , dom ma zapotrzebowanie na moc ok 1-4 Kw dlaczego nie produkuje się takich kotłów, bo nie opłaca się rozwijać tych produktów ponieważ niedługo nikt tego nie kupi. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od gazu będzie się odchodzić, to na pewno. Nie zmienia to jednak faktu, że aktualnie nie ma wykluczenia w WT na jakąkolwiek technologię. Jeżeli doprowadzisz sam standard budynku do budynku pasywnego, to mógłbyś wsadzić do niego nawet kocioł na węgiel, chyba że uchwała antysmogowa na to nie pozwala  

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I co że WT to czy tamto może lepiej wydać pieniądze raz na 15lat. Niż za ok 10 rezygnować z przyłącza gazowego. Dla przykładu Niemcy mają odejście od węgla do 2038 roku ale obliczyli ze finansowo opłaca się to skrócić o 10 lat ze względu na opłaty emisyjne. Bądźmy szczerzy kocioł gazowy nie kosztuje 3k (chyba tylko zwykły termet) raczej cała kotłownia wyjdzie blizej 10 k centralne wodne bez sensu tez 10-15k za te pieniądze można mieć PV i nawet zwykąłe grzejniki i boljler liczac sie z niskimi opłatami przy taryfie g12 i pokryciu 100% I strefy i większość II

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat jest o Warunkach Technicznych, więc to WT to czy tamto ;) Budowa domu sama w sobie jest kosztownym przedsięwzięciem i raczej nie na 10 lat tylko na stałe. Powiedziałbym górnolotnie, że do końca życia. Inwestorzy budując dom, chcąc nie chcąc muszą brać pod uwagę właśnie obowiązujące Warunki Techniczne.

 

Ja zawsze będę się skłaniał do tezy, że generalnie, w nowym domu pompa ciepła + fotowoltaika to najbardziej ekologiczne i opłacalne ekonomicznie rozwiązanie. Fotowoltaika, która ma działać na potrzeby ogrzewania, które ma sprawność nie większą niż 100% też będzie bardziej kosztownym przedsięwzięciem, niż fotowoltaika na rzecz pompy ciepła, ktróej sprawność wynosi kilkaset procent. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego XIX wiek i ogrzewanie powietrza poprzez ogrzewanie wody prądem ? Co to ma na celu W jakiej % części Europy robi się takie skanseny w nowych domach? 

A klimat przecież się ociepla i to od 2015 nawet bardzo szybko

 • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się w tej kwestii nigdy nie dogadamy, każdy ma swoje racje. Pompę ciepła dobiera się do budynków energooszczędnych. Przy nowym budownictwie, właśnie Warunki Techniczne wymuszają na inwestorach dobre parametry budynku. Do istniejących budynków przed doborem pomy ciepła najpierw trzeba zadbać o termomodernizację samej bryły budynku

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nowe budynki, te które zostaną wybudowane, mogą być ogrzewane nawet świeczkami.

Stare, tzn. istniejące, na dziesiątki (a może i setki lat, zapewnią producentom kotłów (w tym pomp ciepła) stały zysk.

Nowe budynki i nowe technologie to ułamek procenta do istniejących zasobów mieszkalnych.

 

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O wymianie kotłów gazowych dopiero się przebąkuje, a powtórzę jeszcze raz, nowe domy są wciąż projektowane w oparciu właśnie o kotły gazowe. Wystarczy wejść na chybił trafił na dowolny projekt domu. Nawet z Czystego Powietrza na wymianę kotła gazowego nie można skorzystać, choćby się miało kocioł 30 letni, jedynie z ulgi termomodernizacyjnej. 

Masowa wymiana kotłów gazowych w domach, to na razie moim zdaniem melodia przyszłości

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Rozwiązanie może i dobre ale raczej u mnie nie wykonalne musi być to dosyć proste w wykonaniu. Projektant a raczej konstruktor może zrobił to i z sensem ale zarówno my jak i KB nie podzieliliśmy jego pomysłu. A dokładniej w projekcie mamy belki na wieszakach przymocowane do obwodu wieńca ale nie pasowało nam to ze względu na wysokości w pomieszczeniu.    Belki oczywiście będą w gniazdach a wyzej mur. Dostałem jeszcze podpowiedz żeby zrobić to tak jak robiło się w starych kamienicach czyli na zaprawę. Zrobić gniazdo a szczeliny wypełnić zaprawą, tylko jest to sprzeczne z tym co napisałeś odnośnie szczeliny ( tez mi się wydaje ze powinno być tam dojście powietrza )    Funkcje spinającą przejmuje wieniec na ścianie nośnej w środku domu.  Wieszaki spoko tylko ze ile wiercenia szkoda mi trochę wieńca. A w dodatku będziemy wiercić w stosunkowo świeżym betonie ok 14 dni.    Tez o tej opcji myślałem tylko jak później to obmurować to była by dobra opcja gdyby nie ściany kolankowe na ponad 2m w górę.  Dokładnie najlepiej było by nie wiercić belki. Może cholera blachy ciesielskie kręcić do czoła belki i dodatkowo od zewnętrznej strony muru tylko cały czas zastanawiam się czy rzeczywiście musi być to przykręcone ?    Przecież jak położę na tych belkach deski czy osb to niema szans żeby to się przesunęło.    Zastanawiam się tylko czy belka przykręcona nie będzie lepiej stawiała oporu na siły zginające i skręcające. 
  • To nie wiesz? Lekko to jest wtedy, kiedy się nie spocisz.
  • Nie psuj zabawy zenkowi....
  • ile to jest lekko?       Pn-B-03002-1999-Konstrukcje Murowe Niezbrojone-Projektowanie o pozostałych wymienionych materiałach nie będę już pisał   dodam tylko, że ściana gr 12cm (ale z cegły, nie jakiegoś gazobetonu) pod pewnymi warunkami spokojnie może być konstrukcyjną i można na niej oprzeć strop
  • Odziedziczyłam dom na działce rolnej klada III ziemi, sama nie jestem rolnikiem. Nie liczę na możliwość rozbudowy domu 😧, ale w projekcie budynku jest informacja, że to dom parterowy z poddaszem użytkowym. Aby stało się ono użytkowe należy zmienić pokrycie dachu, bo jest eternit, wstawić okna dachowe,doprowadzić wodę, zrobić ściany działowe i zrobić schody, bo obecnie wejście na to poddasze, które służy za strych, jest na zewnątrz. Czy takie prace wymagają pozwolenia z gminy, czy po gotowym remoncie muszę tylko zgłosić zgodnie z projektem zwiększenie powierzchni użytkowej. Obawiam się, że skoro nie jestem rolnikem to i na taką adaptację poddasza nie dostanę pozwolenia. Co robić...    
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...