Skocz do zawartości

Oddychanie ścian


Recommended Posts

Napisano
ściany "oddychają, ale jak się coraz częściej słyszy nie ma to procentowo aż takiego znaczenia jak sie wydawało (wentylacja) . Moje sciany "oddychają" - mam ściany z Ytonga bez ocieplenia + tynk cementowo-wapienny . Rachunki za ogrzewanie są niskie.

Zależało nam na takich scianach ze względu na naszego syna, który jest alergikiem i wszystko co robiliśmy w naszym

domu miało być naturalne . Ytong jest materiałem na zdrowe ściany.
Napisano
Polecamy artykuł pt. Ściany i stropy - mity i fakty

„Oddychające” ściany są częstym sloganem reklamowym niektórych technologii wznoszenia ścian zewnętrznych. Oczywiście nie chodzi tu dosłownie o możliwość wymiany powietrza poprzez ściany, a jedynie o zdolność do przepuszczania pary wodnej. Jednak cecha ta praktycznie nie ma większego znaczenia dla utrzymania odpowiedniego klimatu wewnątrz pomieszczeń – nawet najlepiej „oddychająca” ściana nie jest w stanie odprowadzić pary wodnej wytwarzanej w czasie użytkowania domu.

Zadanie odprowadzenia wilgoci jak i doprowadzenie świeżego powietrza spełniać powinna skuteczna wentylacja nawiewna i wywiewna. Zresztą na paroprzepuszczalność ścian wpływa nie tylko sama ich konstrukcja i ocieplenie, ale również tynki wewnętrzne i zewnętrzne, farby i okładziny ścienne. Wysoka paroprzepuszczalność ścian może też być przyczyną kondensacji pary wodnej wewnątrz przegrody jeśli niewłaściwie dobrane zostaną grubości i ciepłochronności poszczególnych warstw.

Zasadą konstruowania ścian warstwowych jest zapewnienie niskiej paroprzepuszczalności od strony wewnętrznej oraz wysokiej izolacyjności cieplnej na zewnątrz przegrody. Ze względu na komfort użytkowania istotniejsza jest raczej zdolność ściany do akumulowania pary wodnej, gdy wytwarzana jest ona w nadmiarze i oddawania jej do pomieszczeń, gdy powietrze stanie się bardziej suche. Dzięki temu wilgotność powietrza nie ulega gwałtownym zmianom i można np. ograniczyć używanie nawilżaczy powietrza.

Niekiedy wysoka paroprzepuszczalność ściany, a ściślej jej warstw zewnętrznych, może mieć istotne znaczenie dla użytkowników domu. Na przykład jeżeli warstwa konstrukcyjna ściany jest zbudowana z nasiąkliwego materiału, będzie on magazynował wodę, która potem odparuje na zewnątrz budynku. Jednak jeżeli do ocieplenia budynku użyjemy styropianu (który ma niską paroprzepuszczalność), para wodna nie będzie mogła się „wydostać” i pomieszczenia mogą zacząć wilgotnieć.

Więcej pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/1280-sciany-mity-i-fakty
Napisano
hm.... ale skoro oddychanie ścian nie spełnia znaczącej roli - tylko spełnia ją wentylacja - to dlaczego pomieszczenia mają się stać wilgotne gdy położymy styropian? Przecież pan napisał -
Zadanie odprowadzenia wilgoci jak i doprowadzenie świeżego powietrza spełniać powinna skuteczna wentylacja nawiewna i wywiewna.
Jednak jeżeli do ocieplenia budynku użyjemy styropianu (który ma niską paroprzepuszczalność), para wodna nie będzie mogła się „wydostać” i pomieszczenia mogą zacząć wilgotnieć.

Czy ściany z Ytonga 40cm - które ocieplimy styropianem - mogą się w ten sposób zachowywać? Pomieszczenia będą wilgotne? Proszę o odpowiedź redakcję.
Dziękuję.
Napisano
Ocieplanie ścian z betonu komórkowego o grubości 40 cm nie jest ekonomicznie uzasadnione - podobną ciepłochronność można uzyskać mniejszym kosztem zwiększając izolację cieplną ściany murowanej z elementów ceramicznych czy silikatów stosując mniejszą grubość muru np. 24 cm.

Jeśli jednak decydujemy się na ocieplenie ścian z betonu komórkowego niezależnie od tego, czy ściana ma grubość 24cm czy 40 cm jako materiał ciepłochronny powinna być użyta wełna mineralna.

Elementy ścienne z betonu komórkowego są bardzo nasiąkliwe i długo wysychają, zatem wilgoć technologiczna będzie odprowadzana do wnętrz a styropian tworzy od zewnątrz trudno paroprzepuszczalną barierę. W niekorzystnych warunkach może też dochodzić do zawilgocenia betonu w wyniku kondensacji pary wodnej (punkt rosy na styku ocieplenia i muru) przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości wysuszenia w podczas lata.

Prawdopodobnie w Państwa domu jest zła wentylacja + nie wietrzone mieszkanie z powodu zimna.

Warto zaprosić kominiarza, aby sprawdził drożność przewodów wentylacyjnych.

Porada eksperta: Co może powodować zawilgocenie ścian?
  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Czyli lepiej Ytonga wcale nie ocieplać? Tak właśnie zrobiliśmy, ale przyszło mi do głowy że może gdy ocieplę dom to piec nie będzie się załączał tak często, a co za tym idzie - powietrze nie będzie tak wysuszone jak teraz. Suche powietrze jest moim utrapieniem - wysusza śluzówki nosa moim dzieciom i ciągle mają katar; na skórę i włosy też szkodzi; A może lepiej jakiś nawilżacz powietrza kupić? Tzn. trzy - do każdej sypialni po jednym - to będzie mniej kosztowało niz ocieplenie domu. :icon_biggrin:

Napisano
Cytat

Czyli lepiej Ytonga wcale nie ocieplać? Tak właśnie zrobiliśmy, ale przyszło mi do głowy że może gdy ocieplę dom to piec nie będzie się załączał tak często, a co za tym idzie - powietrze nie będzie tak wysuszone jak teraz. Suche powietrze jest moim utrapieniem - wysusza śluzówki nosa moim dzieciom i ciągle mają katar; na skórę i włosy też szkodzi; A może lepiej jakiś nawilżacz powietrza kupić? Tzn. trzy - do każdej sypialni po jednym - to będzie mniej kosztowało niz ocieplenie domu. icon_biggrin.gif


pustaki YTONG wykonane sa z betonu komorkowego- posiada w sobie pustki powietrzne zwiekszajac tym samym izolacyjnosc cieplna materialu. moim zdaniem dobrze zrobilas nie docieplajac scian bo stosujac odpowiednia grubosc elementow uzyskujesz wymagany przez norme wspolczynnik oporu cieplnego (fizyka budowli). w zaleznosci od ukladu wentylacyjnego mozesz uzyc dostepnych na rynku nawilzaczy, jesli z kolei masz ogrzewanie nawiewne np. od kominka tym bardziej taka opcja ci sie przysluzy
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

Czymjest oddychanie ścian? Dlaczego jedni twierdzą, że to wymysł a inni zwracają na to szczególną uwagę?




Moim zdaniem to czysty chwyt marketingowy...coś w rodzaju " inteligentna pralka" icon_biggrin.gif
Napisano
Zgadzam się w 100% z przedpiszcą (przedmówcą?)Nawet jak się zastanowić logicznie nad tym,to wychodzi,że to niezła bzdura.
Pojęcie oddychania ścian wcale nie wzięło się od fachowców.Pojawiło się wraz z tapetami i farbami akrylowymi.Pamiętam doskonale,jak zaczęto o tym mówić na początku lat 80-tych.Jako nowość budziły one wiele wątpliwości i zwolennicy tradycyjnych farb kredowych wysuwali właśnie ten argument,niczym nie poparty zresztą.
To tak bardzo zakorzeniło się w społeczeństwie,że za sprawę wzięły się autorytety.
Jakie znaczenie może mieć przenikanie powietrza przez ścianę?Przecież odbywa się to w tak mikronowych ilościach(i ile w ogóle się odbywa)że nie ma to absolutnie żadnego wpływu na mikroklimat pomieszczenia.
To samo dotyczy wilgotności.
Na ścianach zewnętrznych-pomiędzy styropianem a ścianą-wcale nie kondensuje się wilgoć,która przeniknęła przez ścianę z wnętrza budynku,tylko ta,która tam dostała się z zewnątrz.Nie ma możliwości położenia tak szczelnie styropianu na ścianie,by nie dostawało się tam powietrze z zewnątrz.
Tak samo wilgoć ,która pojawi się na ścianie wewnątrz wcale nie wniknęła tam z zewnątrz (poza oczywistymi wyjątkami jak zacieki z rynien,itp.)
To przenikanie zimna przez mur powoduje takie a nie inne zachowanie się powietrza tam będącego i zawartej w nim wilgoci.
Każdy materiał ma jakąś tam chłonność wody,nawet tworzywa sztuczne.I to właśnie błędne pojmowanie procesu chłonności zrodziło pogląd o oddychaniu ścian.Po prostu tapeta,farba,mur,tynk przyjmują w pewnych okolicznościach pewną ilość wilgoci a w innych okolicznościach tą wilgoć oddają.
Odbywa się to bez jak najmniejszego przenikania tej wilgoci czy powietrza przez ścianę,a jedynie za sprawą większej lub mniejszej temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz.
To ciepło lub zimno przenika przez ściany a nie powietrze.
A już jak czytam o przenikaniu wilgoci przez materiały,które tej wilgoci nie przepuszczają,to.... .Przecież wystarczy wrzucić coś do wody,by się dowiedzieć jak przepuszcza wilgoć.Proszę sobie spróbować utopić kawałek styropianu,Ytonga,cegły,Maxa.Proste,nie?
Wtedy będziemy wiedzieć jak co przepuszcza wilgoć , i w jakim tempie.
Napisano
Dużo mi dała wypowiedź adamisa choć mam jedno pytanie: jeśli nie ma możliwości by szczelnie przymocować styropian do ściany i wilgoć może tam się zbierać to znaczy że wsześniej czy później domy ocieplone styropianem wychodują sobie własną florę. Jesli tak to jak temu przciwdziałać?
Napisano
Fakt .
Wypowiedź Adamisa to wręcz terapia szokowa dla wielu - ale to prawda.
Bardzo często zapominamy o podstawowych prawach fizyki szukając bardzo daleko wyjaśnienia tego co można bardzo prosto wyjaśnić.
Zatem - zamiast szukać sposobu na "oddychanie ścian" proponowałbym wywietrzyć dom czy mieszkanie ewentualnie poszukać "mostków termicznych" w budynku na których może zacząć pojawiać się wilgoć - lub pomyśleć zawczasu o właściwej izolacji przeciwwilgociowej murów.
Napisano
Co do flory pod styropianowej,to raczej nie dojdzie do tego.Dotychczasowe doświadczenia nie mówią o takich przypadkach,kiedy ściana jest normalna,tzn. nie ma stałego dopływu wilgoci.
Nie wiem...,może ktoś ma bogatszą wiedzę na ten temat.To może być ciekawe.
Napisano
Ale mnie zawsze dziwi to dlaczego w takim razie można ludzi tak bezkarnie okłamywać (np. poprzez nieprawdziwą reklamę) i nikt nie ponosi za to konsekwencji - myślę, że w bardziej cywilizowanych krajach niż nasz, takie coś by nie przeszło.
Napisano
Mnie też wkurzają te durne reklamy,w których zasyfioną i nie mytą od 20-tu lat posadzkę doprowadza do lśnienia jedno pociągnięcie mopem z dodatkiem cudu w płynie.
A najlepsze są reklamy proszków lub golarek,które już lata temu osiągały stan ideału,zastanawiam się wiec co osiągają obecnie,kiedy są ''jeszcze lepsze''?
W tzw. cywilizowanych krajach i takie rzeczy przechodzą.To już prędzej w Chinach wezmą takie reklamy za ''łeb''.Chiny,jako jedyny kraj na świecie zażądały od producentów komórek ujednolicenia ładowarek.Dlaczego ci skubańcy z tych firm nie dogadali się już 15 lat temu?Bo mają gdzieś klienta.
Napisano
Cytat

moim zdaniem dobrze zrobilas nie docieplajac scian bo stosujac odpowiednia grubosc elementow uzyskujesz wymagany przez norme wspolczynnik oporu cieplnego (fizyka budowli).



Ok. Ytong zajefajna technologia.
A co to jets.
Siporeks (popularna nazwa) o grubosci 36cm wykonany w dokladnej technologi - czyli wiekszosc bloczkow jest taka sama. Co za tym idzie, fugi w tych bloczkach moga byc bardzo cienkie - a to one stanowia najmniejszy opor cieplny.

Jesli idzie o normy. Smieszne.
Dla minionej epoki, PRL-u norma byly bloki z betonowej plyty. Wielkie (dumne), z wielkimi szparami w oknach, bez ocieplenia - to byla norma.
Jeszcze wczesniej bylo cegla-powietrze-cegla.
Normy sie zmieniaja wraz z czasami.

Taka mala anegdotka.
Wlasnie obejzalem sobie po raz kolejny film "Mad Max" - w sumie polega to na walce o paliwo, energie. Kiedys nas to czeka niestety. Moze za 30 - 50 lat, ale na pewno bedzie sie o ta energie walczyc.
Wiec warto juz teraz o tym pomyslec i nie dac sie nabijac w butelke, ze "sciana musi oddychac" i nie nalezy jej ocieplac, albo ze 36cm ytonga spelnia normy i wiecej nie potrzeba.

Jeden z moich klientow ma wielka chalupe okolo 400m2 powierzchni, wiekszosc to podlogowka - sciany w super technologii Ytong
Zainstalowalismy mu kominek z plaszczem wodnym (sam wybieral) i kolektory sloneczne. Ostatnio dolaczylismy kociol gazowy (najwiekszy wieszak Beretty jaki jest na rynku).
na przyszly rok planuje ocieplenie 14cm styropianu - bo widzi ile kosztuje ogrzewanie nieocieplonego domu.

Mam nadzieje, ze kiedys ktos wpadnie na pomysl i wszyscy sprzedawcy "bajerow" beda rozliczani za swoje reklamy.

Pozdrawiam
Napisano
Cytat

Mam nadzieje, ze kiedys ktos wpadnie na pomysl i wszyscy sprzedawcy "bajerow" beda rozliczani za swoje reklamy.

Pozdrawiam



To się chyba nie uda. Chyba żeby zakazać reklam konkurencji i nakazać producentom tworzyć produkty trwałe i na lata. He!

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
    • Złóż teraz wniosek o wydanie zezwolenia na budowę budynku gospodarczego 3 m od granicy działki... Zobacz,  jak urząd zareaguje...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...