Skocz do zawartości

dom na 2 działkach


doro

Recommended Posts

Razem z mężem jesteśmy właścicielami dwóch sąsiadujących ze sobą działek budowlanych. Tworzą one łącznie prostokątny obszar o powierzchni prawie 1200 m2. Każdą z działek kupowaliśmy osobno i każda z nich ma tych samych właścicieli tzn. mnie i męża. Chcielibyśmy wybudować dom (nie bliźniak), ale nie w granicach jednej z działek, ale na obu jednocześnie, mniej więcej na środku prostokąta. Czy w sytuacji, kiedy jest ten sam właściciel dwóch sąsiadujących ze sobą działek do uzyskania pozwolenia na budowę domu zlokalizowanego w obrębie tych działek, konieczne jest ich scalenie (połączenie)?

Jeśli tak, to gdzie załatwić tę sprawę?

Czy jest jakiś przepis, który reguluje tę kwestię?



Dziękuję z góry za rozpatrzenie sprawy.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
Poruszam ten temat ponownie.
Wraz z mężęm kupiliśmy od tego samego właściciela Agencji Rolnej wystawione do sprzedaży dwa sąsiednie pola . W akcie notarialnym jest wzmianka ze w sądzie zostanie stworzona do nich jedna ksiega. czy to oznacza ze te działki zostały scalone ?. Nie bardzo w pełni rozumiem ten zapis . Czy aby to scalić muszę podjąć jakieś kroki
Link do komentarza
Dokonałam z sąsiadem zamiany sąsiednich działek. Z 2 działek powstały 4. Na dwóch wybudowałam dom.

Żadnego scalania nikt ode mnie nie wymagał. Warunki zabudowy miałam wydane na te dwie pierwotne działki (moją i sąsiada). Pozwolenie na budowę już na 2 moje po zamianie.

Nikt w starostwie nie kwestionował dostarczonych dokumentów. Po zamianie działki mam w jednej księdze wieczystej.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie zawsze jest potrzeba scalenia działek (chociaż czasem nadgorliwy urzędnik będzie wymyślał). Jeżeli nie ma MPZP występujesz o warunki zabudowy do gminy na nieruchomość składającą się z działek A,B,C,D - traktowanych łącznie jako jedna całość.
Pozwolenie na budowę będzie wydane na podstawie warunków zabudowy. Jeżeli projektant wyrysuje Ci budynek na kilku działkach zgodnie z zapisami w warunkach zabudowy to starostwo nie powinno się czepiać.

W przypadku gdy MPZP już obowiązuje, a zapis w planie nie będzie zezwalał na łączne zagospodarowanie nieruchomości trzeba będzie scalić (ale przy obu działkach spełniających wymogi "poprawnego" zagospodarowania to nie koniecznie opłacalne icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeśli tak, to gdzie załatwić tę sprawę?

Czy jest jakiś przepis, który reguluje tę kwestię?



Dziękuję z góry za rozpatrzenie sprawy.




A więc tak:

Dowiedz się w Gminie u siebie czy tam w Urzędzie Miasta czy jest MPZP jeśli jest to dowiedz się jaki zapis tam widnieje. W różnych Gminach i miejscach jest różnie albo jest zapis że musi być scalona albo nie musi być.

Jeśli nie ma MPZP to musisz mieć Decyzję o Warunkach zabudowy na dwóch działkach.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cześć ja właśnie sie staram o pozwolenie na budowę na 3 numerach działek [w jednym kawałku].I nie ma z tym zadnego problemu .Wazne tylko by działki stały na was i będzie ok.Co ważne to media plus dojazd do pola i tyle....oczywiście mysle ze sprawdziliście jak wygląda stan zagospodarowania prze szczennego w gminie,powiece bo czasami tu sa duże problemy[akurat ja tak miałem icon_sad.gif] wiec lepiej sie dowiedziec przed planami by na spokojnie załatwiać, nie na szybkiego bo koszta wtedy dużo bardziej rosną icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
powód odgrzania kotłeta?

fakt, że nie zakwestionowali Tobie takiego układu, nie znacza prawidłwości działania urzędu
moim zdaniem, nie powinno dochodzić do takich sytuacji, choć podejrzewam, że bardziej problem powstaje w momencie, gdy budynek staje na styku dwóch działek niż okrakiem na nich, bo to blokuje możliwość kombinowania

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...