Skocz do zawartości

Zmiana sposobu ogrzewania na inne niż przewidzane w projekcie (piec na paliwo stałe na pompę ciepła)


Recommended Posts

Witam,

 

W projekcie domu przewidziana i zaprojektowana jest kotłownia wraz z ogrzewaniem na paliwo stałe.

Z żoną chcemy zamist pieca na paliwo stałe zamontować pompę ciepła(powietrze - woda) oraz zamiast kaloryfery + podłogówka zamontować tylko ogrzewanie podłogowe.

W pozwoleniu na budowę nie ma wzmianki o sposobie ogrzewania.

Czy takie zmiany wymagją jakichś kroków formalnych czy wystarczy uzgodnić z kierownikiem budowy?

 

Pozdrawiam,

Bartosz

Link do komentarza

Nie ma problemu z przeprowadzeniem planowanych zmian - ograniczenia mogłyby wystąpić przy modyfikacji w odwrotną stronę np. w wyniku lokalnych przepisów zabraniających  wyposażania domów w kotły na paliwo stałe.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

W zasadzie możesz zrezygnować z komina, a to już istotna zmiana w projekcie.

 

Rezygnacja z komina to żadna zmiana istotna.

34 minuty temu, BartoszCh napisał:

W pozwoleniu na budowę nie ma wzmianki o sposobie ogrzewania.

Czy takie zmiany wymagją jakichś kroków formalnych czy wystarczy uzgodnić z kierownikiem budowy?

Wystarczy jak w Dzienniku Budowy będziesz miał napisane co i jak masz zrobione oraz potwierdzenie przez instalatora że zostało to wykonane prawidłowo.

Jedyna uwaga to taka abyś zwrócił uwagę na grubość posadzek bo przy podłogówce stosując posadzkę cementowa musi być grubsza aniżeli przy grzejnikach.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Wystarczy jak w Dzienniku Budowy będziesz miał napisane co i jak masz zrobione oraz potwierdzenie przez instalatora że zostało to wykonane prawidłowo.

Jedyna uwaga to taka abyś zwrócił uwagę na grubość posadzek bo przy podłogówce stosując posadzkę cementowa musi być grubsza aniżeli przy grzejnikach.

Cenna uwaga, dzięki :)

Link do komentarza
4 minuty temu, BartoszCh napisał:

Cenna uwaga, dzięki :)

Jak będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości ( a na pewno będziesz miał :) ; to zadawaj tu pytania, w miarę możliwości pomożemy :) 

1 minutę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W dokumentacji dołączonej do wniosku o pozwolenie taka informacja musi być. Konieczna będzie adnotacja w dzienniku budowy. A na koniec budowy kierownik budowy składa oświadczenie o zgodności wzniesionego budynku z projektem. Tam powinna być umieszczona informacja o tej zmianie.

Nie w każde starostwo wymaga projektu instalacji i sposobu ogrzewania. O adnotacji w DzB pisałem że musi być.

Link do komentarza
37 minut temu, BartoszCh napisał:

Komin juz jest zrobiony więc nie chcę z niego rezygnować. Po prostu nie będzie wykorzystany.

Kanał wentylacyjny lub spalinowy się przyda w sumie. Myślę, że zmiana z kotła na PCi spotka się z uznaniem opiniodawców. Możliwe, że nawet dotacje uzyskasz na EKO/OZE źródło ciepła.

Link do komentarza
4 godziny temu, BartoszCh napisał:

W projekcie domu przewidziana i zaprojektowana jest kotłownia wraz z ogrzewaniem na paliwo stałe.

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W dokumentacji dołączonej do wniosku o pozwolenie taka informacja musi być.

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jednak zwykle w dokumentacji projektowej przynajmniej sposób ogrzewania jest określony

No i jest bo autor napisał że w projekcie jest przewidywana kotłownia i ogrzewanie na paliwo stałe i domniemywam że są to grzejniki bo inaczej nie wspominał by o ogrzewaniu podłogowym.

 

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Możliwe, że nawet dotacje uzyskasz na EKO/OZE źródło ciepła.

Podobno do nowo budowanych domów dotacji nie ma.

 

Link do komentarza

Super, bardzo cenne informacje.

Największą zagwozdką dla mnie było czy muszę uprawiać dodatkową papierologię, a jeśli tak to jak dużą.

Na chłopski rozum wydawało mi się, że skoro chce zastosować pompę ciepła to wystarczy zaprojektowanie tego przez instalatora i nie trzeba się bawić dodatkową pierologię.

Tak, w projekcie jest właśnie przewidziana kotłownia i ogrzewanie na paliwo stałe,a jednak byśmy woleli zamontowac pompę ciepła a boimy się uciążliwej papierologi bądź problemów, które mogą wybniknąć przy odbiorach jeśli zastosujemy ogrzewanie na pompę ciepła bez zgłaszania tego do jakichś urzędów a jedynie poinformujemy kierownika bydowy.

Link do komentarza

Nic się nie martw papierologią, jest to proste jak drut. Instalator wystawia Ci po zakończeniu prac protokół odbioru instalacji a Kierownik odnotowuje rodzaj ogrzewania w dzienniku budowy i to wszystko wystarczy do odbioru domu.

Link do komentarza

A jaką pompę ciepła bierzesz pod uwagę, może mógłbym coś polecić? :D W ofercie mamy zarówno pompy typu Split jak i Monobloki, zapytanie ofertowe możesz u nas złożyć całkowicie bezpłatnie. Napisz coś więcej o swoim domu, to pomogę dobrać produkt. Jeżeli chciałbyś spróbować sam dobrać sobie pompę, zapraszam do naszego konfiguratora produktów: https://konfigurator.viessmann.com.pl/
Pozdrawiam!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a samej decyzji nie da się przepisać
    • Zdaje sobie z grubsza sprawę jak wygląda standardowa procedura dokończenia odbioru, która istniała od zawsze. Są to bardzo konkretne koszty i sporo zachodu.    Moje pytanie dotyczyło bardziej możliwości wykorzystania nowych przepisów uchwalonych w 2020 roku. "Legalizacja uproszczona" przewidziana dla budynków, których budowę ukończono ponad 20 lat temu, nie wymaga wnoszenia opłaty za legalizację, a jedynie dostarczenia n/w dokumentów: - oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; - geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektu budowlanego; - ekspertyza techniczna sporządzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.   Czy ktoś może to przerabiał w odniesieniu do budynku bez końcowego odbioru (nie dla takiego, który od początku był budowany "bez papierów")?
    • Moja najlepsza historia była, jak mieliśmy problem z babcią żony, która miała dożywocie wpisane. Babcia powiedziała, że nie chce być zawadą i zrzecze się dożywocia. Ale żaden notariusz nie chciał się tego podjąć. Byłem czy dzwoniłem chyba do 25ciu, różnie kombinowali, ale ogólnie ciężki temat. I ten, który wydawał mi się największym służbistą, który miał biuro vis a vsi sądu powiedział, że jak babcia chce się zrzec, to on nie wiedzi przeciwskazań. Za 25zł to załatwiliśmy. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ja dopiero zobaczę jak mnie potraktują. Byłem w urzędzie złożyć wniosek w pewnej sprawie, w której do wniosku trzeba dołączyć kilka dokumentów. Sprzed lat. No i pani zauważyła, ze adresy zamieszkania na nich są różne. I nie chciała tego przyjąć, kazała se zmienić dokumenty. Wtedy zapytałem jak mam to zrobić nie kłamiąc i nie oszukując, skoro w dniu wydawania tych dokumentów, adresy były aktualne i prawidłowe. Kto mi więc to teraz, po latach, zmieni? I na jakiej podstawie? I zapytałem po co, do jasnej cholery, istnieje system PESEL, który w teorii ma identyfikować obywatela bez wszelkich innych danych?   Zakrzyczałem ją, więc dokumenty przyjęła, ale decyzji na razie nie mam.
    • Podobnie było z Czystym Powietrzem. Jakby nie dziewczyna w biurze w Gminie, to leżymy. Nie wierzę w, to że komuś udało się wypełnić wniosek i dostać kasę za pierwszym razem. Czytałem o tym sporo i zwykle ludzie średnio po półtorej roku rezygnowali. Chodzi między innymi o takie absurdy, że naklejkę klasy energetycznej, którą autoryzowany serwisant Termeta przykleił na kocioł, miałem dołączyć do wniosku. Podobnie z klasą energetyczną styropianu. Zanim dokończyliśmy prace z wniosku przepisy się zmieniły i tak samo było ze styropianem, trzeba było przynieść kawałek papieru wyciętego z opakowania, chyba jako dowód. My elewację robiliśmy 1.5 roku wcześniej i wszystkie opakowania poszły z dymem. Na szczęście dziewczyna w Gminie wiedziała jak to obejść i sobie wydrukowała z neta. Jej decyzji o obejściu tego przepisu nie podważą, ale zwykłemu Kowalskiemu wniosek przez taką bzdurę pewnie by odrzucili. A niby bardzo im zależy, żeby tych dotacji wypłacić jak najwięcej. Z jednej strony rozumiem, bo Polak na każdym kroku kombinuje jak tylko może. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...