Skocz do zawartości

Dom 360m2 z piwnicą budowany własnoręcznie


Recommended Posts

Napisano
  Dnia 8.05.2020 o 19:23, dawid86 napisał:

Jednak nie mogę sobie wyobrazić jak niedogięta końcówka strzemiona wpływa na nośność belki.

Rozwiń  

Może nie bezpośrednio, ale:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzemię_(żelbet)

 

"Strzemię (żelbet)

Elementy poprzeczne do prętów zbrojeniowych to strzemiona.

Strzemię – element zbrojenia pomocniczego w żelbecie. Stosowany jest głównie w zbrojeniu elementów prętowych (belek, słupów, łuków), rzadziej w elementach powłokowych i konstrukcjach masywnych (bryłowych)[1][2].

Zbrojenie pomocnicze układane jest zazwyczaj prostopadle do prętów zbrojenia głównego i ma za zadanie utrzymywanie tych prętów we właściwym miejscu formy. Dzięki zbrojeniu pomocniczemu można montować szkielet zbrojenia poza deskowaniem, a dopiero następnie ułożyć w jego właściwym miejscu. Strzemiona spełniają nie tylko rolę konstrukcyjno-stabilizacyjną w stosunku do szkieletu zbrojenia przed zalaniem go betonem, ale w powstałych już konstrukcjach przenoszą siły ścinające w gotowych belkach i rozpierające w słupach[3]."

Napisano

Na swoją obronę powiem tylko, że zbrojąc pierwszy wieniec na tej budowie pilnowałem tego i wszystkie strzemiona były jak w projekcie. W miedzy czasie widziałem w internecie masę filmów z różnych budów i za każdym razem strzemiona były tam takie jak zrobiłem teraz, ponadto na sąsiedniej budowie panowie z firmy robili identyczne. Więc uznałem, że tak można, a dodatkowo łatwiej się je układało. Obiecuję poprawę przy wieńcu na kolankowej ;)

 

Korzystając z obecności w temacie osób z większą wiedzą niż moja chciałem zapytać o układ zamka strzemiona wzdłuż tych belek. Gdzieś znalazłem informację i tak stosuję, że należy obracać wspomniany zamek tak, aby nie występował w jednej linii wzdłuż belki - coś na kształt spirali. Czy również wpływa to na wytrzymałość belki? Są co do tego jakieś wytyczne jak to powinno wyglądać?

  Dnia 8.05.2020 o 20:20, animus napisał:
  Dnia 8.05.2020 o 19:37, mhtyl napisał:

Kierownika masz olewatora. 

Rozwiń  

Kierownik może też nie wiedzieć co to jest poślizg rozciąganych strzemion. Konstruktor by wiedział.

Rozwiń  

Raczej nie jest olewatorem - bywa często na budowie i zwraca uwagę na różne rzeczy. Powiedział, że przy strzemionach dwuciętych nie ma to większego znaczenia co innego przy czterociętych.

 

  Dnia 8.05.2020 o 20:20, animus napisał:

Mam jeszcze inne pytanie co do strzemion w podciągach, nie widziałem w nich prętów odgiętych, więc pytam czy stosujesz odpowiednio ułożone strzemiona na rozwarcie rys ukośnych w przypodporowej strefie belek?

Z filmu trudno to zauważyć. 

Rozwiń  

Nie bardzo wiem o co chodzi a nie mam czasu szukać w necie bo pędzę na budowę - jeśli można wyjaśnić troszkę bardziej łopatologicznie to chętnie odpowiem.

 

Pozdrawiam

Napisano
  Dnia 9.05.2020 o 06:25, dawid86 napisał:

Na swoją obronę powiem tylko, że zbrojąc pierwszy wieniec na tej budowie pilnowałem tego i wszystkie strzemiona były jak w projekcie. W miedzy czasie widziałem w internecie masę filmów z różnych budów i za każdym razem strzemiona były tam takie jak zrobiłem teraz, ponadto na sąsiedniej budowie panowie z firmy robili identyczne. Więc uznałem, że tak można, a dodatkowo łatwiej się je układało. Obiecuję poprawę przy wieńcu na kolankowej ;)

Rozwiń  

To wynika z niewiedzy, połowa "budowlńców" nie ma wykształcenia w tym kierunku, to ludzie przyuczeni.

Masz projekt to patrz w niego, a nie szlajasz się gdzieś.:icon_mrgreen:

  Dnia 9.05.2020 o 06:25, dawid86 napisał:

Korzystając z obecności w temacie osób z większą wiedzą niż moja chciałem zapytać o układ zamka strzemiona wzdłuż tych belek.

Rozwiń  

Tak obraca się i co 4 powinien się powtarzać.

Jak strzemiona nie da się obrócić, ze względu na kształt, to na etapie produkcji trzeba robić zamek w innym miejscu. 

  Dnia 9.05.2020 o 06:25, dawid86 napisał:

Nie bardzo wiem o co chodzi a nie mam czasu szukać w necie bo pędzę na budowę - jeśli można wyjaśnić troszkę bardziej łopatologicznie to chętnie odpowiem.

Rozwiń  

program-do-obliczen-specbud-belka-zelbet

Tu masz przykładową belkę, z jednej strony belki dodatkowo pręty odgięte, z drugiej  tylko odpowiednio ułożone strzemiona na rozwarcie rys ukośnych w przypodporowej strefie belek.

Napisano

tu masz taką stronę do przybliżenia tematu:

http://chodor-projekt.net/encyclopedia/belki-zelbetowe-scinanie/

 

Oprócz wzorów sa też dość zrozumiałe wyjaśnienia dot rożnych elementow konstrukcji. Nie musisz umieć liczyć, bo to kwestia konstruktora, ale sprobować zrozumieć zasady działania warto.

Tu frag. blisko twego wątku, choć nie dokladnie taka sama sytuacja:

 

image.thumb.png.b51e1856e73139622f005b79cdb5796b.png

 

oczywiście jest tam więcej na tej witrynie i w tej części -  i warto poczytać - oprócz innych praktycznych rad na forum. 

Napisano

A już rozumiem o co chodzi - ale nie ma czegoś takiego u mnie w projekcie w żadnym podciągu. Jedynie zagęszczenie strzemion przy podporach.

Napisano

Nie żebym sobie nie wziął do serca tego co tu wszyscy mówili, ale film z prac został nagrany dużo wcześniej niż odbyła się tutaj ta rozmowa.

Napisano (edytowany)

Przede mną prace związane ze zbrojeniem rdzeni w ścianie kolankowej i w związku z tym mam pytanie do znawców tematu zbrojenia - co jest ważniejsze - zachowanie wymaganej w projekcie otuliny zbrojenia z betonu czy zaprojektowany rozmiar strzemion? Pytam bo według mojego projektu zarówno wieniec w stropie, rdzeń jak i wieniec na ściance kolankowej mają mieć taką samą szerokość i rozstaw prętów zbrojenia. Papier wszystko przyjmie, ale fizycznie nie da się tego wykonać zgodnie z projektem. Dlatego zamieszczam poglądowy rysunek obrazujący te dwie sytuacje w odniesieniu do wspomnianego rdzenia wychodzącego z wieńca w stropie (widok z góry) i pytam, która opcja jest lepsza? Ciemniejszy kolor to zbrojenie rdzenia. Rys.1 zachowana otulina, strzemiona węższe niż zaprojektowane, rys.2 strzemiona zgodne  projektem, pomniejszona otulina.

Mam swój typ, ale pytam zanim zacznę pracę. Pozdrawiam

 

pztanie.thumb.jpg.83746869d71ea18e0749260dea3d6eda.jpg

Edytowano przez dawid86 (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
  Dnia 18.05.2020 o 19:12, dawid86 napisał:

Przegląd narzędzi do wiązania zbrojenia

Rozwiń  

A już dawno temu Ci proponowałem takie cudo :) 

Nie musisz mieć specjalnych drutów, zwykły wiązałkowy tez da radę.

  Dnia 11.02.2020 o 14:49, mhtyl napisał:

 

 

 

Albo trochę droższy, 30-40 zl taki przyrząd.

i-dedra-wiazarka-zbrojen-twist-1275.jpg

 

 

Rozwiń  

 

  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
    • Naprawa podłogi olejowanej produktem Osmo jest stosunkowo prosta, ponieważ jedną z największych zalet olejowanych powierzchni (w przeciwieństwie do lakierowanych) jest możliwość miejscowej renowacji bez konieczności cyklinowania całej podłogi. Oto jak krok po kroku naprawić olejowaną podłogę Osmo: 1. OCENA USZKODZENIA Drobne zarysowania lub matowość – wystarczy odświeżenie powierzchni. Głębokie rysy lub plamy – konieczne będzie miejscowe szlifowanie i ponowne olejowanie. 2. CZYSZCZENIE PODŁOGI Użyj środka Osmo Wisch-Fix (koncentrat do czyszczenia i pielęgnacji podłóg olejowanych), by usunąć brud, tłuszcz i resztki poprzednich środków pielęgnacyjnych. 3. MIEJSCOWA NAPRAWA (punktowa renowacja) Jeśli masz do czynienia z lokalnymi uszkodzeniami (np. rysa, plama): Delikatnie zeszlifuj uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym (np. 180–240). Oczyść pył – najlepiej odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Nałóż cienką warstwę odpowiedniego oleju Osmo (np. Osmo TopOil, Osmo Olej do Podłóg lub Hardwax-Oil – ten sam, którym była wcześniej olejowana podłoga). Pozostaw do wyschnięcia (ok. 8–12 h). W razie potrzeby powtórz. Uwaga do w/w - nowość w ofercie Osmo 1. środek do usuwania plam 2. pasta do usuwania rys 4. ODŚWIEŻENIE CAŁEJ PODŁOGI (jeśli całość wygląda na zużytą) Użyj Osmo 8019 (do usunięcia trudnych plam) oraz Osmo Olej do Renowacji np. 3079: Umyj całą podłogę Intensywnym środkiem myjącym nr 8019. Nałóż cienką warstwę renowacyjnego oleju Osmo za pomocą pada lub szmatki np. 3081. Poleruj do równomiernego rozprowadzenia. Pozostaw do wyschnięcia. Nie ma potrzeby całkowitego szlifowania ani zdejmowania starych warstw, co oszczędza czas i materiał. Wskazówki: Zawsze wykonuj próbę na niewidocznym fragmencie. Używaj tylko oryginalnych produktów Osmo, ponieważ są one ze sobą kompatybilne. Unikaj stosowania zwykłych środków czystości – mogą zniszczyć powierzchnię olejowaną.
    • Bez przesady... Przecież to na pierwszy rzut oka ten "przepis utylizacji" wygląda nacytat/zrzut ekranu z FB...
    • Ale innym czytającym sugerujesz że ja manipuluję. To jest niezbyt uczciwe.
    • Nie ma żadnej zabudowy, również działka na sprzedaż lecz ona względem sąsiada tego z lewej strony jest jakieś 5 m poniżej bo myśleliśmy nad nią również ale niestety dla nas jest zbyt nisko.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...