Skocz do zawartości

Studnia na działce


Recommended Posts

Witam.

Pytanie moje brzmi tak dostałem działkę od Rodziców rozmyślam nad budowa domu zacząłem coś działać i niestety nie ma miejskiej kanalizacji blisko nas I tu jest problem i moje pytanie.

Studnia która jest na działce Rodziców ma głębokość 50m nie wyrabia z woda i nie wystarczy na dwa domu, potrzebuje kopać nowa studnie czy jest możliwość np. ze na mojej połowie działki znajda strumień szybciej niż kopać 50m?
Pytam z tego powodu bo jestem błędy w temacie budownictwa.

Szybka odpowiedz i usuwam Wątek. Dziękuje

Link do komentarza

w skrócie i uproszczeniu - nie ma co pytać, różnicy nie będzie, chyba, że jest jakiś wyższy poziom wodonośny, ale nie spełniający parametrów z ujęcia Rodziców (sięgający u nich prawdopodobnie głównego poziomu), a wtedy koszt uzdatniania pożre oszczędność na wierceniu

Rodzice mają jakieś kwity na tę studnię? Bo ta głębokość chyba takowych wymaga

Edytowano przez aru (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 godzin temu, aru napisał:

w skrócie i uproszczeniu - nie ma co pytać, różnicy nie będzie, chyba, że jest jakiś wyższy poziom wodonośny, ale nie spełniający parametrów z ujęcia Rodziców (sięgający u nich prawdopodobnie głównego poziomu), a wtedy koszt uzdatniania pożre oszczędność na wierceniu

Rodzice mają jakieś kwity na tę studnię? Bo ta głębokość chyba takowych wymaga

Mają wszystkie papiery jakie sa potrzebne, dzięki za odpowiedz zaś mój ojciec powiadał ze 50metrów to strasznie głęboko na studnie dlatego jestem ciekawy a metr wiercenia bodajże 200złoty to koszty nie małe, dlatego tez pytam czy np na drugiej połowie wiercenie może być mniejsze no ale szczerze tak pomyślałem to ciężko taka sytuacje stwierdzić no ale może ktoś się kiedyś spotkał z taka sytuacja :?

Link do komentarza
12 godzin temu, Marcin Bzowy napisał:

Studnia która jest na działce Rodziców ma głębokość 50m nie wyrabia z woda i nie wystarczy na dwa domu,

Na jakiej podstawie to stwierdzenie? Na 50 metrach to wody jest w brud, to nie studnia głębokości 4-5 metrów gdzie praktycznie jest to woda podskórna i takie studnie są mało wydajne. W domu rodzinnym miałem studnie głębokości około 10 m i korzystały z niej trzy domy/rodziny i wody nigdy nie brakowało a była naprawdę bardzo eksploatowana ta studnia bo każdy miał gospodarstwo i trzymał trochę bydła i trzody więc woda z tej studni szła jak woda :) 

Link do komentarza
Dnia 28.06.2019 o 10:30, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Tylko od razu proszę sobie dać spokój z różdżkarzami.

A niby dlaczego - u mnie ojciec poprosił takiego fachowca, znalazł źródło na głębokości ok 10 m, mimo że na sąsiednich działkach szukali i nie było. Kwestia fachowca. Różdżkarz to nie czarodziej - to umiejetność+ predyspozycje. Potem studniarze wykopali i woda była (jest). Nie w jakiejś oszałamiającej ilości, ale za to b. dobra.

 

Dnia 28.06.2019 o 09:36, Marcin Bzowy napisał:

czy jest możliwość np. ze na mojej połowie działki znajda strumień szybciej niż kopać 50m?

Nikt tu ci tego nie powie - trzeba wziąść firmę, geologa, lub fachowca różdżkarza - oni mają odpowiednie narzędzia, ew. mapy geologiczne, do zbadania na miejscu.

15 godzin temu, mhtyl napisał:

W domu rodzinnym miałem studnie głębokości około 10 m i korzystały z niej trzy domy/rodziny i wody nigdy nie brakowało

Jest kwestia obfitości źródła, żyły wodnej....To akurat było bogate w wodę.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...