Skocz do zawartości

argumenty za ociepleniem ościeży okiennych poproszę


Recommended Posts

Izolacja cieplna powinna stanowić szczelną powłokę, zabezpieczającą budynek i wszystkie jego zewnętrzne elementy przed wychłodzeniem. Każdy fragment budynku powinien być starannie zabezpieczony warstwą styropianu o odpowiedniej grubości i określonych właściwościach izolacyjnych. Ościeża okienne są szczególnie ważnym detalem, ponieważ przy połączeniu okna ze ścianą zewnętrzną dochodzi do dużych strat ciepła. Najbardziej polecanym materiałem do ocieplenia ościeży okiennych jest styropian grafitowy Termo Organika np. TERMONIUM PLUS fasada, który wyróżnia się wśród innych styropianów bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi (współczynnik lambda=0,031 W/mK). Ocieplenie ościeża to zazwyczaj max. 2-3 cm warstwa styropianu. Tak jest z uwagi na ograniczoną ilość miejsca przy oknie, dlatego szczególnie do ocieplenia ościeży powinno się stosować materiały najlepszych parametrach, sprawdzone jak np. styropian grafitowy Termo Organika, które przy mniejszej grubości zapewnią odpowiednia ochronę cieplną, eliminując jednocześnie straty ciepła przez mostki termiczne.

Link do komentarza
10 godzin temu, artekj napisał:

Ocieplają właśnie nasz blok styropianem. Proszę przedstawić argumenty, ze ocieplenie ościeży okiennych jest konieczne.... bo likwiduje w ten sposób mostki termiczne okien?

Nie - bo likwiduje się mostek termiczny ściany, muru zewnętrznego. Ościeże to część muru, nie okna.

Im okno głębiej osadzone (na cegłę - czyli węgarek 12 cm, na pustak - czyli węgarek np 18cm) - tym większy kawałek tej ściany jest odsłoniety - tzn jest mostkiem termicznym. Poza tym styropian może więcej zasłonić ościeżnicy, bo klej + tynk na styropianie to ok 5, 6 mm, a zwykły tynk to ok 2.5 - 3cm.

 

jak to przeliczyć przez ilość okien - zrobi się kawał gołej ściany - szczególnie w wypadku domu jednorodzinnego np.

 

Ważne jest też ocieplenie parapetu - to też kawał odsłoniętej ściany - a często z kaloryferem wewnątrz - czyli dodatkowa strata ciepła.

 

I nie jest to kwestia konieczności - tylko sensowności.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 21.09.2018 o 12:51, artekj napisał:

Ocieplają właśnie nasz blok styropianem. Proszę przedstawić argumenty, ze ocieplenie ościeży okiennych jest konieczne.... bo likwiduje w ten sposób mostki termiczne okien?

Szanowny Panie,
przy wykonywaniu izolacji termicznej budynku ważne jest nie tylko wykorzystanie najlepszych jakościowo materiałów, ale przede wszystkim zachowanie ciągłości. Każdy pozbawiony docieplenia fragment powierzchni (w tym również ościeże okienne) to bowiem ryzyko powstawania mostka cieplnego i strat ciepła. Przy realizacji prac w tym zakresie polecam zastosowanie jednego, kompletnego systemu ociepleniowego, np. opartego na styropianie Foveo-Tech S5 z tynkiem cienkowarstwowym TN30. Izolacja będzie ciągła, a fasada trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...