Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jak zagospodarować nieruchomość będącą zabytkiem?

Recommended Posts

Zakup zabytkowego budynku usytuowanego pośród wiekowych drzew i jego odrestaurowanie, aby spełniał dzisiejsze standardy mieszkaniowe, to częste marzenie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z ograniczeń jakie mogą na nas nakładać przepisy prawa w zakresie budynków będących zabytkami.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://m.budujemydom.pl/poradnik-prawny/580-jak-zagospodarowac-nieruchomosc-bedaca-zabytkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Natalia 92
Kupiłam dom i wymieniam dach i teraz dowiedzialam sie ze to należy do zabytków co mam teraz robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba by ustalić czy to wymiana dachu w sensie przebudowy, czy wymiana pokrycia. Bo tego drugiego chyba nie trzeba zgłaszać?

 

Zabytki w koncu też trzeba remontować..

No ale w przepisach nie siedzę. Sam jestsm ciekaw, może ktoś wie to napisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katia
Też planuje zrobić remont dachu na zabytkowym budynku. Mam z góry narzucone, ze nie mogę położyć blachodachówki. Wskazano mi też rodzaj i kolor dachówki. Oraz wyznaczono termin ukonczenia prac. Ale to tylko dlatego, ze sasiadka nie chciala podpisac zgody i musialam wystapic o nakaz wykonania tego remontu. A teraz moje pytanie: jeżeli jest to budynek zabytkowy, czy mogę starać się o jakąkolwiek dotację? A jeśli tak, to gdzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ścieżka jest taka, że trzeba zobaczyć na stronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  - w skrócie WKZ jakie są opcje dla tego obiektu. Pytanie - czy budynek jest wpisany do rejestru zabytków? To słowo klucz.

Poniżej ścieżka proceduralna.

http://samorzad.nid.pl/baza_wiedzy/dotacje-na-prace-konserwatorskie-restauratorskie-i-roboty-budowlane-od-wojewodzkiego-konserwatora-zabytkow-2/

 

Ta ustawa w 2017 roku uległa zmianie i aktualne kwestie są właśnie na stronie WKZ natomiast proponuję link przestudiować i usystematyzować sobie informacje.

"System finansowania zabytków został określony w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 71–83a), jej podstawowym wyróżnikiem jest rozdzielenie pojęcia ochrony zabytków i opieki nad zabytkami."

Cytat, który juz daje do myślenia i narzuca tok rozumowania.

 

Przykładowo w 2018 roku na ochronę zabytków w Dolnośląskiem przeznaczono tyle kasy i na takie budynki jak w zestawieniu

https://wosoz.ibip.wroc.pl/public/get_file_contents.php?id=192276

Nie wiem czy na składanie wniosków na rok 2018 nie jest już za późno

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie właśnie, dotacje można uzyskać z różnych programów ale połowa roku to raczej "musztarda po obiedzie". Właściciel takiej nieruchomości powinien jednak znać możliwości. W przyszłym roku będzie pierwszy z wnioskiem u WKZ.

 

Ochrona Zabytków i opieka nad nimi to nasze dziedzictwo i czuły punkt wielu programów dotacji. Jest wiele dróg, ja wspomniałem o jednej, Kolega Jarek o drugiej.

 

Dopowiem po małych poszukiwaniach

http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/programy-ministra/programy-mkidn-2018/ochrona-zabytkow.php

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - tu proszę poczytać  - ale program składania wniosków na rok 209 rusza pewno, przez analogię, w październiku 2018 a druga tura w marcu 2019.

 

W Krakowie np. przebiegało to tak:

http://www.skozk.pl/jak-uzyskac-dofinansowanie-w-roku-2018.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ubezpieczyciel, po zgłoszeniu, przyśle swojego agenta, który na miejscu oceni i oszacuje stratę, albo poprosi o przysłanie emailem zdjęć i opisu szkody, oszacuje ją i wyśle propozycję wielkości odszkodowania - jeśli ją przyjmiesz, to dopiero wtedy pryskaj i maluj. Zrób fotki po malowaniu.  Jak ponownie woda wylezie - natychmiast zgłoś ponownie.
  • Wszystko prawda. U mnie priorytetem było to, że mój dom zawsze jest otwarty dla zwierząt. Kafle muszą być odporne na ich szpony i dość łatwe w utrzymaniu czystości.   Nauczona doświadczeniem: wszystkie matowe lub półmatowe.
  • Po co? Już sam spamerze poleciłeś  i głupio się jeszcze pytasz.
  • Nie ma w ogóle czy ten teren gdzie chciałabyś sie wybudować nie jest ujęty w planie, bo to kolosalna różnica. Bo pisałaś wcześniej Jeżeli dla tego terenu nie ma MPZP to występujesz o WZiZT O odrolnienie wystąpisz gdy będziesz miała już PnB, kwestia odrolnienia wiąże się jaka klasa ziemi jest na tej działce, np powyżej klasy IV odrolnienie następuje że tak się wyrażę z urzędu. Co do podziału działek to musisz sie już określić przy wystąpieniu o WZ. O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz. Nie ma znaczenia czy to pastwiska czy gruntu orne, ważne jest jaka klasa ziemi znajduje sie na tej działce.
  • Coś w tym jest szczególnie biorąc pod uwagę twardość. Też mam jedne taniutkie a twarde jak diabli.          Ja to mam alergię na tzw. pół-polery bo te miejsca niepolerowane potrafią się tak paskudnie brudzić i do tego brud jest bardzo trudno usunąć.  Dobrze wziąć taką kaflę do domu, usmarować czymś brudnym i tłustym i sprawdzić jak brud schodzi. Ostatnio swoje pół-polery czyściłem cifem i szlifierką oscylacyjną.    
 • Popularne tematy

×