Skocz do zawartości

Zalety i wady budowy ścian w technologii jednowarstwowej


Recommended Posts

Jednym ze sposobów budowania domów jest murowanie ścian zewnętrznych w technologii jednowarstwowej. To najprostsza, tradycyjna metoda, umożliwiająca postawienie ścian spełniających obowiązujące wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/140-sciany-jednowarstwowe

Link do komentarza
Gość bajtek

Jestem raczej zwolennikiem technologii 2W, ze względu na lepszą docelową izolacyjność termiczną, ale też akustyczną. Mało tego, nie każdy wie, że pustaki do ścian jednowarstwowych najczęściej mają inną konstrukcję drążeń niż przy pustakach 2W. To się wiąże z tym, że ściany jednowarstwowe muszą być jednocześnie ciepłe i dobrze wygłuszone, a to się w pewnym sensie wyklucza. Widać to np. analizując pustaki ceramiczne w obu systemach. Biorąc to wszystko pod uwagę zdecydowałęm się murować z ceramiki poryzowanej jednak dwuwarstwowego, bo ściana jest lepsza akustycznie, a jednocześnie ciepła, bo zaizolowana...

Link do komentarza
2 godziny temu, Pomocnik napisał:

murowanie ścian zewnętrznych w technologii jednowarstwowej. zalety i wady

1.

Cytat

są o wiele trwalsze od ścian z ociepleniem

Nie zawsze - zależy od materiału - ściśle to powierzchnia elewacji jest trwalsza, nie sam mur.

 

2. Do wad zaliczyłbym słabą akumulacyjność ciepła - jeśli komuś na tym zależy, albo to ceni - przy możliwościach jakie daje ściana wielowarstwowa.

 

3. cyt:

Cytat

"Ściany jednowarstwowe mają zazwyczaj grubość większą niż 36 cm. Oznacza to, że ich przekrój poprzeczny przekracza o ponad 50% przekrój ścian z ociepleniem, których warstwa konstrukcyjna ma najczęściej szerokość 18 lub 24 cm. Ściany jednowarstwowe mają zatem większą nośność i sztywność, co pozytywnie wpływa na konstrukcję całego budynku i pozostałe jego elementy."

No nie zawsze: ściana pustakowa, itp będzie słabsza od cegły pełnej czy bloczków pełnych - które mają dużą akumulacyjność ciepła i dużą wytrzymałość konstrukcyjną w stosunku cegły "niepełnej". A przy scianie warstwowej warstwa nośna nie jest ważna pod kątem termiki (to zapewnia inna warstwa - zewnetrzna) - więc np. super zdrowa i silna będzie cegła pełna ceramiczna - i akumulacyjna.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ściana pustakowa będzie miała grubość pewnie 44 cm. Co do akumulacyjności - jak najbardziej ściana jednowarstwowa będzie miała ją gorszą niż 2W, a to ze względu na masę pustaków. Dla przykładu Porotherm 44 cm jest materiałem lżejszym niż pustak tej firmy o grubości 25 cm. Wynika to z układu drążeń i ilości "ceramiki w ceramice". Odbija się też na izolacyjności akustycznej, bo pustaki na ściany jednowarstwowe są z reguły słabsze w tym temacie od pustaków 2W. Takich niuansów jest całe mnóstwo i wbrew pozorom wybór między ścianami 1 czy 2W nie sprowadza się do tego czy ktoś lubi izolacje z wełny czy nie lubi. Trzeba sobie odpowiedzieć po drodze na sporo właśnie tego typu kwestii...

Link do komentarza
4 godziny temu, janekciekawski napisał:

Odbija się też na izolacyjności akustycznej,

Rzeczywiście niuansow jest dużo. Np. kwestia izolacji akustycznej, to kwestia - jakie dźwięki chcemy tlumic  i w jakim stopniu - bo uniwersalnie to najlepiej sprawdza się wielowarstwowa przegroda - w tym np. warstwa beton jak najbardziej też.

 

Wracając do niuansow -  gdyby była jakaś przegoda maksymalnie uniwersalna pod wieloma wymogami - pewniw by producent mnóstwo zarobił, a inni by wpadli w kryzys - bo tylko to rozwiązanie by stosowano. Ale tak nie jest - nie ma takiej maksymalnie dobrej przegrody :zalamka::yahoo: dlatego trzeba kombinować przy rożnych zastosowaniach i warunkach

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość chlopek

Co do izolacyjności akustycznej ścian jednowarstwowych to i tak to co oferuje ceramika jest na całkiem wysokim poziomie! Jak popatrzeć na Rw betonów komórkowych o niskiej gęstości surowca to jest to dość śmieszne. Przy Rw na poziomie mniejszym niż 40 db komfort akustyczny jest żaden. Taki poziom izolacyjności mają średnio porządne okna! Producent ceramiki poryzowanej daje ponad 50 db z tego co kojarzę, a to jest już poziom akceptowalny, bo nie będzie słychać np. przejeżdżających kilka metrów od domu aut czy krzyków dzieci. Przy betonach niestety takiej gwarancji nie ma. Ale coś za coś - w Polsce kluczowym parametrem ciągle jest termiczność materiału, z czym ja się nie do końca zgadzam. Termikę najłatwiej zrobić izolacją z wełny, a warstwa nośna musi być solidna i dobra akustycznie!

Link do komentarza
11 minut temu, Elfir napisał:

Jaki jest mostek cieplny na nadprożach i wieńcach?

 

Wydaje mi się, że ta technologia umarła razem z nowelizacją prawa, zakazująca budowy zimnych, energożernych domów.

Przepraszam, ale nie rozumiem: to jest mostek na nadprożach i wieńcach, czy go nie ma?

Jaka "ta" technologia umarła razem z nowelizacją prawa?

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Koti

Ściany jednowarstwowe mogą mieć świetne parametry termiczne. Kłopot tylko w tym, że to raczej droga technologia i nigdy nie będzie popularna tak samo, jak choćby zwykła ceramika poryzowana 44 czy beton komórkowy 36 cm. Ale plus jest na pewno taki, że praktycznie w pół roku można mieć dom w stanie surowym zamkniętym, gotowym do wykończeniówki. To jest niewykonalne w przypadku ścian dwuwarstwowych. Często przy ścianach 1W jest też tańsze wykonawstwo, co też jest jakimś argumentem.

Link do komentarza

bawienie się w docieplanie betonowego wieńca i nadproży, osadzaniem okien bez mostków w ścianach jednowarstwowych minimalizuje do zera zyski czasowe. Różnica miedzy ociepleniem całego domu a dopasowywaniem elementów ociepleniowych to będzie ile? tydzień-dwa? Dom ociepla się błyskawicznie.

A tynk kładziesz i na ścianie dwuwarstwowej i jednowarstwowej.

 

Na dodatek w ścianie jednowarstwowej pojawia się problem z puszkami (w tym miejscu ściana jest cieńsza, a więc ma gorsze parametry), z wszystkimi możliwymi szczelinami powstałymi w czasie budowy (np. ukruszenie bloczka, niepełne wypełnienie klejem).

 

Jednowarstwowa ma sens - w Hiszpanii, na południu Włoch, w Kalifornii.

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 godzin temu, Elfir napisał:

bawienie się w docieplanie betonowego wieńca i nadproży, osadzaniem okien bez mostków w ścianach jednowarstwowych minimalizuje do zera zyski czasowe. Różnica miedzy ociepleniem całego domu a dopasowywaniem elementów ociepleniowych to będzie ile?

O czym Ty znowu piszesz??!! Masz pojęcie jak buduje się domy w technologii 1W?

Nie wypisuj takich herezji.

5 godzin temu, Elfir napisał:

A tynk kładziesz i na ścianie dwuwarstwowej i jednowarstwowej.

Z tą różnica że na ścianie 1W mogę położyć cementowo-wapienny który jest o wiele tańszy od tzw puca (akrylowy,silikatowy czy silikonowy) który kładzie się  przy ścianach 2W.

5 godzin temu, Elfir napisał:

 

Na dodatek w ścianie jednowarstwowej pojawia się problem z puszkami (w tym miejscu ściana jest cieńsza, a więc ma gorsze parametry), z wszystkimi możliwymi szczelinami powstałymi w czasie budowy (np. ukruszenie bloczka, niepełne wypełnienie klejem).

 

Kolejna bujda która można między bajki włożyć.

5 godzin temu, Elfir napisał:

Jednowarstwowa ma sens - w Hiszpanii, na południu Włoch, w Kalifornii.

:takaemotka: To powiedz to tysiącom ludzi którzy w Polsce wybudowali domy w technologii 1W, ciekawe jaka będzie ich reakcja.

Link do komentarza

Poza słowem "bujda" masz jakieś argumenty?

 

Bo ja mam na ścianie ocieplonej styropianem tynk cementowo-wapienny, tylko, że cienkowarstwowy a nie tradycyjny.

 

Kiedyś budowano ściany jednowarstwowe, bo wymagania energetyczne były łagodne. Przy dotowanym węglu można było mieć dziury i nikt nie przejmował się stratami energetycznymi.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
gdyby w polsce zaczęto budować tak jak producent zaleca , mianowicie bloczki grubości 24 są przewidziane do ścian 4W a dla ścian 2W minimum bloczek 30 to byłoby po dyskusji ,a tak ....24 kosztuje mniej i już po myśleniu ,sprawa zamknięta. ceramika w module 25 ma 4,5 przegrody powietrznej ułożonej prostopadle do muru a już moduł 30 ma tych przegród 12 ...a kuku polecam ścianę 30 do tego wełna 15 cm i po krzyku .. i tak najwięcej strat ciepła w budynku jest [przez podłogi . tu minimum 20 cm stryku tada
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...