Skocz do zawartości

Pomoc w ustawieniu parametrów podłogówki


Recommended Posts

Witam,

Szukam pomocy (porady) w ustawieniu parametrów dla ogrzewania podłogowego. Udało mi się jakoś poradzić z ustawieniem parametrów dla grzejników. 

Piec Vaillant ecoTEC plus, mam mieszacz Vaillant VR61 oraz regulator pogodowy Vaillant ColorMatic VRC 430.

Dom jest piętrowy. Na górze są głównie grzejniki (termostaty ustawione na poz. 3 są ciepłe) są 2 łazienki (grzejniki są ciepłe), w łazienkach jest też podłogówka (jest zimna). Temperatura na piętrze jest ok. 21 stopni. Poza zimną podłogówką w łazienkach nie mam tu uwag.

Problemem jest parter. Są tu 2 pomieszczenia z grzejnikami, gdzie jest ciepło. Jest też duży salon oraz kuchnia gdzie jest ogrzewanie podłogowe, które jest zimne.

Jestem laikiem w temacie i dlatego szukam porady osoby doświadczonej, która na podstawie załączonych przeze mnie zdjęć pomoże mi zmienić ustawienia podłogówki tak, aby podłogówka działała tak jak powinna.

Dziękuję za pomoc.

2.jpg

3.jpg

8.jpg

9.jpg

14.jpg

C1.jpg

C2.jpg

C3.jpg

C8.jpg

C9.jpg

C10.jpg

C11.jpg

C15.jpg

C21.jpg

C22.jpg

C25.jpg

C26.jpg

piec.jpg

Link do komentarza

Nie znam tego sterownika ale

z tego co widzę temp. zasilania podłogi to 20st C. Może dlatego jest zimna.

Poza tym niepokoją mnie te parametry temp. podłogi zadana 52st i temp. max 60st ??

Poza tym ustawienia podłogi masz N czyli dla niedzieli. W inne dni też maż ustawione grzanie?

 

 

Poza tym, czy podłogówka była wstępnie uruchomiona i odpowietrzona?

Link do komentarza

Jak mam podnieść temp. zasilania podłogi skoro jest 20 st.C a temp. zadana 52 st.C?

Wydaje mi się, że to regulator wylicza te wartości na podstawie temp. zadanej dla podłogówki i krzywej ciepła.

W ostatnich dniach podniosłem na maxa temp. obniżoną dla podłogówki do 30 st. C ale to nic nie dało. Podłoga jak była zimna tak jest.

Rzeczywiście te parametry jak zauważyłeś ustawione są dla niedzieli.

W tygodniu mam ustawione grzanie w godz. 5.00-8.00 i 15.00-21.00. W tym czasie grzejniki są ciepłe a podłoga zimna.

Nie mam problemów z wodą bo parametry dla wody i pompy cyrkulacyjnej ustawiłem właściwie.

Podłogówka była sprawdzana pod kątem odpowietrzenia i uruchomienia.

Myślę, że robię gdzieś błąd w prostych ustawieniach podłogówki (zdjęcia 3,9,C10, C11, C2).

Sterownik mnie pyta o zadaną temp. dla podłogi a ja chyba za mało wpisuję. 2 parametrem jest wartość krzywej. Ja wpisałem 0,6. 

Może tu jest klucz.

Może powinienem zmniejszyć temp. obniżoną z 30 st C na ile?

Link do komentarza
2 minuty temu, adammo29 napisał:

Czujnik temperatury znajduje się na dole pod schodami.

Przyznam że jestem mocno zaskoczony - to jakieś nowatorskie podejście co do umiejscowienia czujnika temperatury.

 

I chodzi mi po głowie taka uporczywa myśl - dlaczego męczysz się z problemem sam ?

Wszak ktoś kasę zgarnął za źle wykonana robotę.

Źle wykonana bo podłogówka nie grzeje tak jak powinna.

 

I trochę z innej beczki - podłoga nie musi i w zasadzie nie powinna być "ciepła".

Określenie zimna podłoga wcale nie świadczy o złym ogrzewaniu - ważna jest temperatura w pomieszczeniu.

 

Proponuję na początek kupić/pożyczyć pirometr i sprawdzać temperaturę podłogi i na jej podstawie "bawić się" sterownikiem.

Link do komentarza

Otóż to. Nie znając systemu w ząb będziemy zgadywać. Dlaczego nie skonsultujesz się z serwisantem?

Możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne, obniżyć temp. dla podłogówki (bo może być ustawiona jak dla grzejników) i zobaczyć.

Ale podejrzewam, że dlatego zacząłeś przestawiać parametry, bo od początku nie działa jak trzeba.

 

Zastanawia mnie jeszcze co to jest parametr temp. obniżona 30st (C11)

Może to obniża Ci temp o 30st, stąd na zasilaniu jest 20st?

Ustawiłbym też temp. min na jakieś 25st

Masz na rozdzielaczu termometr?

Link do komentarza

Też uważam, że należy wezwać serwisanta. Zmiany w ustawieniach regulatora temperatury trzeba robić z instrukcja w ręku, inaczej wychodzą bzdury i bezsensowne, przypadkowe nastawy. Tutaj tak jest, na co wskazują choćby nastawy temperatury  dla podłogówki. W jakim trybie w ogóle działa ten regulator? O ile pamiętam to one mogą pracować w trybie Auto, czyli z zaprogramowanymi temperaturami w poszczególnych strefach czasowych, uwzględniając krzywą grzewczą itp, ale można je też przełączyć na tryb ręczny i wtedy znaczenie ma tylko wskazanie czujnika temperatury wewnętrznej. Jak w wersji z najprostszym termostatem i zmiana rozmaitych ustawień nie przynosi najmniejszego efektu. Instrukcja do łapki , przeczytać uważnie i dopiero coś ustawiać. Niestety te instrukcje Vaillanta są dość zawiłe, więc spokojnie, bez pośpiechu, nie zmieniać czego popadnie.

Przy okazji, tak jak pisał Bajbaga, podłoga w normalnym trybie pracy nie powinna być ciepła, jedynie nie powinna być zimna w dotyku. Proponuje położyć nawet zwykły termometr pokojowy na podłodze. Jeżeli podłoga działa prawidłowo będzie wskazywał nieco wyższą temperaturę niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. Np. o 2-3°C i to wystarczy.

 

PS. MrTomo, temperatura obniżona to temperatura jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu poza zaprogramowanymi strefami czasowymi. Przy podłogówce np. 19°C będzie dobrym ustawieniem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...