Skocz do zawartości

Pomoc w ustawieniu parametrów podłogówki


Recommended Posts

Witam,

Szukam pomocy (porady) w ustawieniu parametrów dla ogrzewania podłogowego. Udało mi się jakoś poradzić z ustawieniem parametrów dla grzejników. 

Piec Vaillant ecoTEC plus, mam mieszacz Vaillant VR61 oraz regulator pogodowy Vaillant ColorMatic VRC 430.

Dom jest piętrowy. Na górze są głównie grzejniki (termostaty ustawione na poz. 3 są ciepłe) są 2 łazienki (grzejniki są ciepłe), w łazienkach jest też podłogówka (jest zimna). Temperatura na piętrze jest ok. 21 stopni. Poza zimną podłogówką w łazienkach nie mam tu uwag.

Problemem jest parter. Są tu 2 pomieszczenia z grzejnikami, gdzie jest ciepło. Jest też duży salon oraz kuchnia gdzie jest ogrzewanie podłogowe, które jest zimne.

Jestem laikiem w temacie i dlatego szukam porady osoby doświadczonej, która na podstawie załączonych przeze mnie zdjęć pomoże mi zmienić ustawienia podłogówki tak, aby podłogówka działała tak jak powinna.

Dziękuję za pomoc.

2.jpg

3.jpg

8.jpg

9.jpg

14.jpg

C1.jpg

C2.jpg

C3.jpg

C8.jpg

C9.jpg

C10.jpg

C11.jpg

C15.jpg

C21.jpg

C22.jpg

C25.jpg

C26.jpg

piec.jpg

Link do komentarza

Nie znam tego sterownika ale

z tego co widzę temp. zasilania podłogi to 20st C. Może dlatego jest zimna.

Poza tym niepokoją mnie te parametry temp. podłogi zadana 52st i temp. max 60st ??

Poza tym ustawienia podłogi masz N czyli dla niedzieli. W inne dni też maż ustawione grzanie?

 

 

Poza tym, czy podłogówka była wstępnie uruchomiona i odpowietrzona?

Link do komentarza

Jak mam podnieść temp. zasilania podłogi skoro jest 20 st.C a temp. zadana 52 st.C?

Wydaje mi się, że to regulator wylicza te wartości na podstawie temp. zadanej dla podłogówki i krzywej ciepła.

W ostatnich dniach podniosłem na maxa temp. obniżoną dla podłogówki do 30 st. C ale to nic nie dało. Podłoga jak była zimna tak jest.

Rzeczywiście te parametry jak zauważyłeś ustawione są dla niedzieli.

W tygodniu mam ustawione grzanie w godz. 5.00-8.00 i 15.00-21.00. W tym czasie grzejniki są ciepłe a podłoga zimna.

Nie mam problemów z wodą bo parametry dla wody i pompy cyrkulacyjnej ustawiłem właściwie.

Podłogówka była sprawdzana pod kątem odpowietrzenia i uruchomienia.

Myślę, że robię gdzieś błąd w prostych ustawieniach podłogówki (zdjęcia 3,9,C10, C11, C2).

Sterownik mnie pyta o zadaną temp. dla podłogi a ja chyba za mało wpisuję. 2 parametrem jest wartość krzywej. Ja wpisałem 0,6. 

Może tu jest klucz.

Może powinienem zmniejszyć temp. obniżoną z 30 st C na ile?

Link do komentarza
2 minuty temu, adammo29 napisał:

Czujnik temperatury znajduje się na dole pod schodami.

Przyznam że jestem mocno zaskoczony - to jakieś nowatorskie podejście co do umiejscowienia czujnika temperatury.

 

I chodzi mi po głowie taka uporczywa myśl - dlaczego męczysz się z problemem sam ?

Wszak ktoś kasę zgarnął za źle wykonana robotę.

Źle wykonana bo podłogówka nie grzeje tak jak powinna.

 

I trochę z innej beczki - podłoga nie musi i w zasadzie nie powinna być "ciepła".

Określenie zimna podłoga wcale nie świadczy o złym ogrzewaniu - ważna jest temperatura w pomieszczeniu.

 

Proponuję na początek kupić/pożyczyć pirometr i sprawdzać temperaturę podłogi i na jej podstawie "bawić się" sterownikiem.

Link do komentarza

Otóż to. Nie znając systemu w ząb będziemy zgadywać. Dlaczego nie skonsultujesz się z serwisantem?

Możesz spróbować przywrócić ustawienia fabryczne, obniżyć temp. dla podłogówki (bo może być ustawiona jak dla grzejników) i zobaczyć.

Ale podejrzewam, że dlatego zacząłeś przestawiać parametry, bo od początku nie działa jak trzeba.

 

Zastanawia mnie jeszcze co to jest parametr temp. obniżona 30st (C11)

Może to obniża Ci temp o 30st, stąd na zasilaniu jest 20st?

Ustawiłbym też temp. min na jakieś 25st

Masz na rozdzielaczu termometr?

Link do komentarza

Też uważam, że należy wezwać serwisanta. Zmiany w ustawieniach regulatora temperatury trzeba robić z instrukcja w ręku, inaczej wychodzą bzdury i bezsensowne, przypadkowe nastawy. Tutaj tak jest, na co wskazują choćby nastawy temperatury  dla podłogówki. W jakim trybie w ogóle działa ten regulator? O ile pamiętam to one mogą pracować w trybie Auto, czyli z zaprogramowanymi temperaturami w poszczególnych strefach czasowych, uwzględniając krzywą grzewczą itp, ale można je też przełączyć na tryb ręczny i wtedy znaczenie ma tylko wskazanie czujnika temperatury wewnętrznej. Jak w wersji z najprostszym termostatem i zmiana rozmaitych ustawień nie przynosi najmniejszego efektu. Instrukcja do łapki , przeczytać uważnie i dopiero coś ustawiać. Niestety te instrukcje Vaillanta są dość zawiłe, więc spokojnie, bez pośpiechu, nie zmieniać czego popadnie.

Przy okazji, tak jak pisał Bajbaga, podłoga w normalnym trybie pracy nie powinna być ciepła, jedynie nie powinna być zimna w dotyku. Proponuje położyć nawet zwykły termometr pokojowy na podłodze. Jeżeli podłoga działa prawidłowo będzie wskazywał nieco wyższą temperaturę niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. Np. o 2-3°C i to wystarczy.

 

PS. MrTomo, temperatura obniżona to temperatura jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu poza zaprogramowanymi strefami czasowymi. Przy podłogówce np. 19°C będzie dobrym ustawieniem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić?
    • Dzień dobry, Blachodachówka PŁASKA Plus ma wiele zalet, takich jak nowoczesny wygląd, trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i łatwość montażu. Do jej wad można zaliczyć wyższy koszt w porównaniu z tradycyjnymi blachodachówkami oraz konieczność precyzyjnego montażu. Ważnym elementem montażu jest zastosowanie drewna konstrukcyjnego C24 i dokładnemu wypoziomowaniu połaci, co zapobiegnie efektowi odstawania arkuszy. Montaż blachodachówki PŁASKA Plus wymaga doświadczenia i precyzji, szczególnie w przypadku dachów o skomplikowanej geometrii. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie i pokrycia, aby uniknąć problemów z przeciekami. Blachodachówka PŁASKA Plus nadaje się na dachy o różnych kształtach.  Przed montażem najlepiej zapoznać się z instrukcją montażu: Instrukcja montażu blachodachówki PŁASKA Plus _________________________ Blachodachówki panelowe - Blachy Pruszyński https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/blachodachowka-panelowa-modulowa/
    • Najpierw trzeba całkowicie usunąć wszystkie fragmenty tapety i kleju. Potem należy sprawdzić, czy całe podłoże jest stabilne, tzn. czy nic nie odpada od ściany. Trzeba też zaszpachlować ewentualne pęknięcia. Gładź można nałożyć wtedy, gdy ściana nie ma dużych odchyleń od płaszczyzny, bo nie da się ich w ten sposób zniwelować. No i sprawa kluczowa - nałożenie gładzi wymaga pewnej wprawy. Można oczywiście spróbować posiłkować się tutorialami z YT, ale nie ma gwarancji, że efekty będą zadowalające...
    • Co wiadomo o tym domu - ile i gdzie jest ocieplenia? Dla jednych ocieplone ściany to takie z 5 cm izolacji, dla innych z 20 cm. Jaka jest izolacja dachu, ewentualnie stropu, jeżeli nie ma użytkowego poddasza? Jakie są okna - jak duże, o jakim standardzie? Zakładam, że wentylacja jest grawitacyjna. Jakie tam są grzejniki? Bardzo stare, zakładane jeszcze przed ociepleniem budynku, czy nowsze? Bo te nowe mogły być już dobierane na znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło. Co paradoksalnie jest wadą.  Czy dotąd źródłem ciepła także był kocioł gazowy? W instalacji c.o. jest otwarte czy zamknięte naczynie wzbiorcze? Chyba największą zaletą kotłów ACV jest możliwość pracy w otwartych instalacjach. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...