Skocz do zawartości

Strop drewniany - wilgoć pod folią


Recommended Posts

Witam,

 

Przeszukałem nie jedno forum i czytałem wiele artykułów. Niestety im więcej czytam tym wydaje mi się, że mniej wiem. Sprawa wygląda następująco. Zmieniam poddasze na użytkowe. Może od początku. Budynek jest piętrowy tzn jest parter + poddasze + strych. Strop wygląda następująco. Warstwy od dołu.

- sufit z regipsu,

- jakieś 40 cm pustki do legarów,

- folia paroizolacyjna,

- wełna,

- folia paroizolacyjna,

- deski w odstępach >< 30 cm,

- płyta osb.

 

Problemem jest skroplona woda, która pojawiła się pomiędzy folią a wełną, chodzi o drugą warstwę folii czyli tą od strony płyt OSB. Wilgoć pojawiła się na krawędziach podłogi, tzn pod folią wychodzącą poza obrys płyt osb. Poddasze nie jest jeszcze ocieplone i temperatura tam jest taka jak mniej więcej na zewnątrz. Pierwsza kondygnacja jest podgrzewana. Czy jest to spowodowane stykiem ciepłego powietrza przedostającego się z dołu a zimnym osiadającym z góry na folii ? Sprawdziłem testowo jak wygląda sytuacja pod jedną z płyt znajdującej się bliżej środka i jest tam sucho ( na to wygląda ).

 

Pytanie zasadnicze, czy jest to problem przejściowy występujący do czasu ocieplenia całości czy jest to może błąd w sztuce. Może usunięcie drugiej parującej warstwy folii jest rozwiązaniem ?

 

Pozdrawiam i proszę o sugestie.

Tadeusz

Link do komentarza

Rozumiem, więc co zrobić ? Poddasze raczej nie będzie już ogrzewane w tym roku. Raczej na przyszły. Usunąć drugą folię paroizolacyjną od strony OSB ? Dzisiaj rozmawiałem z firmą zajmującą się sprzedażą tego typu materiałami i dowiedziałem się że druga warstwa powinna być paroprzepuszczalna a nie paroizolacyjna. 

 

Martwi mnie ta sytuacja bo jak już zamknę podłogę ścianką kolankową i ściankami to już nie będzie możliwości sprawdzenia tego co się dzieje pod osb i ewentualna zmiana czegokolwiek będzie praktycznie niemożliwa.

Link do komentarza

Więc tak zrobię, trochę będzie z tym pracy bo osb lekkie nie jest ale jak trzeba to nie ma co narzekać. Jutro się tym zajmę. Czy to znaczy, że ta folia nie będzie tam wogóle  potrzebna ? "Fachowiec" który mi mówił jak to wykonać mówił że ma być. Ale chyba się pomylił ? Czy drugą warstwę dać przed położeniem np paneli na sam koniec.

Link do komentarza
38 minut temu, Ttadzik napisał:

Po cieplejszej jest paroizolacyjna, od góry również paroizolacja. Poddasze ma być użytkowe i ogrzewane tak jak kondygnacja niżej.

Według mnie po stronie zimnej (od góry) nie może być paroizolacji.

Tam powinna być folia wysokoparoprzepuszczalna ew, wiatroizolacja.

 

 

Jakiej grubości te deski na których płyty osb?

Jeszcze dla uściślenia - mówisz o stropie której kondygnacji?

Link do komentarza
3 minuty temu, Ttadzik napisał:

 Czy drugą warstwę dać przed położeniem np paneli na sam koniec.

Po co? Trzeba było zrobić jedną, ale skuteczną izolację. Panele połóż kiedy będziesz ogrzewał pomieszczenie. Folia pod panelami, moim zdaniem jest w Twoim przypadku niepotrzebna. Pytanie jak to ma się do zaleceń producenta paneli, który bardzo uogólnia układy izolacyjne. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...