Skocz do zawartości

malutki skalniaczek


Recommended Posts

Witam, jestem tutaj nowa, dopiero uczaca sie forumowiczka, chialabym nauczyc sie tu podstaw zakladania przydomowego malego ogrodka a raczej skalniaka. 

Moje pytanie na poczatek to jakie rosliny, krzewy mozna sadzic jesienia i czy moge zalozyc skalniak teraz czy lepiej poczekac do wiosny? 

Z gory dziekuje za odpowiedzi :) 

Link do komentarza

Jesienią można sadzić większość roślin ogrodowych - np. iglaki, byliny, niskie cebulowe, ale osobiście wstrzymałbym się (bo jest listopad) i zaczekał do wiosny. Wiosną, w centrach ogrodniczych, oferta niskich bylin (a takie najlepiej nadają się na mały skalniak) będzie największa. Ponadto nie będzie trzeba wtedy zabezpieczać ich przed zimnem. Teraz, z uwagi na końcówkę sezonu, miałyby niewiele czasu, by się dobrze zaaklimatyzować na nowym miejscu.
Polecam lekturę kilku artykułów o skalniaku:
--- http://www.zielonyogrodek.pl/maly-skalniak-wybor-roslin

--- http://www.zielonyogrodek.pl/rosliny-na-skalniak-co-posadzic-na-skalniaku

--- http://www.zielonyogrodek.pl/skalniak-w-ogrodzie-poradnik-zakladania-skalniaka

 

Link do komentarza

to ma być skalniak czy kupka kamieni z roślinkami?

 

bo jak skalniak to wymaga specjalistycznego podejścia, bo różne rośliny mają różne wymagania - odczyn, wilgotność, ilość słońca. Musisz wówczas określić jaki konkretnie ekosystem chcesz odtwarzać.

A jak kupka kamieni z roślinami, to sadź co ci się podoba.

Link do komentarza
13 minut temu, Elfir napisał:

skalniak czy kupka kamieni

Zakładam, że dorcia serio podchodzi do problemu i - na początek - poczytała chociaż te wskazane wyżej lektury...

I przy proponowanym przeze mnie zebraniu i ułożeniu kamieni - będzie robić to w miarę świadomie i że faktycznie nie wyjdzie zwykła kupa kamieni

Link do komentarza

w takim razie kamień - zebrane na polu otoczaki się nie nadają.

Prawdziwie górskie rośliny mają specyficzne potrzeby - wysoką wilgotność powietrza, niską temperaturę, przy jednocześnie bardzo przepuszczalnym podłożu. Najtrudniej jest z tą niską temperaturą. 

W profesjonalnych alpinariach u podstawy górki robi się stawki i wodospady. Parująca woda obniża lokalnie temperaturę i nawilża jednocześnie powietrze.

 

Możesz jednak zrobić uproszczoną wersję jakiś nasłonecznionych wapiennych skał na południu Europy z lawendą, hyzopem, ostrogowcem, mydlnicą, macierzanką, tymiankiem, goździkiem kartuzkiem, jałowcem sabińskim i karłową sosną (udającą siewkę pinii).

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...

Skalniak może mieć różną formę i kształt, ale najlepiej jeśli znajduje się w miejscu dobrze nasłonecznionym, bo większość roślin skalnych lubi takie stanowisko.

Jeśli będzie to południowa lub południowo-zachodnia ekspozycja i pełne słońce, trzeba wybrać rośliny tolerujące nawet okresowe przesuszenie.

Zbocza wschodnie są znacznie krócej nasłonecznione.

Skalniak można też założyć w cieniu, ale wtedy będziemy mieć do dyspozycji mniejszą ilość gatunków.

Nie watro budować go w sąsiedztwie wysokich drzew, ponieważ będą go nadmiernie zacieniać i pobierać znaczną ilość wody.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...