Skocz do zawartości

Sterowanie piecem gazowym kondensacyjnym Immergaz


Recommended Posts

Witam,

Prośba o poradę jak wysterować ogrzewaniem. W większości domu mam grzejniki + podłogówka w łazienkach, kuchni i wiatrołapie (tam gdzie jest podłogówka nie ma grzejników). Mam dwie osobny pompy w piecu pod grzejniki i podłogówkę. Grzejniki chcę sterować czujnikiem pokojowym (najlepiej przenośnym - czasem będę odpalał kominek w salonie; jeśli się nie da przenośny to do umieszczenia w najzimniejszym pokoju). Teraz nie wiem jak z podłogówką w łazienkach - instalator radzi mi też drugi czujnik pokojowy który umieszczę w jednej z łazienek - czy przy bezwładności podłogówki to zadziała? Czy warto dorzucać jeszcze czujnik zewnętrzny pod podłogówkę? (kabel z pieca mam wyprowadzony). Generalnie w łazience chce odczuwać komfort cieplny w postaci ciepłej podłogi.

Podobają mi się sterowniki firmy TECH tylko nie wiem czy da się złożyć z nich powyższą konfigurację czyli: wyświetlacz LCD który bezprzewodowo może obsługiwać piec i sczytywać temperaturę z dwóch czujników (łazienka podłogówka i np. sypialnia grzejniki).

Edytowano przez tchomikt (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Na podstawie tego opisu - bez podania schematu i wyposażenia instalacji - można jedynie wskazać ogólne możliwości regulacji temperatury. Obieg grzejnikowy wystarczy sterować termostatem pokojowym - rzeczywiście dobry będzie bezprzewodowy. Zapewnienie efektu ciepłej podłogi umożliwi termostat z czujnikiem umieszczonym w podłodze sterujący obiegiem za pomocą elektrozaworu lub zaworu termostatycznego. Czujniki w zależności od potrzeb i konfiguracji obiegu można umieszczać w każdym pomieszczeniu z podłogówką lub tylko na reprezentatywnej podłodze.

Link do komentarza

Jeżeli obawiasz się dużej bezwładności ogrzewania podłogowego w łazienkach, to może warto po prostu ustawić odrębnie czas pracy dla tych obiegów? Wtedy będzie można skompensować dłuższy czas nagrzewania się i ochładzania  jastrychu.

Automatyka pogodowa na potrzeby łazienek raczej się nie sprawdzi. Bardzo często temperatura akurat w łazienkach ma się nijak do zewnętrznej. Szczególnie jeżeli to pomieszczenia bez okien, pomiędzy innymi ogrzewanymi.

Ale bez planów budynku trudno radzić coś konkretnego.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Witam

Mam założone 2 pompy. Jedna Danfos do obiegu kaloryferów i druga pompa Vilo do podłogówki. Czyli chce sterować dwoma czujnikami (bezprzewodowe na baterie) 2 obiegi + ewentualnie sterownik LCD 230V, który będzie mógł zarządzać wszystkim i do którego mogę dołączyć bezprzewodowo czujnik temperatury zew - w trybie zwykły termometr. Ewentualnie opcja podłączenia lcd do internetu. Czy ktoś pomoże w konfiguracji zabawek TECH-a?

P.S. Mam jeszcze pompę cyrkulacyjną - dobrze by było móc ją zaprogramować przez lcd.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...