Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

tchomikt

Uczestnik
 • Posty

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O tchomikt

 • Ranga
  Początkujący

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Witam Mam założone 2 pompy. Jedna Danfos do obiegu kaloryferów i druga pompa Vilo do podłogówki. Czyli chce sterować dwoma czujnikami (bezprzewodowe na baterie) 2 obiegi + ewentualnie sterownik LCD 230V, który będzie mógł zarządzać wszystkim i do którego mogę dołączyć bezprzewodowo czujnik temperatury zew - w trybie zwykły termometr. Ewentualnie opcja podłączenia lcd do internetu. Czy ktoś pomoże w konfiguracji zabawek TECH-a? P.S. Mam jeszcze pompę cyrkulacyjną - dobrze by było móc ją zaprogramować przez lcd.
 2. Witam, Prośba o poradę jak wysterować ogrzewaniem. W większości domu mam grzejniki + podłogówka w łazienkach, kuchni i wiatrołapie (tam gdzie jest podłogówka nie ma grzejników). Mam dwie osobny pompy w piecu pod grzejniki i podłogówkę. Grzejniki chcę sterować czujnikiem pokojowym (najlepiej przenośnym - czasem będę odpalał kominek w salonie; jeśli się nie da przenośny to do umieszczenia w najzimniejszym pokoju). Teraz nie wiem jak z podłogówką w łazienkach - instalator radzi mi też drugi czujnik pokojowy który umieszczę w jednej z łazienek - czy przy bezwładności podłogówki to zadziała? Czy warto dorzucać jeszcze czujnik zewnętrzny pod podłogówkę? (kabel z pieca mam wyprowadzony). Generalnie w łazience chce odczuwać komfort cieplny w postaci ciepłej podłogi. Podobają mi się sterowniki firmy TECH tylko nie wiem czy da się złożyć z nich powyższą konfigurację czyli: wyświetlacz LCD który bezprzewodowo może obsługiwać piec i sczytywać temperaturę z dwóch czujników (łazienka podłogówka i np. sypialnia grzejniki).
 3. Co do osadu na szybie to jest to raczej lepkie i ciężko usuwalne. Co jest istotne to, że najczęściej palę 2-3 grubszymi kawałkami (utrzymując płomień). Więcej nie ładuj bo nie dałoby się usiedzieć w salonie (nie mam rozprowadzeń ani płaszcz wodnego - tylko kratki w salonie). Z Waszych odpowiedzi rozumiem, żeby raczej szybra nie ruszać? - ewentualnie przymknąć po dobrym rozpalenie (0,5-1godz)? Może za szybko do tej pory przymykałem szyber (po 10-15min). P.S. Jestem wszystkim wdzięczny za porady ale dla "osób z gorącą" głową życzę więcej spokoju i empatii zarówno do amatorów palenia w kominku jak ja - jak również dla inny uczestników forum.
 4. Wcześniej paliłem bukiem, teraz olchą. Gdzieś czytałem kogoś poradę, że nie powinno się przymykać szybra. Ja zamykam tak na 1/2 do 3/4 (nawet jakbym zamknął do końca to i tak nie jest do końca zamknięty bo szyber to niepełne koło - widziałem przed zabudowaniem wkładu). Jeśli nie będę zamykał to chyba całe ciepło pójdzie w komin (mało efektywne). Kedyś chyba nawet nie zamykałem w ogóle i chyba szyba się nie zabrudziła tak mocno ale za to komin (ściana na pierwszym piętrze i poddaszu przy kominie) był dosyć gorący. Czy przy paleniu na otwartym szybrze nie popęka z czasem komin?
 5. Witam, Cały czas mam problem z czarną szybą. Zmieniłem nawet szybę na pyroliczną - nic nie pomogło. Czy warto zainwestować jeszcze we wkładkę wermikulitową?
 6. Dzięki Panowie. Jeśli chodzi o podłączenie to widzę że są "szkoły" podłączania na sztywno powietrza zewnętrznego do wkładu lub luzem zostawienie pod wkładem (adigg w Twoim linku też są takie podłączenia). Nie wiem tylko jakie oba rozwiązania mają plusy i minusy? Czy ma to wpływ na brudzenie się szyby? Co do rury pod - to taką rurę już miałem od zawsze (kupiłem 3 letni dom z rynku wtórnego i nie było kominka) - długość rury od kominka do ściany to około 5m. Czytałem że przy wkładzie 16kW przekrój takiej rury to minimum 70mm. Czyli mój instalator (prawdopodobnie nie w pełni świadomie:)) ale zrobił dobrze. Warto tylko chyba żebym na tą rurę w podłodze założył przepustnicę? - jak palę tylko w weekendy żeby zimne powietrze nie waliło po nogach? Są w ogóle takie 70mm? (100 i powyżej widziałem w necie). Co do obsługi szybra i dolotu do popielnika z przodu jak to najlepiej robić?
 7. Witam, Jestem początkującym użytkownikiem kominka ale mam wątpliwości czy mój kominek został prawidłowo zmontowany przez instalatora. Mój wkład to ZUZIA z boczną szybą szprosa. Jeśli chodzi o doprowadzenie powietrza to pod zabudowanym wkładem mam rurę około 70mm z powietrzem zewnętrznym która nie jest podlączona do niczego + krata w dolnej ściance karton gips. Wykonawca twierdził że kratka jest do tego żeby kominek zasysał powietrze z salonu a rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz nie musi być podłączona bo służy jak to określił wyrównywania powietrza pomiędzy podwórko/salon. Czy tak ma być? Widzę że do wkładów ZUZIA można zrobić „szczelne” podłączenie zewnętrznego powietrza do wkładu – czy wszystkie wkłady ZUZIA tak maja? Czy są to tylko specjalny wersje? Czy jeśli jest rura z powietrzem z zewnątrz to trzeba ją podłączyć bezpośrednio do paleniska czy może być luzem pod wkładem jak to zrobił mój wykonawca? Jeśli chodzi o użytkowanie to niestety za każdym paleniem (na razie 3 razy) szyba robi się czarno/brązowa. Wiem, że to zależy od drzewa – mam buk podobno sezonowany (nie wiem ile – 0,5 roku? 1 rok?). Czy niepodłączenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio z paleniskiem ma wpływ na czystość szyby? Mam też pytanie o obsługę szybra i regulacji powietrza do popielnika z przodu wkładu. Z tego co czytałem przy rozpalaniu i otwieraniu szyby szyber ma być otwarty? Jak już się dobrze rozpali to podobno ma być „zamknięty” (zawsze oczywiście mała dziura zostaje)? Jeśli chodzi o dolot do popielnika to czy po rozgrzaniu może być zamknięty? (wydaj mi się że wtedy się robi dym który brudzi szczególnie szybę).
×