Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

tchomikt

Uczestnik
 • Posty

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez tchomikt

 1. Witam, Prośba o poradę jak wysterować ogrzewaniem. W większości domu mam grzejniki + podłogówka w łazienkach, kuchni i wiatrołapie (tam gdzie jest podłogówka nie ma grzejników). Mam dwie osobny pompy w piecu pod grzejniki i podłogówkę. Grzejniki chcę sterować czujnikiem pokojowym (najlepiej przenośnym - czasem będę odpalał kominek w salonie; jeśli się nie da przenośny to do umieszczenia w najzimniejszym pokoju). Teraz nie wiem jak z podłogówką w łazienkach - instalator radzi mi też drugi czujnik pokojowy który umieszczę w jednej z łazienek - czy przy bezwładności podłogówki to zadziała? Czy warto dorzucać jeszcze czujnik zewnętrzny pod podłogówkę? (kabel z pieca mam wyprowadzony). Generalnie w łazience chce odczuwać komfort cieplny w postaci ciepłej podłogi. Podobają mi się sterowniki firmy TECH tylko nie wiem czy da się złożyć z nich powyższą konfigurację czyli: wyświetlacz LCD który bezprzewodowo może obsługiwać piec i sczytywać temperaturę z dwóch czujników (łazienka podłogówka i np. sypialnia grzejniki).
 2. Witam Mam założone 2 pompy. Jedna Danfos do obiegu kaloryferów i druga pompa Vilo do podłogówki. Czyli chce sterować dwoma czujnikami (bezprzewodowe na baterie) 2 obiegi + ewentualnie sterownik LCD 230V, który będzie mógł zarządzać wszystkim i do którego mogę dołączyć bezprzewodowo czujnik temperatury zew - w trybie zwykły termometr. Ewentualnie opcja podłączenia lcd do internetu. Czy ktoś pomoże w konfiguracji zabawek TECH-a? P.S. Mam jeszcze pompę cyrkulacyjną - dobrze by było móc ją zaprogramować przez lcd.
 3. Witam, Jestem początkującym użytkownikiem kominka ale mam wątpliwości czy mój kominek został prawidłowo zmontowany przez instalatora. Mój wkład to ZUZIA z boczną szybą szprosa. Jeśli chodzi o doprowadzenie powietrza to pod zabudowanym wkładem mam rurę około 70mm z powietrzem zewnętrznym która nie jest podlączona do niczego + krata w dolnej ściance karton gips. Wykonawca twierdził że kratka jest do tego żeby kominek zasysał powietrze z salonu a rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz nie musi być podłączona bo służy jak to określił wyrównywania powietrza pomiędzy podwórko/salon. Czy tak ma być? Widzę że do wkładów ZUZIA można zrobić „szczelne” podłączenie zewnętrznego powietrza do wkładu – czy wszystkie wkłady ZUZIA tak maja? Czy są to tylko specjalny wersje? Czy jeśli jest rura z powietrzem z zewnątrz to trzeba ją podłączyć bezpośrednio do paleniska czy może być luzem pod wkładem jak to zrobił mój wykonawca? Jeśli chodzi o użytkowanie to niestety za każdym paleniem (na razie 3 razy) szyba robi się czarno/brązowa. Wiem, że to zależy od drzewa – mam buk podobno sezonowany (nie wiem ile – 0,5 roku? 1 rok?). Czy niepodłączenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio z paleniskiem ma wpływ na czystość szyby? Mam też pytanie o obsługę szybra i regulacji powietrza do popielnika z przodu wkładu. Z tego co czytałem przy rozpalaniu i otwieraniu szyby szyber ma być otwarty? Jak już się dobrze rozpali to podobno ma być „zamknięty” (zawsze oczywiście mała dziura zostaje)? Jeśli chodzi o dolot do popielnika to czy po rozgrzaniu może być zamknięty? (wydaj mi się że wtedy się robi dym który brudzi szczególnie szybę).
 4. Co do osadu na szybie to jest to raczej lepkie i ciężko usuwalne. Co jest istotne to, że najczęściej palę 2-3 grubszymi kawałkami (utrzymując płomień). Więcej nie ładuj bo nie dałoby się usiedzieć w salonie (nie mam rozprowadzeń ani płaszcz wodnego - tylko kratki w salonie). Z Waszych odpowiedzi rozumiem, żeby raczej szybra nie ruszać? - ewentualnie przymknąć po dobrym rozpalenie (0,5-1godz)? Może za szybko do tej pory przymykałem szyber (po 10-15min). P.S. Jestem wszystkim wdzięczny za porady ale dla "osób z gorącą" głową życzę więcej spokoju i empatii zarówno do amatorów palenia w kominku jak ja - jak również dla inny uczestników forum.
 5. Wcześniej paliłem bukiem, teraz olchą. Gdzieś czytałem kogoś poradę, że nie powinno się przymykać szybra. Ja zamykam tak na 1/2 do 3/4 (nawet jakbym zamknął do końca to i tak nie jest do końca zamknięty bo szyber to niepełne koło - widziałem przed zabudowaniem wkładu). Jeśli nie będę zamykał to chyba całe ciepło pójdzie w komin (mało efektywne). Kedyś chyba nawet nie zamykałem w ogóle i chyba szyba się nie zabrudziła tak mocno ale za to komin (ściana na pierwszym piętrze i poddaszu przy kominie) był dosyć gorący. Czy przy paleniu na otwartym szybrze nie popęka z czasem komin?
 6. Witam, Cały czas mam problem z czarną szybą. Zmieniłem nawet szybę na pyroliczną - nic nie pomogło. Czy warto zainwestować jeszcze we wkładkę wermikulitową?
 7. Dzięki Panowie. Jeśli chodzi o podłączenie to widzę że są "szkoły" podłączania na sztywno powietrza zewnętrznego do wkładu lub luzem zostawienie pod wkładem (adigg w Twoim linku też są takie podłączenia). Nie wiem tylko jakie oba rozwiązania mają plusy i minusy? Czy ma to wpływ na brudzenie się szyby? Co do rury pod - to taką rurę już miałem od zawsze (kupiłem 3 letni dom z rynku wtórnego i nie było kominka) - długość rury od kominka do ściany to około 5m. Czytałem że przy wkładzie 16kW przekrój takiej rury to minimum 70mm. Czyli mój instalator (prawdopodobnie nie w pełni świadomie:)) ale zrobił dobrze. Warto tylko chyba żebym na tą rurę w podłodze założył przepustnicę? - jak palę tylko w weekendy żeby zimne powietrze nie waliło po nogach? Są w ogóle takie 70mm? (100 i powyżej widziałem w necie). Co do obsługi szybra i dolotu do popielnika z przodu jak to najlepiej robić?
×