Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
gnsl

Zamontowane okna i rolety, chyba źle. Co dalej? Taka sytuacja.

Recommended Posts

Witam

Zakończono montaż okien i rolet, już okna coś mi nie pasowały - były montowane bez rolet, rolety dojechały później po ich montażu szczęka mi opadła - akcja jak w hollywoodzkim filmie, zmieniała się z minuty na minutę z tym że ja kolejny etap widziałem dopiero po kilku-kilkunastu godzinach.
Ustalenia podczas pomiarów były jasne - ściana porotherm 25, styropian 15, nadproża cofnięte pod rolety o 5cm, 2cm sturoduru za kasetami i kasety 15cm mamy schowane w 2-3cm elewacji (oprócz tarasowych kaset 18 cm ale tam miało iść trochę więcej ocieplenia by schować kasetę).
Jak się okazało osoba od pomiarów się zwolniła przed dostawą i montażem. Montażyści i firma nie wiedzieli za bardzo jak to zamontować pytając się mnie o to budząc moje zdziwienie gdyż wszystko było uzgodnione (a dodatkowo jako fachowcy to chyba powinni k***a wiedzieć jak się okna i rolety montuje) - nie raczyli mnie poinformować o tym ruchu kadrowym tylko nieudolnie próbowali pociągnąć temat.
Efekt - okna wystające poza lico muru ok.1 cm, z prowadnicą rolet wysuniętą poza mur ok.3-4cm.
1.jpg

2.jpg

3.jpg
Same rolety w stosunku do cofniętego nadproża wyglądają jak poniżej czyli nieszczególnie (jak tam się trafiło 4, 5 albo nawet i 6cm - odległość styroduru od kasety, sam styrodur zależy które nadproże, tu równo, tu odstaje 1-2cm):
4.jpg

5.jpg
Dalej z 2 roletami się pier*****li przy pomiarach - 2cm różnicy w stosunku szerokość okna - rolety. Reszta OK (krawędź prowadnicy rolety równo z krawędzią ramy) ale te 2 źle wpisane do zamówienia/oferty. Efekt poniżej:
6.jpg

7.jpg
Jeszcze kilka zdjęć tak dodatkowo informacyjno/kontrolnie czy prawidłowo to jest na pierwszy rzut oka czy też coś nie gra, na początek montaż w środku (ogólnie prawie wszystkie okna wyglądają porównywalnie):
8.jpg

9.jpg
następnie napędy - czy jak to zwać - mechaniczne rolet - 1 sznurowy, kilka - taśmowe.
10.jpg

11.jpg
Podsumowując - jak jest widać na zdjęciach, umowa była dosyć enigmatyczna tzn. dostawa i montaż rolet, montaż na pianie i taśmie rozprężnej (z zewnątrz), wyklejenie styrodurem pod skrzynki, izolacja EPDM pod drzwiami tarasowymi - bez żadnych konkretów tzn. co, ile, jak grubo, jak co ma być wsunięte/wysunięte/zlicowane - no k***a, miało być dobrze, przy pomiarach wszystko obgadaliśmy.
W związku z tym mam kilka pytań co dalej:
1. Dobrze tak jest czy sp*******ne?
2. Walczyć o demontaż okien/rolet i wsunięcie w głąb muru czy też zamiast przewidzianych 15 dowalić 18-20cm ocieplenia na elewacji - niby fajnie, dom lepiej ocieplony, ale wszystko kosztuje, o wakacjach nie marzę ale boję się że przy rosnących kosztach przy każdym etapie budowy nie styknie mi na czteropaka z Biedronki - i to nawet w promocji (musiałbym też kombinować z rynnami, mam już przymocowane pod te 15cm elewacji, a w przyszłym tygodniu robię przyłącza i pewno rynny były już wpinane do kanalizy deszczowej. Trochę się też boję czy czegoś fachmani nie uszkodzą przy tych pracach)?
3. Te okna z prowadnicami rolet po 1cm z każdej strony przesunięte do środka, zostawić to tak czy też walczyć jak lew na pustyni o ostatni kawałek padliny?
4. Jeżeli nie ruszamy okien/rolet, wymagać dopchania styroduru aż do samej kasety (w umowie jest styrodur, ni ma czy 2 czy 10cm), domagać się jakiegoś rabatu ze względu na to że ogólnie coś jest zj****e (no chyba, że nie jest i tak może być)?
5. Rolety - są, nawet zamontowane - przed odbiorem mogę żądać uruchomienia wszystkich nawet tych elektrycznych (część będzie na prund) czy w ogóle działają, tak samo montaż kaset do zwijaczy ręcznych - to teraz, czy po tynkach (znaczy czy mają się pojawić na montaż czy też ja to robię)?
6. Na co zwracać uwagę podczas odbioru (jakie błędy, niedopatrzenia mogą być, co jeszcze sprawdzić, na co zwrócić uwagę, czego się czepiać a co odpuścić) oraz rozmowy z bossem (co ja mogę od niego żądać, co on ode mnie, ogólnie pi****le odbioru nie podpiszę i reszty nie zapłacę dopóki wszystko nie będzie wyjaśnione). - na dniach Jaśnie Wielmożny ma odwiedzić moje włości sprawdzić o ch*j mnie chodzi, że wydzwaniam i się czepiam byznesmena.

Ogólnie rzecz biorąc to okna fajne, naprawdę ładne. Rolety też konkretne (o ile wszystkie prawidłowo działają). I szyby ładnie błyszczą w promieniach porannego słońca. Okleina śliczna, do dachówki mi pasuje. I ciepłe takie, 3-szybowe, w salonie mówili że lepsze to wziełem, a co.
Tylko coś mnie trochę nie pasuje w tym obrazku i tu prosiłbym o rzut fachowym okiem i profesjonalną poradę jak ten temat ogarnąć i co podziałać dalej w tych, wyżej wymienionych tematach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początek kilka kwestii do wyjaśnienia.

1. Czy okna miały być cofnięte względem zewnętrznej płaszczyzny muru, tak żeby prowadnice zlicowały się z murem? Cieplnie taki układ jest niekorzystny. Ze zdjęć i różnic wymiarów wnioskuje, że jednak tak miało być.

2. Z opisu wynika, że był Pan obecny przy montażu, a ekipa pracowała wg. Pańskich wskazówek. Czy tak? W takiej sytuacji trudno będzie wymagać demontażu okna i przesunięcia go głębiej. W końcu ekipa pracowała zgodnie z poleceniami inwestora.

3. Z całą pewnością można wymagać poprawy elementów niestarannie wykonanych. Tu mamy tę szczelinę pomiędzy płytą XPS i kasetą rolety (tak nie może być), czy niestaranne piankowanie widoczne na zdjęciu 6.

4. Zrealizowanie pierwotnej wersji (zlicowanie prowadnic rolet z murem) wymagałoby ponownego montażu okien. O ile wniosek z punktu 2. jest zgodny z prawda trudno to będzie wymusić na firmie.

5. Alternatywa jest pogrubienie izolacji z 15 d0 20 cm. Co do kosztów, różnica nie będzie duża (ok. 5 zł/m2 ścian), bo zmieniamy grubość samego styropianu. Robocizna i elementy dodatkowe (klej, siatka, tynk, robocizna) pozostają bez zmian. Wykonawczo też nie byłoby to kłopotliwe, gdyby nie rynny. Nie wiadomo na ile utrudnią one sprawę.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Rolety miały być cofnięte 3 cm w głąb nadproża - pozostałe 2 cm styrodur pomiędzy kasetą i nadprożem.

2. I tu jest największy problem, osoba z którą było wszystko uzgodnione podczas pomiarów zwolniła się przed przyjazdem ekipy. Majstry coś się podpytywały co i jak montować co mnie zdziwiło bo wszystko było już ustalone i nie dałem im jakiś wytycznych - przecież wszystko było dogadane, a oni nie dali znać, że pracownik znający temat już nie pracuje. Później dzwonił jakiś ich przełożony i też z grubsza porozmawiał o tym montażu i na podstawie tej rozmowy, nie będąc na budowie wydał dyspozycje do montażu okien - rolet jeszcze nie było, dojechały kilka dni później.

4. Czy warto walczyć o przesunięcie tych okien wgłąb?

Która wersja się przedstawia korzystniej od strony cieplnej i względem późniejszych prac z ociepleniem elewacji/obróbkami wokół okien i rolet ? Okno wsunięte w głąb ściany te kilka cm jak chcieliśmy czy też wysunięte tak jak teraz ok.1cm poza lico muru plus prowadnica rolety.

5. Też już rozważałem ta opcję.

Rynny ewentualnie mogę dociąć o 5cm i odsunąć od ściany, mocowanie wyjmę i wsadzę dłuższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Okien cofnąć się nie da, chyba że kasetę rolet zamontuje się pod nadprożem (w świetle ościeża i po skróceniu prowadnic). Wysuniecie okien jest jak najbardziej korzystne pod względem cieplnym - jeszcze lepiej jeśli w całości znalazłyby się w ociepleniu (mocowanie na konsolach). Na zdjęciach nie widać aby nadproża były cofnięte więc kasetę zamontowano w licu ściany (ewentualnie z cienkim styropianem).

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
38 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Okien cofnąć się nie da, chyba że kasetę rolet zamontuje się pod nadprożem (w świetle ościeża i po skróceniu prowadnic).

Chyba raczej się da cofnąć, o te 4,5cm. Kwestia tylko po co, skoro lepiej jest wypuszczać okna w izolację, niż cofać w ceramikę.

 

Wzywaj szefa montażystów. Niech obejrzy dokładnie i sam się wypowie. Mam tylko nadzieję, że nic jeszcze nie płaciłeś, prawda?

39 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na zdjęciach nie widać aby nadproża były cofnięte więc kasetę zamontowano w licu ściany (ewentualnie z cienkim styropianem).

Przecież dokładnie widać - zdjęcie 3,4 - cofnięte nadproże. Szczerze, to trzeba być debilem, albo pierwszy raz montować takie rolety, żeby zostawić skrzynkę opierająca się luźno na dwóch bolcach wsadzonych w prowadnicę.

Najprościej- niech zdemontują kasety, dokleją izolację i założą z powrotem. Możesz pogrubić całą izolację budynku, lub też tylko miejscowo nad oknami tworząc takie bonie. Oczywiście nie wszystkim to się podoba.

Czasami też pogrubia się całe pasy od gruntu do góry na szerokość okien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

proponuję pogrubić izolację. Ja miałem kilka lat 20cm styropianu i bez tynku zewnętrznego. Zrobiłem rolety, dodałem bonie właśnie i tynk. Bonie zrobiłem nie ze względów estetycznych, ale bardziej praktycznych (żeby poprawić newralgiczne miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem różne opcje i pogrubienie izolacji wydaje się najsensowniejsze - wtedy musiałbym odsunąć rynny o ok. 5cm lub bonie przy oknach i rynien nie ruszam - tego prawdę mówiąc nie brałem pod uwagę.

Czyli idąc tą drogą, demontaż rolet, wyklejenie styrodurem aż do kasety, montaż rolet i zapiankowanie szczelin jeśli dobrze to rozumiem?

Takie rolety jak są mocowane? Opierają się tylko na prowadnicy/ramie okiennej czy też są jakoś dodatkowo mocowane do elewacji?

Perspektywa demontażu okien, ich przesunięcia i ponownego montażu przez tych  "fachowców" średnio do mnie przemawia.

Edytowano przez gnsl (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Razmes
1 godzinę temu, gnsl napisał:

Perspektywa demontażu okien, ich przesunięcia i ponownego montażu przez tych  "fachowców" średnio do mnie przemawia.

do mnie również...

 

1 godzinę temu, gnsl napisał:

Czyli idąc tą drogą, demontaż rolet, wyklejenie styrodurem aż do kasety, montaż rolet i zapiankowanie szczelin jeśli dobrze to rozumiem?

Dokładnie. Niech to poprawią i sprawdzą jak wszystko chodzi. I ogólnie to daj namiar w innym dziale na tym forum na ową firmę. W kwestii ostrzeżenia innych potencjalnych klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Nieruchomości w tej chwili lepiej trzymają wartość niż lokata bankowa. Możesz zrobić sondaż i wystawic działke na sprzedaż zobaczysz jaki bedzie odzew. W negocjacjach zawsze wygrywa ten kto ma mniej do stracenia a ty nie masz nic do stracenia. Jezeli ewentualna kwota w znaczącym stopniu przybliży cię do planowanego domu to podejmiesz decyzję i sprzedasz. Jeżeli nie to taka działka nie generuje żadnych kosztów oprócz podatku gruntowego co jest symboliczną kwotą. Wdzierżaw działkę sąsiadowi i podatek będzies zmiał z głowy . To jest bezobsługowa i bezczynszowa nieruchomośc to nie mieszkanie w bloku nie rozumiem w czym masz problem
  • Niestety, nikt Ci na to nie odpowie. Tylko Ty wiesz gdzie to jest i tylko Ty jesteś w stanie zorientować się na miejscu jaki popyt jest na ziemię w tej okolicy. Bo to zależy jaka klasa gleby. Jeśli kiepska, to tylko "przeróbka na działki budowlane może coś dać. Ale bez inwestycji to będzie nadaremne. Jeśli chciałbyś podzielić całość na działki budowlane, to: 1. Winny mieć wielkość 10 - 15 arów co najmniej. Mniejsze są bez sensu daleko od miasta. 2. Musi istnieć do nich droga, żadnej służebności przejazdu! Droga o szerokości minimum 5 metrów. 3. Muszą zostać doprowadzone media, czyli energia, woda, kanaliza, gaz, inne jakie we wsi są. Nikt nie kupi działki, do której sąsiad nie pozwoli przeciągnąć kabla czy rury!   Teraz zastanów się. Jeśli klasa ziemi jest nie niższa niz III, to działek budowlanych z niej nie zrobisz, musisz sprzedać rolną. Jeśli klasa ziemi gorsza - żeby zarobić musisz wcześniej zainwestować. Nie tylko w geodetę.
  • Dzięki, oczywiście cieszę się - lepiej mieć niż nie mieć   Właśnie moim głównym dylematem jest czy nie lepiej byłoby mi to sprzedać. Ja na 99% się tam nie wprowadzę, a trzymać dla ew. przyszłych dzieci (których też z żoną nie planujemy w tej chwili a nawet jeśli będą to nie wiadomo czy za 25-30 lat też będą tam chciały zamieszkać).    Tylko szczerze mówiąc nie wiem, czy takie działki na wsiach się sprzedają a jeśli tak to za ile. Odkładamy teraz na swój dom więc każda złotówka jest ważna, ale jeśli miałyby to być jakieś śmieszne pieniądze i więcej zabawy niż zysku to sam nie wiem, może lepiej nic z tym na razie nie robić.
  • Witam,   W mojej baterii termostatycznej jest problem z zakamienianiem. Woda jest miejska. Po około 3-4 miesiącach od nowości bateria nie osiągała pełnej temperatury wody. Termostat obniżał temperaturę tak na około 30°C. Czyli chłodną. Przyjechał Pan serwisant i na gwarancji wymienił na nowy termostat. Pocieszył mnie, że owszem, wymieni na gwarancji, bo firma Invena przewidziała takie sytuacje, jest to ukłon w stronę klienta, ale raczej to jest pierwszy i ostatni raz. Pan w sklepie w którym kupiłem baterie doradził mi, żebym moczył raz w miesiącu termostat w occie. Dziś termostat wykręciłem, śladów kamienia nie było widać. Ale zapobiegawczo wrzuciłem do octu na około 10 minut. Śmiszna ogólnie sytuacja, ale pytanie co o tym myślicie?   Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka    
  • Cieszyć się i świętować:)) Uaktualnić księgę wieczystą i zgłosić deklaracje podatkową w gminie i tyle. Można komuś wydzierżawić jeżeli to łąka aby było zadbane i skoszone lub uprawione i tyle. Jak będziesz miał pomysł to cos z tym zrobisz spokojnie. a poza tym gratuluje!
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...