Skocz do zawartości

Ochrona przepięciowa


Recommended Posts

24 minuty temu, mhtyl napisał:

Wiem, że Ty to wiesz:icon_biggrin: ale tak obrazowo

KABEL ELEKTRYCZNY

kable.jpg

PRZEWÓD ELEKTRYCZNY

f-yky-3x1-5-kabel-ziemny-1kv.jpg

I to też jest umowne bo wielu nazywa linkę przewodem a drut kablem, tak więc bardziej precyzyjne nazewnictwo to powinno być linka lub drut. I tak dla przykładu do złączki wago ciężko będzie wpiąć linkę, drut jest w sam raz:icon_biggrin:

Pudło.

A złączki wago do linek przecież są też.

large_18881_635816484742235811.jpg

Link do komentarza
12 minut temu, PeZet napisał:

Mhtyl, źle. Popraw. Kabel ma jedną żyłę, a przewód jest wielożyłowy.

E tam, nieprawda. 

Cytat

Retro. Wywołałeś mnie, zacząłem szukać. Nie znalazłem. Trafiłem tylko na dwie informacje: jedna podaje, że to są różnice laboratoryjne, a druga że w odniesieniu do NORM, różnic nie ma.

W odniesieniu do norm różnice są i to poważne.

Cytat

  że prąd płynie obwodowo w kablu, nie środkiem, nie całą grubością kabla, tylko właśnie obwodowo, stąd liczy się pole przekroju (to akurat nie ma się nijak do obwodowości, mea culpa). To akurat jest dla mnie niezrozumiałe, bo w związku z tym mniejszy opór stawia kabel grubszy, tymczasem straty są większe... właśnie na grubszym.

Zahaczasz tutaj o gęstość prądu i zjawisko naskórkowości, ale to jest absolutnie pomijalne dla częstotliwości sieciowej! Nie warto nawet rozpatrywać, bo to są różnice rzędu zero, zero, nic. Owszem, dla megaherców (częstotliwości w elektronice) to ważne, linka przewodzi lepiej niż drut, ale znowu w grę wejdą inne zjawiska... W każdym razie, to nie ma niczego wspólnego z różnicami kabla i przewodu.
 

Cytat

 

Wracając do tematu - przewód ma większe pole przekroju, więc większy prąd nim może popłynąć.

...czy jakoś tak.

 

Nie! Zimno, zimno, zimno... porzuć tę ścieżkę, to błędny kierunek.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Pojedynczy czy wielożyłowy to tylko kwestia umowna nazewnictwa, ważniejsze jest szczegółowe oznaczenie które mówi co to jest za przewód czy kabel .

No właśnie, oznaczenie mówi... z jakiegoś powodu mówi wyraźnie.

1 minutę temu, mhtyl napisał:

Wiem, tylko zapomniałem, a to dlaczego że być może nie są tak popularne jak te na drut, no są droższe od tych co wspomniałem wcześniej.

Mają bardziej skomplikowaną budowę, muszą być droższe.

1 minutę temu, nocturnus napisał:

PeZet

YKY 1,5mm2 ma jedna żyłe i jest kablem. YKY 3*1,5mm3 ma trzy żyły i też jest kablem

DY 1,5mm2 ma jedna żyłe i jest przewodem. YDY 3*1,5mm3 ma trzy żyły i też jest przewodem

:D

Zgadza się... :icon_biggrin:

Link do komentarza

Kurwa mać. Odwalcie się. Przewód jest giętki, akbel jest twardy. :):icon_biggrin:

Retro, nie kwestionuję tego co piszesz o naskórkowości i te de. Skąd więc ja mogłem wziąć moje informacje? Uczciwie czytałem dyskusje i artykuły o rozszywaniu rozdzielnic i nie wyssałem z palca tych informacji ani nie dałem się porwać oszołomom..

Edytowano przez PeZet
emotikon do ... maci (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, PeZet napisał:

Kurwa mać. Odwalcie się. Przewód jest giętki, akbel jest twardy. :):icon_biggrin:

Nie, przewód równie dobrze może być twardy a kabel miękki.

Otóż w elektroenergetyce przyjmuje się, że kabel jest przewodem do zastosowań zewnętrznych, czyli każdy kabel jest przewodem, ale nie każdy przewód jest kablem.

I nie ma znaczenia ilość żył, ich rodzaj (linki, drut), materiał (Cu, Al)...

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

Nie radzę Wikipedii ufać bezgranicznie. Tym bardziej jeśli hasła nie były aktualizowane -naście lat.

Ja nie posiłkuje się Wikipedią:icon_razz:, mam na myśli oferty sprzedaży, jak nazywają sprzedawcy i producenci.

Link do komentarza

Tiiiaaaaa.

Kiedyś było wszystko bardziej proste.

Przewód był pojedynczy (także linka), a kabel składał się z kilku przewodów.

 

Domy były ogrzewane piecami lub kotłami - była to zdecydowana różnica.

 

Zbadziewili nazewnictwo totalnie - do tego stopnia, że nawet oficjalne dokumenty posługują się jakimiś żargonami i trzeba sprawdzać, co ktoś miał na myśli (np. ogrzewam dom piecem gazowym).

 

Ps. A Retrowaty nie bez przyczyny napisał kabel elektryczny.

Link do komentarza
10 minut temu, mhtyl napisał:

Ja nie posiłkuje się Wikipedią:icon_razz:, mam na myśli oferty sprzedaży, jak nazywają sprzedawcy i producenci.

Oni też stosują często (mówiąc bardzo grzecznie) marketing kreatywny.

 

1 minutę temu, bajbaga napisał:

 Zbadziewili nazewnictwo totalnie - do tego stopnia, że nawet oficjalne dokumenty posługują się jakimiś żargonami i trzeba sprawdzać, co ktoś miał na myśli (np. ogrzewam dom piecem gazowym).

No cóż, skoro nawet księgowość może być kreatywna, o czym już wspomniałem...

 

Przewód elektryczny – element instalacji elektrycznej służący do przewodzenia prądu, wykonany z materiału o dobrej przewodności elektrycznej w postaci drutu, linki lub szyny, izolowany lub bez izolacji;

 

Kabel elektryczny - przewód jedno lub wielożyłowy, z oddzielną izolacją każdej żyły, przeznaczony do przewodzenia prądu elektrycznego, zaopatrzony w powłokę ochronną i pancerz uzależniony od środowiska, w jakim ma być ułożony (ziemia, woda, kanały podziemne, powietrzne itp.)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie Postanowiłem sam wyremontować pokój w bloku z lat 90 z betonowej płyty. Proszę o  porady (zdjęcie ściany jak i sufitu w załączniku). Dodam, że jestem budowlanym laikiem i wszelkie roboty będę wykonywał po raz pierwszy, więc zależy mi na najłatwiejszych rozwiązaniach.   W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Czy gładź Knauf fill and finish to dobre rozwiązanie? Myślałem o sposobie nakładania wałkiem. W jaki sposób przygotować jedną ze ścian (chropowaty beton) na naklejenie tapety (Rodzaj : Tapeta Flizelinowa)? Wystarczy zagruntować czy też warto wyszpachlowac?   Dodam, że wcześniej na ścianach była właśnie tapeta przez dekady    Jeśli chodzi o sufit (delikatne załamania) czym polecacie wyrównać?    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...