Skocz do zawartości

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym czy obrotowym?


Recommended Posts

Odpowiedź eksperta: Wymienniki do odzysku ciepła charakteryzujące się bardzo dobrymi sprawnościami to wymienniki przeciwprądowe i obrotowe. Oba rodzaje cieszą się dużą popularnością choć ich konstrukcja jest zupełnie różna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/porady/23404-rekuperator-z-wymiennikiem-przeciwpradowym-czy-obrotowym

Link do komentarza
Gość Grzegorz
Jest już o tym pełniejszy artykul https://budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/23516-odzysk-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej-rekuperacji-fakty-i-mity Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%. Jechał ktoś z nas kiedyż autem 200 km/h i spalił 3l/100? NIE DA się. Obrotówka przynajmniej osiągnie te 80% w cyklu rocznym, a to podmieszanie powietrze to nie ma praktycznie znaczenia (mam od 1,5 roku), bo to 1-2%. Co do GWC to też jest dużo sprzecznosci. tu polecają, a ktoś kiedyś policzył że to się po prostu nie opłaca. Warto byc uważnym a generlanie to albo dobrze albo tanio. nie warto sugerowac sie niską ceną, bo tu chodzi i nasz komfort w domu. potem dopiero człowiek odczuje skutki taniego rekuperatora.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Grzegorz napisał:

 Wkurza mnie manipulowanie cyframi odnośnie sprawnosci, podawanie magicznych "do 95%". Mi też tak sprzedawano rekuperator. Ludzie, to wartość teoretyczna z laboratorium. W rzeczywistości taki przeciwprądowy osiagnie 50-60%. 

Raczej nie masz racji, bo z moich realnych nie laboratoryjnych doświadczeń wynika że najprostszy rekuperator osiąga swobodnie sprawność powyżej 80 %.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Xawery
Jaki maksymalnie długi może być przewód wentylacyjny przy zastosowaniu wymiennika obrotowego, czy ta wartość jest ustawiana w sterowniku wymiennika. Czy wymiennik obrotowy działa na podobnej zasadzie co rekuperator kompaktowy?
Link do komentarza

Jak napisano powyżej, długość kanału to tylko jeden z czynników. Każda centrala ma określony zakres dopuszczzalnych strat ciśnienia (oporów przepływu). A te są różne, w zależności nie tylko od długości kanałów ale też ich średnicy, kształtu, zastosowanych kształtek (trójniki , kolana itd.), filtrów.

Dlatego instalację musi zaprojektować fachowiec. W dokumentacji każdego porządnego sprzętu znajdziemy zaś wykresy pokazujące spadek przepływu powietrza przy wzroście oporów przepływu.

Kompaktowe rekuperatory, o ile dobrze rozumiem sugestię, działają w ten sposób, że powietrze jest naprzemiennie wyrzucane z pomieszczenia, a potem wtłaczane do niego przez ten sam wymiennik ciepła (właściwie regenerator). Na zmianę ogrzewa się on (usuwanie) i oziębia (wtłaczanie). Jest tu pewne podobieństwo do wymienników obrotowych (też właściwie regeneratorów). W takiej instalacji nawiew i wyciąg działają w sposób ciągły, za to obraca się blok wymiennika. W efekcie przez te same kanały w nim przepływa naprzemiennie ciepłe powietrze usuwane i zimne nawiewane.

 

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dwa wiadra sadzy to już dużo, tak trochę więcej jak pół wiadra urobku powinno być po każdorazowym regularnym czyszczeniu.    Dodam, że sadza, czarny osad, to czysty węgiel i nadaje się idealnie do ponownego spalenia, wytrącenie sadzy w kanele lub kominku świadczy o niepełnym spalaniu paliwa.    Mój sąsiad miał zawsze sadzę po czyszczeniu kanału dymowego, jak mu pokazałem, że to jest paliwo do ponownego spalenia, to przestał wywalać.
    • Tak właśnie jak opisałeś. Do kapusty (już dawno sam nie kisiłem) nigdy nie dodaję żadnych warzyw, a tym bardziej kminku. Do kiszenia mam wielki kamienny garnek, a całe, małe główki kapusty wkładam pomiędzy warstwy, kapusy szatkowanej. Doskonałe są nadziewane farszem mięsnym (po uprzednim wyjęciu części wewnętrznych liści). Do przygotowania gołąbków z włoskiej kapusty (ta się najbardziej nadaje), dodaję do farszu, posiekaną kapustę kiszoną gdyż znakomicie podbija smak.
    • Jak tylko kupiłem ten dom, jakieś 5 lat temu, wezwałem kominiarza żeby wyczyścił komin. Dom był kiedyś ogrzewany piecami kaflowymi.Przyjechał Pan, pokazał mi swoje uprawnienia i zabrał się do pracy. Wybrał 10 wiader sadzy z wyczystki następnie zajrzał przy pomocy lusterka do komina czy jest przelot, wypisał papier, wziął pieniądze i pojechal do domu. Nawet nie wrzucił szczotki do komina bo stwierdził że nie trzeba. Więc sam się za to zabrałem i wyszczotkowalem ten komin co skutkowało jeszcze dwoma wiadrami sadzy. I tak właśnie wygląda przegląd kominiarski w naszym kraju. Nie twierdzę że tak jest wszędzie ale podejrzewam że większość przypadków tak wygląda.
    • Ogólnie rzecz biorąc to kapustę szatkujemy albo kupujemy poszatkowaną, wsypujemy partiami do naczynia, lekko solimy i mocno ugniatamy (poszczególne partie) tak, aby wycisnąć z niej całe powietrze. Przy ugniataniu kapusta powinna puszczać sok, który później w całości ją zakryje. W trakcie można dodawać  skrojoną marchewkę i inne warzywa według upodobań. Ilość soli mocno wpływa na późniejszą długość gotowania ukiszonej kapusty znaczy im więcej soli tym dłuższe gotowanie. Ja do 60 litrowej beczki wypełnionej w 90 procentach dawałem trochę więcej niż pół kilograma.  Całość należy przykryć niekorodującym wieczkiem czy deklem który obciążamy tak aby powstały płyn zakrywał kapustę w zupełności. Uwaga! Podczas fermentacji poziom płynu się podnosi i może wylać się z beczki. Należy go zbierać i nie wylewać. Bo na końcu jego poziom opadnie i trzeba będzie ten kwas uzupełniać. Inaczej kapusta się zepsuje. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.   PS. Całe główki kapusty można ukisić w beczce razem z kapustą szatkowaną. Tylko muszą być całkowicie zanurzone. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...