Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
GosiaSZ

Droga gminna przy domu

Recommended Posts

Kupiliśmy rok temu dom ,gdzie droga jest nieutwardzona z informacją ,że będzie robiona kanalizacja i po tych pracach gmina ją utwardzi,

Od jesieni okazało się,że za nami rozpoczęła sie budowa  kilkunastu domów i jeżdzą auta z betonem itd..droga to dziury i woda Nie jestem w stanie wyjść poza posesję z psem ,grzęzniemy w bagnie. Szukam mądrej rady ,jak mam postąpić z gminą , wytyczyli dalej nowe ulice ,bo stoją tam tablice z nazwami nowych ulic a drogi nie naprawiają,

w pazdzierniku wysypali kamień i parę dni  ,popadał deszcz i auta z betonem i ciężki sprzęt wszystko rozjechał.

Wokół płotu bagno po 20 cm ,kostka przy domu  po zimie się pozapadała ,płot ledwo stoi ,bo za nim bagno .,.Prosze o pomoc i radę ,jak z nimi walczyć,Gosia

16831325_1302628913108606_129917297_n.jpg

Edytowano przez GosiaSZ (zobacz historię edycji)

20 minut temu, GosiaSZ napisał:

Szukam mądrej rady ,jak mam postąpić z gminą , wytyczyli dalej nowe ulice ,bo stoją tam tablice z nazwami nowych ulic a drogi nie naprawiają,

w pazdzierniku wysypali kamień i parę dni  ,popadał deszcz i auta z betonem i ciężki sprzęt wszystko rozjechał.

Wokół płotu bagno po 20 cm ,kostka przy domu  po zimie się pozapadała ,płot ledwo stoi ,bo za nim bagno .,.Prosze o pomoc i radę ,jak z nimi walczyć,Gosia

Niewiele możesz zrobić. Skoro planowane są wykopy pod kanalizację, to gmina nie będzie trwoniła pieniędzy na bezsensowne remonty, najwyżej dowiezie kolejną wywrotkę kamieni lub żwiru i to wszystko. Niestety, nie jesteś pierwsza która tak ma, Ja podczas budowy kanalizacji przez tydzień nie mogłem nawet wyjść z działki, trzeba bylo rozebrać kawałek płotu i wychodzić u sąsiada, na drogę powiatową. Tej nie zamknęli.

Ręce opadają ,za co płacimy te podatki,a jak słyszę potem .że droga do Pani Premier została utwardzona ,bo to polityczna poprawność niedobrze się robi.

Wróliliśmu z psem własnie ze spaceru ,brudni ,nie mogący dostać się na posesję ,bo wpada sie w błoto.

Kiedyś zrobią....ponoć :( 

Witam,

1. generalnie nie zmusi Pani gminy do tego, żeby utwardziła drogę przed wykonaniem kanalizacji - z ekonomicznego punktu widzenia dla gminy byłoby to niezasadne.

2. nie zmienia to faktu, że ma Pani prawo oczekiwać, że dostęp do domu będzie w miarę ludzkich warunkach. Jeśli jest to droga gminna, to obowiązkiem gminy jako zarządcy drogi jest utrzymywanie drogi w należytym stanie. Jeśli droga wygląda tak jak na zdjęciu nie tylko po jakichś wielkich ponadprzeciętnych opadach, ale jest to raczej standard, to nie jest to należyty stan. 

3. z praktycznego punktu widzenia doradzałbym skierowanie do gminy dość stanowczego pisma z żądaniem przywrócenia drogi do należytego stanu i regularnego jej utwardzania choćby poprzez dosypywanie kamieni. Przy czym istotne jest, żeby to pismo zostało podpisane przez wszystkie osoby zainteresowane stanem drogi, czyli nie tylko przez Panią, ale również sąsiadów. Im więcej osób takie żądanie podpisze, tym większa szansa, że gmina zacznie zwracać uwagę na stan tej drogi. Rozważyłbym również "postraszenie" gminy upublicznieniem sprawy w lokalnych mediach - takie działania często mobilizują władze lokalne do działania.

4. z prawnego punktu widzenia - jeśli chodzi wskutek zaniedbań gminy co do utrzymywania drogi poniosła Pani szkodę majątkową (za taką można uznać zapadającą się kostkę, którą trzeba naprawić) albo dopiero Pani taką poniesie (np. gdyby to bagno na drodze doprowadziło do przewrócenia się ogrodzenia), to istnieje możliwość domagania się od gminy naprawienia szkody (koszty przywrócenia do stanu poprzedniego, tj. sprzed pojawienia się szkody).

5. na wszelki wypadek, dla udokumentowania stanu drogi i w celu zgromadzenia dowodów na potrzeby ewentualnego dochodzenia odszkodowania, sugeruję, żeby od czasu do czasu wykonywać dokumentację zdjęciową, którą będzie można w odpowiednim czasie wykorzystać.

Pozdrawiam,

Bardzo dziękuję za pomoc.Jestem o  niebo mądrzejsza.Będę robiła zdjęcia ,jak Pan radzi.

Sąsiedzi psioczą i dzwonią do gminy ,wiem ,pytałam ,mam nadzieję ,że zdołam ich zmobilizować do podpisania petycji .Oni mają dzieci w wieku szkolnym ,wożą je samochodami bo nie mogą przejść do głównej drogi, Są w jeszcze gorszej sytuacji ,Moja ulica to dzielnica Żor.mam nadzieję że zdołam coś wywalczyć,może choć ,,puszczą ,, te auta z betonem .tiry jadące na budowane domy inną drogą.One tak niszczą tą drogę.

Zrobili  dalej drogowskazy już z nazwami  ulic  , ale na tym koniec

,Drogi  nie utwardzili dalej niczym, aby te duże auta mogły dojechać z innej strony a plany drogi  już są.

Z wyrazami szacunku Gosia.

Edytowano przez GosiaSZ (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się