Skocz do zawartości

Zalana piwnica, ratunku!


Recommended Posts

Napisano

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Mieszkam w bloku tuż przy rzece, niedużej póki nie przyjdą roztopy. Rzeka wprawdzie nigdy nie wylewa, bo koryto ma wysokie, ale za to mam zawsze wiosna, albo w ulewy wodę z piwnicy (pewnie właśnie dlatego nie wylewa!). Czy da radę coś z tym zrobić samodzielnie, bo zarząd się nie zamierza zabrać do izolacji fundamentów całego budynku??? Poradźcie!

  • 3 tygodnie temu...
Napisano

Dzień dobry,

w Pana przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby odtworzenie/naprawa hydroizolacji od strony zewnętrznej budynku (od strony gruntu). Wiąże się to z odkopaniem ścian fundamentowych. Dobór metody naprawy oraz rodzaju użytych materiałów zależy od wielu czynników, w tym m.in. od występujących warunków wodno-gruntowych, stanu istniejącej izolacji, stopnia zawilgocenia muru. Konieczne może okazać się wykonie drenażu opaskowego dookoła budynku, (co sugeruje z Pana opisu okresowe podnoszenie się zwierciadła wody gruntowej). Za tego rodzaju prace powinna odpowiadać Spółdzielnia Mieszkaniowa. W związku z tym, musiałby Pan postarać się przekonać zarząd do podjęcia stosownych działań, gdyż naprawa hydroizolacji od strony zewnętrznej byłaby najlepszym rozwiązaniem.

 

We własnym zakresie może Pan wykonać izolację typu wannowego wewnątrz pomieszczenia. Polega ona na zaizolowaniu zarówno ścian jak i posadzki pomieszczenia. W pierwszej kolejności należy przygotować podłożę, m.in. skuć luźne tynki, osuszyć ściany. Jeżeli na ścianach występują przecieki należy je zatamować cementem szybkowiążącym. Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenie ścian z fundamentem. Jeżeli przeciek pojawia się na styku tych elementów należy wykonać klin uszczelniający z cementu szybkowiążącego (patrz rysunek)..

 

Do wykonania hydroizolacji typu wannowego można zastosować produkt IZOHAN EKO 1K. Jest to mikrozaprawa uszczelniająca, która charakteryzuje się odpornością na negatywne parcie wody. Oznacza to, że napierająca woda na izolację od strony przegrody, nie będzie powodowała jej odspojenia od ściany. Łączna grubość hydroizolacji musi wynosić 3 mm. Produktu nie wolno aplikować na roszące się  podłoże.

Powyższe rozwiązanie ma sens wtedy, gdy woda nie będzie do Pana przebijać z sąsiednich komórek. Ważny jest zatem układu pomieszczeń w piwnicy.

 

Zawilgocenie ścian w piwnicy może być także spowodowane podciąganiem kapilarny w wyniku braku lub nieciagłości izolacji poziomej na fundamencie. W celu odtworzenia tej izolacji należy wykonać iniekcję metodą ciśnieniową lub grawitacyjną preparatem  IZOHAN wodochron W.

 

Szczegóły dotyczące w/w wyrobów oraz ich aplikacji znajdzie Pan w kartach technicznych, które dostępne są na naszej stronie internetowej www.izohan.pl. W razie wątpliwości, służymy pomocą.

ilustracja.png

Napisano
17 godzin temu, Eksperci Izohan napisał:

Produktu nie wolno aplikować na roszące się  podłoże.

 

osobiście wolę izolacje  które kładzie się "na wodę" albo przynajmniej na przemoczone przegrody i widać gdzie co budynek boli

Dnia 16.02.2017 o 13:27, Pomocnik napisał:

Czy da radę coś z tym zrobić samodzielnie, bo zarząd się nie zamierza zabrać do izolacji fundamentów całego budynku??? Poradźcie!

to czy się da w zasadzie jest zależne od chęci - robienia czegoś za kogoś i dla kogoś oraz zasobności portfela 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Dnia 16.02.2017 o 13:27, Pomocnik napisał:

Mieszkam w bloku tuż przy rzece, niedużej póki nie przyjdą roztopy. Rzeka wprawdzie nigdy nie wylewa, bo koryto ma wysokie, ale za to mam zawsze wiosna, albo w ulewy wodę z piwnicy

Sprawdziłbym najpierw poziom wody gruntowej w różnych porach roku. I czy woda pojawia się tylko w mojej piwnicy.

Jeśli wszędzie, a poziom wody gruntowej jest zmienny - to wg mnie w jednej piwnicy nic się nie da zmienić. Od środka tym bardziej.

Jest też możliwość, że poziom wody grunt.  nie podnosi się z powodu rzeki, a tylko w pewnych okresach (zbieżność) wody opadowe, topniejąccy śnieg - zalewają piwnice - wtedy może pomóc odpowiednie odwodnenie terenu wokół.

Kluczowy - wg mnie - jest poziom wód gruntowych w różnym czasie. 

Napisano

Ludzie - napisał wyraźnie:

Cytat

Mieszkam w bloku ...........................

Czyli jest tylko jedna odpowiedź - zgłosić problem administratorowi nieruchomości - jak zalewa, w tym samym dniu pismo i nap.... za brak efektów.

Brać przykład z konia - jak się wóz wywróci ............., to nie koń naprawia.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...