Skocz do zawartości

Elektryczne ogrzewanie podłogowe na wylewce betonowej


Recommended Posts

Witajcie,

zastanawiam się nad zamontowaniem w mieszkaniu ogrzewania podłogowego elektrycznego. W standardzie wykończenia od developera mam napisane: wylewka betonowa na izolacji akustycznej ze styropianu, podłoże przygotowane pod podłogę

Chodzi o ogrzewanie elektryczne w postaci mat grzewczych takich jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=sODumMQC37Q
Oglądając filmy na YT, większość ludzi kładzie ja bezpośrednio na wylewkę. Czy to jest dobre rozwiązanie? Czy nie należy jej trochę skuć i wyizolować styropianem?

Dodatkowo na matę od razu idzie klej i płytki(ja również chciałbym pod płytki w kuchni i łazience dać takie ogrzewanie), pytanie czy nie należy na matę nałożyć jakiejś izolacji przed wilgocią, w końcu będzie takie ogrzewanie w pomieszczeniach "mokrych"

Będę wdzięczny za wszystkie porady.
Link do komentarza
O ile dobrze rozumiem, jest to strop między piętrami, w mieszkaniu? W takiej sytuacji należy traktować maty jedynie jako uzupełnienie zasadniczego ogrzewania, zapewniające ciepłą podłogę np. w łazience. Takie stropy mają bowiem bardzo słabą izolacyjność cieplna i gdyby nasze ogrzewanie podłogowe było zasadniczym, to sąsiad na dole miałby ogrzewanie sufitowe - działające na nasz koszt. Uniknięcie tego wymagałoby ułożenia grubszej izolacji cieplnej (min. 5 cm), ale taką izolację trzeba by przewidzieć na etapie projektu i wykonania stanu surowego - zmniejsza się przecież wysokość kondygnacji, a otwory drzwiowe staja się niższe. Natomiast skuwanie istniejącej wylewki i dokładanie styropianu jest bez sensu. Wylewka musi mieć określoną grubość ze względu na wymaganą wytrzymałość, zbyt cienka będzie pękać. A na dołożonym styropianie musielibyśmy przecież wykonać kolejną wylewkę, żeby mieć podłoże pod płytki.
Co do izolacji chroniącej przed wodą i wilgocią, to w łazience jest ona jak najbardziej wskazana. Bez problemu można jednak wykonać izolację z tzw. płynnej folii nałożonej na wylewkę. Na tak zabezpieczonym jastrychu można zaś układać maty i przyklejać płytki.
Link do komentarza
Inne ogrzewania to w tym mieszkaniu nie przewidziano? Elektryczne to najdroższy wariant i trzeba mieć odpowiedni przydział mocy. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje się głównie do uzyskania efektu ciepłej podłogi w łazience jako uzupełnienie innego źródła ciepła. Izolację przeciwilgociową uzyskuje się poprzez nałożenie tzw. płynnej folii na betonowe podłoże.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
czy ktoś może mi jako laikowi wyjaśnić co to jest ogrzewanie na podczerwień? (coś takiego: http://greenie-world.com/rodzaj/ogrzewanie-podczerwienia/) Mój tata próbuje mnie przekonać żebym zamieniła ogrzewanie gazowe domu właśnie na takie coś. Próbowałam znaleźć jakiś informacje w internecie ale jakoś nie mogę znaleźć strony gdzie byłoby to łopatologicznie wyjaśnione. Wszędzie dominują informacje, że jest to ekologiczne ogrzewanie domu. Wszelkie informacje mile widziane
Link do komentarza
Gość stach
Jako normalny laik powinnaś zapytać najpierw woojka Google i jako odpowiedź uzyskałabyś między innymi adres:
https://www.youtube.com/watch?v=vvxeJ4xoxLE,
że nie wspomnę o wielu innych...
Zwykły grzejnik zwany kaloryferem, oprócz ogrzewania konwekcyjnego (ogrzewającego chłodne powietrze znad podłogi i kierujący je pod sufit, wymuszając cyrkulację powietrza w pomieszczeniu) ogrzewa również podczerwienią, co odczujesz zbliżając się do tegoż grzejnika na niewielką odległość - po prostu czujesz bijące od niego ciepło - i to jest to promieniowanie podczerwone icon_biggrin.gif.
A tata zachęca Cię do bezpośredniego wykorzystania nagrzanych paneli, zasilanych prądem elektrycznym. Nagrzanych i wysyłających promieniowanie podczerwone, czyli ciepło....

Ale mnie to coś pachnie spamem cytowanej strony ...
Link do komentarza
Podstawowy produkt, jak wynika z informacji na stronie, to folia grzejna z przeznaczeniem do ogrzewania podłogowego, np. pod panele. Takie rozwiązania to nie nowość na rynku. I żadnych cudownych właściwości nie ma. Po prostu ogrzewanie elektryczne oddające ciepło głównie przez promieniowanie.
Ogrzewa przez promieniowanie również zwykłe wodne ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, ścienne, sufitowe. To ostatnie w największym stopniu, bo nie ma efektu konwekcji - unoszenia się podgrzanego powietrza z nad podłogi.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Takiego rodzaju ogrzewanie jest szeroko stosowane w Skandynawii , widzę na co dzień jak elektrycy układają kable grzewcze w łazienkach, kuchniach i innych miejscach gdzie są płytki oczywiście przed ułożeniem kabli podłoga izolowana jest kilkukrotnie folią w płynie, na to klej i płytka.
Pod podłogi drewniane proponuje bezpośrednio na posadzkę folię izolacje termiczną i Folię grzewczą sprawdza się znakomicie, choć ja bym się zastanowił nad ogrzewaniem elektrycznym przy obecnie rosnących cenach prądu :icon_smile:

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Po ogrzewaniu elektrycznym wiele osób spodziewa się ciepłej podłogi i temperatury posadzki wyższej o kilka stopni niż temperatura ciała a konkretnie stóp.

Nawiązuję tu do komfortu cieplnego po kąpieli. Są jednak inne aspekty ogrzewania elektrycznego a mianowicie  - ogrzewania podstawowego w budynku a nie okresowego dogrzewania dla relaksu po kąpieli.

Wtedy "na salonach" i w kuchni pracuje elektryczna podłogówka, która oddaje ciepło do warstwy podposadzkowej a ta odizolowana od gruntu oddaje to ciepło do pomieszczenia przez posadzkę. Posadzka wcale nie musi być wtedy ciepła w dotyku.

Co nie zmienia faktu, że w jednym i drugim przypadku  - grzejemy elektryczną podłogówką.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć,  chyba znajduję się w sytuacji beznadziejnej. Od paru lat staram się uzyskać od naszej gminy informacje o możliwości jakie mam na działce rolnej rodziców, którzy chcą część tej działki wydzielić i przepisać mi, abym mógł się na niej wybudować. Mam nadzieję, że ktoś z was będzie w stanie mi pomóc.   Rodzice posiadają działkę rolną o powierzchni 0,8ha (tylko tato jest rolnikiem), działkę rolną dostała mama w spadku po babci. Rodzice tę działkę dzierżawią komuś innemu, sami jej nie uprawiają. Na tej powierzchni działki są trzy klasy ziemi, klasa RII, klasa RIIIa i RIIIb. Chcieliby wydzielić z tego około 16 arów i przepisać je na mnie (nie jestem rolnikiem) abym wraz z rodziną mógł się tam wybudować. Niestety akurat na granicy naszej działki kończy się przeznaczenie terenów pod zabudowy na planie zagospodarowania przestrzennego gminy (co ciekawe działka pod naszą ma klasę II i jest w pełni przewidziana pod zabudowę...).  Staraliśmy się już w gminie o to aby uwzględnić naszą działkę podczas aktualnego planowania jako działkę przeznaczoną pod zabudowę. Niestety, spotkaliśmy się z odmową, która była argumentowana tym, że gmina już prawie osiągnęła 100% limitu jaki mogła wykorzystać na przeznaczenie terenów pod zabudowy (nie wiem czy nas zbyli, czy rzeczywiście jest coś takiego, ale nadal zbierają wnioski od ludzi).   Próbowaliśmy dowiedzieć się co w takim wypadku mamy zrobić aby móc się tam wybudować. W gminie dostaliśmy informację o wystąpieniu o WZ, ale powiedziano nam też, że wysoka klasa ziemi to pewna odmowa. Czytałem też o nowelizacji ustawy z 2023 roku, która praktycznie to uniemożliwia. Ręce opadły. Niestety na innych działkach rolnych rodziców nie ma jak się budować bo są w szczerym polu, bez dostępu do wody, dojazdu i prądu. Jedynie ta działka jest położona przy zabudowaniach, drodze i dostępnie do sieci wody.   Czy mamy w ogóle jeszcze jakieś opcje, aby załatwić tę sprawę? Wiemy, że jest jeszcze coś takiego jak budowa zagrodowa, ale tutaj informacji o wymaganiach jest tyle, że sam już nie wiem które są prawdziwe, a które nie. Jeśli, zostaje nam tylko taka opcja, prosiłbym również o podpowiedź jak załatwić to w ten sposób i jakie wymagania musimy spełnić.   Jeżeli potrzeba, podeślę jaka to gmina i działka, proszę dać znać.   Wiem, że możemy kupić działkę budowlaną, ale niestety w naszych okolicach to koszty grubo powyżej 100 tyś zł i zanim to zrobimy, wolę się upewnić że wyczerpałem już wszystkie możliwości.   Przepraszam za troszkę narzekania, ale strasznie to irytujące, że człowiek nie może wybudować się na własnym kawałku ziemi, a przez urzędy traktowany jest jak jakiś trędowaty.   Pozdrawiam.
    • Z meblami jest tak, ze nie mogą być skoszone. I od tego trzeba regulację zaczynać. A jeśli podłoga krzywa, to trzeba najpierw pod nóżki coś podłożyć i komodę wypoziomować, a dopiero potem brać się za regulację zawiasów. I nie ma bata, musi się dać, jeśli mebel złożony prawidłowo.
    • Sprawdź najpierw przekątne, czy prawidłowo przybiłeś plecy mebelka. Kup poziomicę i wypoziomuj, wypionuj ją, wsadź coś pod nóżki, na których się opiera ta komoda.   Dopiero wtedy. Wtedy da się.
    • Szwagier kupił stan surowy w 70-tych. I co roku, na początku zimy, można wszystkie pustaki policzyć na bocznej ścianie. Masz całe okoliczności.
    • Witam, przepraszam z góry ale pierwszy raz szukam pomocy na forum. Mam problem może ktoś wie jak to zlikwidować. Złożyłem komodę, wszystko ok oprócz drzwi. Regolowalem na zawiasach w każdą stronę. Teraz optymalnie jedne są ma max na dół opuszczone na zawiasach a drugie max do góry. Efekt to dalej 1 cm różnicy.Co można zrobić żeby zlikwidować to? Brak mi pomysłów. Czyżby krzywa podłoga że taka różnica czy zwichrowana komoda?  Komoda ma szerokość 2 metry a drzwi zaczynaja się zaraz od prawej jej strony.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...