Skocz do zawartości

Budowa domu na dwóch działkach


wosieq

Recommended Posts

Witajcie

Posiadam działkę ok 700m2 i jest podzielona na dwie części. Jedna działka była pierwotna moja, a druga została kupiona po podziale działki brata. Dom będzie umieszczony na dwóch działkach, czyli granica będzie przebiegać przez dom.

Właśnie dowiedziałem się że muszę scalić działkę, mieć jedną KW jak chce budować na działce - tak mi powiedział architekt.
Niestety mam już większość pozałatwianych warunków przyłączy, umowę na gaz, prąd podłączą za miesiąc.

Proszę o jakąś opinie czy faktycznie jest potrzebne scalenie działki oraz czy o te warunki trzeba na nowo się starać?

Link do komentarza
Cytat

Zmień/zamień byle jakiego architekta, na kumatego projektanta.
Pierdzieli głupoty.\

Dokonując zgłoszenia budowy, lub występując o PnB, wskazujesz 2 działki, na których będziesz budował.



Dokładnie tak jak bajbaga pisze - ja dom mam postawiony na 2 działkach bezproblemowo.
Odrolnienie tylko pod budynek miałem.
Link do komentarza
Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu. Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania. Co do przyłączy - umowy dotyczą konkretnej nieruchomości (adresu) i nie ma znaczenia czy działka będzie powiększona po scaleniu. Trzeba jedynie uzgodnić lokalizację przyłączy dostosowując ją do przyszłej zabudowy.
Link do komentarza
Cytat

Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu.



Nie jest to prawdą.
Nie ma przepisu który wymaga, aby budowa była możliwa tylko na jednej działce.

Przy wypełnianiu wniosku o PnB druk PB-1, w rubryce 77 wpisujemy numery działek, których wniosek dotyczy.

lub:

Przy wypełniani wniosku zgłoszenia budowy druk PB-4 w rubryce 72 wpisujemy numery działek których wniosek dotyczy.

W obu przypadkach:

Przy wypełnianiu Oświadczenia, druk PB-3, w rubryce 19 wpisujemy numery działek, których Oświadczenie dotyczy.



Proponuję także, aby na druku PB-5 (informacje uzupełniające) narysować obie działki (podając ich numery) i nanieść na nich sposób posadowienia budynku.

I finito.

dopisałem:

Cytat

Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania.



Ciekawe - bo czym w świetle Prawa Budowlanego, rożni się budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej?

Czyli przy zabudowie zagrodowej obowiązują inne wymogi co do odległości od granic, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego ?

I tak na marginesie: art.29.z PB:

Cytat

„1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;”,

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myśmy to wałkowali 3 lata temu wtedy wyslalem skany z podręcznika:    
    • Ja mam rurę w geowłókninie, także jak miałaby się zamulić, to na samym dnie, bo w 90% jest obsypana kamieniem, a dla mnie bardziej logicznym jest odsączenie nawet tego 1cm nawet z mułu, niż żeby było kilka centymetrów kamieni zatopionych w wodzie. Ale ekspertem nie jestem, posłuchałem tylko rady tego kto robi to na codzień i wydało mi się to bardziej logiczne niż położenie rury na kamieniach. Btw rura leży na geowłókninie, więc nie bardzo ma się czym zamulić. A kamień miałem dosyć dobrze wypłukany, więc nawet z niego niewiele tam osiadło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • a co cię śmieszy - podręcznik niemiecki? Niemców nie lubię - ale na budowlance się znają Ja tego nie wymyśliłem - ale zasięgam najlepszych rad, jak coś robię, a nie majstrów z okolicy (choć czasem się znajdzie b. dobry)   Podręcznik fachowy zaleca nawet trzy różne frakcje kamienia drobny przy rurce drenarskiej, zwłaszcza tej z PCV - żeby jej nie uszkodzić i dopiero po warstwie tego drobnego dawać grubszy kamień. To samo pod rurą - drobny kamień. I tak samo przy geowłókninie - żeby jej nie podziurawić. Dla mnie to logiczne - choć pracochłonne.   to może mnie poucz, co cię rozśmieszyło?    nie ja to wymyśliłem - ale to logiczne, że jak dasz na dno wykopu, to się szybko zamuli rura, bo z tego kamienia też osiądzie pył, a poza tym rura powinna być oddzielona od podłoża. Dlatego daje się płytka warstwę tego drobnego kruszywa pod dren. 
    • Ok, może być nawet 500 milimetrów, lepiej nawet brzmi. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To nie pół metra a 50 cm i jest ok, przecież buduje się dom na te 30-60 lat, po co coś ciągle poprawiać.   Dziś zalecana grubość minimum to 30 cm, a dla domów energooszczędnych  35 cm.   Jak ja budowałem dom w XX wieku, to przyjeżdżali ludzie i pukali się w czoło, po co to daję albo tamto i czemu tyle, albo np. czemu okna montuję w warstwie izolacji.  -okno nie w murze?  -to wypadnie.  Okna nie wypadły, stoją, czy wiszą do dzisiaj. Nie minęło 30 lat i ludzie zaczęli tak wstawiać okna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...