Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
wosieq

Budowa domu na dwóch działkach

Recommended Posts

Witajcie

Posiadam działkę ok 700m2 i jest podzielona na dwie części. Jedna działka była pierwotna moja, a druga została kupiona po podziale działki brata. Dom będzie umieszczony na dwóch działkach, czyli granica będzie przebiegać przez dom.

Właśnie dowiedziałem się że muszę scalić działkę, mieć jedną KW jak chce budować na działce - tak mi powiedział architekt.
Niestety mam już większość pozałatwianych warunków przyłączy, umowę na gaz, prąd podłączą za miesiąc.

Proszę o jakąś opinie czy faktycznie jest potrzebne scalenie działki oraz czy o te warunki trzeba na nowo się starać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmień/zamień byle jakiego architekta, na kumatego projektanta.
Pierdzieli głupoty.\

Dokonując zgłoszenia budowy, lub występując o PnB, wskazujesz 2 działki, na których będziesz budował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Zmień/zamień byle jakiego architekta, na kumatego projektanta.
Pierdzieli głupoty.\

Dokonując zgłoszenia budowy, lub występując o PnB, wskazujesz 2 działki, na których będziesz budował.Dokładnie tak jak bajbaga pisze - ja dom mam postawiony na 2 działkach bezproblemowo.
Odrolnienie tylko pod budynek miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu. Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania. Co do przyłączy - umowy dotyczą konkretnej nieruchomości (adresu) i nie ma znaczenia czy działka będzie powiększona po scaleniu. Trzeba jedynie uzgodnić lokalizację przyłączy dostosowując ją do przyszłej zabudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu.Nie jest to prawdą.
Nie ma przepisu który wymaga, aby budowa była możliwa tylko na jednej działce.

Przy wypełnianiu wniosku o PnB druk PB-1, w rubryce 77 wpisujemy numery działek, których wniosek dotyczy.

lub:

Przy wypełniani wniosku zgłoszenia budowy druk PB-4 w rubryce 72 wpisujemy numery działek których wniosek dotyczy.

W obu przypadkach:

Przy wypełnianiu Oświadczenia, druk PB-3, w rubryce 19 wpisujemy numery działek, których Oświadczenie dotyczy.Proponuję także, aby na druku PB-5 (informacje uzupełniające) narysować obie działki (podając ich numery) i nanieść na nich sposób posadowienia budynku.

I finito.

dopisałem:

Cytat

Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania.Ciekawe - bo czym w świetle Prawa Budowlanego, rożni się budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej?

Czyli przy zabudowie zagrodowej obowiązują inne wymogi co do odległości od granic, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego ?

I tak na marginesie: art.29.z PB:

Cytat

„1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;”,

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • W wersji dokumentacji 1.4 (z 22.VIII.2018 - dostępna na stronie mazowieckiego WFOŚiGW) jest taki zapis: Działania z punktów od A.III do A.VIII to m. in. docieplenie przegród. Czyli wychodziłoby, że jeśli w budynku będzie kocioł na paliwo stałe klasy 5, to dofinansowanie do docieplenia przysługuje, o ile pozwolenie na budowę zostało wydane przed 15.XII.2002. Ale w wersji dokumentów 1.6 (z 19.IX.2018 - dostępna na stronie NFOŚiGW) takiego zapisu nie widzę. Pozostaje zatem pytać w swoim Wojewódzkim FOŚiGW.
  • Gość Zeto
   Mam pompę ciepła, podłogowe i do tego wentylację mechaniczną tzw rekuperator i wszystko chula rewelacyjnie.
  • Czy istnieje jakiś ranking produktów budowlanych?Chodzi mi głównie o izolacje,  gdzie inwestorzy przed zakupem mogliby zweryfikować jakość materiałów budowlanych?  
  • A skąd ten sceptycyzm u Demo? Może zamówię. Na razie , idąc za radą Rysia, czekam na rozwój wydarzeń. Póki co jest sucho i nie ma problemu. A jeśli woda zacznie się zbierać, zacznę działać. Nie pomyślałam wcześniej, ale największy, nazwijmy to przesącz wody będzie nie przy połączeniu kręgów, ale w miejscu, w którym idzie rura doprowadzająca wodę do domu.  Aktualności. Dawniej kobiety wiejskie darły pierze, obecnie drą styropian. Zajęcie wbrew pozorom czasochłonne. Została mi ostatnia kołderka do wydziergania. Część już ułożyłam .  Niepokojem napawa mnie niskie położenie puszki w studni. Instalator nie zostawił grama zapasu kabla, więc jest najwyżej , jak się da. Tato mnie męczy, żeby coś z tym zrobić. Wymyślił, żeby dokopać się do kabla gdzieś poza studnią, tam go przedłużyć i to przedłużenie poprowadzić do studni na nowo zawieszając puszkę wyżej. Pytanie nr 1 na dziś. Jak to bezpiecznie i rozsądnie zrobić?  Pytanie nr 2 jest mniejszej wagi gatunkowej, ale też istotne. Folia na zewnątrz warzywniaka odmówiła  dalszej współpracy. Pomyślałam o pomalowaniu tej skrzyni. Czym najlepiej? Jakąś emalią ftalową? Skoro o malowaniu, to mam i pytanie nr 3. Chcę pomalować blaszak, bo taki mi się nie podoba. Kupiłam farbę Nobiles "Dach i rynna ". Skuteczna, czy macie inny pomysł?  Mnożą mi się te pytania. Jutro mają być goście od kuchni. Będą reanimować blat, który trochę napęczniał od wody w miejscu sklejenia dwóch jego części. Ktoś kiedyś napisał, że są lepsze środki na takie klejenie niż silikon. Jakie? Mają przyjechać z jakimś klejem i stolarskim ściskiem. Jak się nie uda, wymienią ten kawałek blatu, ale problem łączenia pozostaje. Co radzicie? To jest właśnie pytanie nr. 4    Z tematów niebudowlanych. Dawno, dawno temu , jak rozmawialiśmy o stosownych drzwiach dla kota ( te klapki itp) Rysiu zamieścił ( pewnie gdzieś tu) filmik, w którym kot własnoręcznie? "własnołapnie" raczej otwiera drzwi. Stwierdziłam pochopnie, jak miało pokazać życie, że mój jest za głupi i nie będę mieć z tym problemu. Kot się rozwinął niebywale. Kiedyś wypuścił psy do ogrodu. Byłam przy badylach i nagle patrzę leci moja wataha radośnie merdając ogonami. Na szczęście drzwi tarasowe są tak ciężkie, że mimo prób, nie jest w stanie ich otworzyć. 
  • Niestety Miasto nie dostało dofinansowania. Projekt był na liście rezerwowej ale kasa się skończyła. Także czekam na następne pieniądze kisząc studium wykonalności i projekt techniczny,
 • Popularne tematy

×