Skocz do zawartości

Budowa domu na dwóch działkach


wosieq

Recommended Posts

Witajcie

Posiadam działkę ok 700m2 i jest podzielona na dwie części. Jedna działka była pierwotna moja, a druga została kupiona po podziale działki brata. Dom będzie umieszczony na dwóch działkach, czyli granica będzie przebiegać przez dom.

Właśnie dowiedziałem się że muszę scalić działkę, mieć jedną KW jak chce budować na działce - tak mi powiedział architekt.
Niestety mam już większość pozałatwianych warunków przyłączy, umowę na gaz, prąd podłączą za miesiąc.

Proszę o jakąś opinie czy faktycznie jest potrzebne scalenie działki oraz czy o te warunki trzeba na nowo się starać?

Link do komentarza
Cytat

Zmień/zamień byle jakiego architekta, na kumatego projektanta.
Pierdzieli głupoty.\

Dokonując zgłoszenia budowy, lub występując o PnB, wskazujesz 2 działki, na których będziesz budował.



Dokładnie tak jak bajbaga pisze - ja dom mam postawiony na 2 działkach bezproblemowo.
Odrolnienie tylko pod budynek miałem.
Link do komentarza
Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu. Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania. Co do przyłączy - umowy dotyczą konkretnej nieruchomości (adresu) i nie ma znaczenia czy działka będzie powiększona po scaleniu. Trzeba jedynie uzgodnić lokalizację przyłączy dostosowując ją do przyszłej zabudowy.
Link do komentarza
Cytat

Przepisy wyraźnie określają odległości budynku od granicy działki i nie jest istotne, kto jest właścicielem sąsiednich - jeśli dom będzie stać okrakiem na dwóch konieczne jest scalenie gruntu.



Nie jest to prawdą.
Nie ma przepisu który wymaga, aby budowa była możliwa tylko na jednej działce.

Przy wypełnianiu wniosku o PnB druk PB-1, w rubryce 77 wpisujemy numery działek, których wniosek dotyczy.

lub:

Przy wypełniani wniosku zgłoszenia budowy druk PB-4 w rubryce 72 wpisujemy numery działek których wniosek dotyczy.

W obu przypadkach:

Przy wypełnianiu Oświadczenia, druk PB-3, w rubryce 19 wpisujemy numery działek, których Oświadczenie dotyczy.



Proponuję także, aby na druku PB-5 (informacje uzupełniające) narysować obie działki (podając ich numery) i nanieść na nich sposób posadowienia budynku.

I finito.

dopisałem:

Cytat

Jedynie przy zabudowie zagrodowej bez wydzielonego geodezyjnie siedliska starostwa pozwalają na budowanie bez konieczności scalania.



Ciekawe - bo czym w świetle Prawa Budowlanego, rożni się budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, od budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej?

Czyli przy zabudowie zagrodowej obowiązują inne wymogi co do odległości od granic, dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego ?

I tak na marginesie: art.29.z PB:

Cytat

„1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;”,

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
    • Tak  pracuje.   taki rębak, słuchać posuw.
    • Tak jest to bardzo ważne, bez tego mechanizmu praca jest bardzo ciężka i niebezpieczna.   Urządzenie po włożeniu gałązki musi ją samoczynnie wciągać, a obsługujący   może się w tym czasie odsunąć, nieco dalej lub przygotować następny kawałek gałęzi.     Do zestawu potrzebujesz jeszcze to:   Akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa. https://allegro.pl/listing?string=akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa&ocena-produktu=5.0 Do pracy trzeba się odpowiednio ubrać, żadnych szalików ani luźnych rozpiętych ubrań, włosy upięte, potrzebne okulary oraz rękawice, przedłużacz, worki, wiadro na zrębki oraz ta piłka, ładowarka i akumulatorki.    
    • Dzieki za opinie. Czy to automatyczne wciaganie galezi jest bardzo wazne ? Jesli tak, to coz, doloze troche grosza, zeby potem nie zalowac, ze nie mam tej opcji.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...