Skocz do zawartości

trawa


Gość

Recommended Posts

Zasiałem trawę przed domem. Już powschodziła, ale jest bardzo słaba. Tzn. pędy są bardzo wiotkie. Czy trzeba dodawać jakiegoś nawozu, czy można po niej chodzić?
Kiedy powinienem kosić?
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Cytat

Zasiałem trawę przed domem. Już powschodziła, ale jest bardzo słaba. Tzn. pędy są bardzo wiotkie. Czy trzeba dodawać jakiegoś nawozu, czy można po niej chodzić?
Kiedy powinienem kosić?


Trawa wymaga czasu. Od razu gęsta i piękna nie będzie. No, chyba że kupisz trawę z rolki. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Mnie się zawsze wydaje że ona się zeschnie po jednym dniu. Więc nie kupuję.


Mozna powiedziec "wolnoc Tomku w swoim domku". Trawa siana lub z rolki-co kto woli. I jedna i druga ma wady i zalety. Ale zeby miec wogole ladna trawe(trawnik) nalezy kupic dobrego gatunku nasiona przystosowane do roznych sytuacji i w zaleznosci jaka mamy glebe. A wiec inne nasiona gdy trawnik bedzie uzywany jako miejsce zabawy dla dzieci, inne gdy chcemy wychodowac trawe odporna na susze( bo nie mozemy z roznych przyczyn czesto go podlewac), inne gdy mamy sporo cienia na naszej posesji, inne gdy chcemy wychodowac naprawde nieskazitelny, puszysty "angielski" trawnik. Oczywiscie musimy odpowiednio pielegnowac. A wiec podlewanie, usuwanie "chwastow", nawozenie, koszenie, "naprawa" pustych miejsc lub zoltych plackow- tam gdzie "wyladuje" na niej snieg gdy odsniezamy . Acha, pilnowanie pieska zeby nie robil sobie lazienki z naszego trawnika!!. POdlewanie juz ktos opisal, usuwanie "chwastow" juz opisalam w innym post. A wiec koszenie--kosiarka oczywiscie. Nie kosic gdy trawa byla dlugo nie podlewana lub gdy dlugo deszcz nie padal. "Stresujemy" wtedy trawe i latwo jest ja zniszczyc. Nie kosic wczesniej jak godz. 10-11 w dzien--rosa do tej godziny powinna zniknac. Tak samo--nie kosic mokrej trawy--po deszczu lub podlewaniu. NIe kosic trawy za nisko!!!. Lepiej zaczac wyzej--i zobaczyc czy jest w porzadku. Optymalna-najlepsza wysokosc na jakiej powinnismy "ustawic" kosiarke to pomiedzy 6.5cm-8cm.
Co do nawozenia--zalezy w duzej mierze od gleby na jakiej rosnie trawa. Sklepy ogrodnicze powinny byc w tym pomocne i doradzic. Bardzo czesto nawoz-odzywka zawiera tez herbicydy ktore niedopuszczaja do wzrostu chwastow w naszej trawie. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

To są takie gatunki trawy? Odporne na suszę? Chyba spoza naszej strefy klimatycznej.



To się nazywa busz - ta inna strefa i rosną tam głownie krzewy. Ela chyba myslała o jakiejś modyfikowanej trawie z małym zapotrzebowaniem na wodę i silnymi korzeniami icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

No właśnie gdzie Oni są icon_rolleyes.gif Mam nadzieję że się nie obrazili.


OK,Ok, lara, juz jestem!!!! oczywiscie ze sie nie obrazilam bo nie ma za co a nawet jak by i bylo to mozna "jednym uchem wpuscic a drugim wypuscic' i po krzyku--ha,ha,ha!!.
Ta nasza "nieobecnosc na linii" to oczywiscie spowodowana nawalem zajec na naszej farmie i w naszym byznesie i nawet dzisiaj jak mozecie zauwazyc pisze o bardzo poznej porze--i oczka mi sie kleja!!. Ale postanowilam juz napisac na temat trawy--bo wczoraj wlasnie odwiedzilam pare stron www na ten temat i wybralam jedna z nich. Przetlumaczylam troche tekstu i napisze jak dostac sie na ta strone i co na niej opisuja. A wiec donosze co nastepuje.
Strona www.allaboutlawns.com jest po angielsku, czyli w tlumaczeniu "wszystko o trawnikach".
Wejdz na ta strone i kliknij na temat: Grass Types "rodzaje trawy"
Pod tym tematem bedzie dosyc dluga lista roznych innych tematow zwiazanych z trawa. Przejedz do konca listy i zacznij liczyc od konca czyli od dolu listy--13 temat pod tytulem: Cool Season Grasses czyli Trawy dla sezonu (klimatu) chlodnego (umiarkowanego) czyli takiego jak w Polsce. Otworz (kliknij)ten temat. Przejedz mniej wiecej do polowy strony tego tematu. PO lewej stronie, gruba czcionka bedzie tytul: Return to Grasses.....
Otworz to (kliknij na to). Otworzy sie nowy temat: Getting to know your lawn czyli Poznaj swoj trawnik.
Na poczatku tego tematu sa zadane trzy podstawowe pytania do wlascicieli trawnikow:
W jakim klimacie bedzie rosl Twoj trawnik?
Jaki rodzaj gleby posiadasz?
Jaki rodzaj trawy chcesz miec?
Poza tym bedzie tam mapa klimatyczna US a takze dosc szczegolowo opisana kazda strefa klimatyczna (zone) US i jaka trawa jest najbardziej odpowiednia dla danego zonu. Odnosnikiem polskiego klimatu bedzie zone 4 i 5 (w kolorach bedzie to kolor brazowy i ciemno-niebieski-mapa jest kolorowa)
W tych zonach najlepsze sa trawy: Kentucky Bluegrass, Bent grass Colonial, Fescue, Ryegrass Perenial.
Z tego co przeczytalam i z tego co powiedzial moj maz, najbardziej odporna na mala ilosc wody w chlodnym klimacie (czyli jesli nie ma dlugo deszczu lub nie mozemy podlewac przez jakis czas), jest trawa o nazwie Fescue, druga w kolejnosci jest trawa Ryegrass Perenial.
Nie wiem czy w Polsce sa dostepne te rodzaje trawy ale moze sa ich odpowiedniki. O to musicie sie spytac w sklepie.
Sa takze opisane inne cechy tych traw, tak jak odpornosc na duzy ruch (bawiace sie dzieci), ktora trawa moze dobrze rosnac w cieniu, jak duzo pracy wymaga dana trawa aby ladnie wygladal trawnik itp.
Ale moze to opisze pozniej, bo oczki mi sie naprawde kleja!!!! a moze bedziecie mogli sami przetlumaczyc.
Acha, na glownej stronie jest takze temat: Weeds czyli Chwasty!!. jest opisane o konczynce ze nie powinno sie jej zwalczac!!!bo jest bardzo pozyteczna!! dla trawy i gleby!! tak jak pisalam poprzednio!!!Owszem moze byc troszke niebezpieczna ze wzgledu na pszczolki!! ale o pszczolki tez trzeba dbac!! i nie niszczyc konczynki!!Ok, juz koncze, pozdrawiam wszystkich, moze jeszcze cos napisze przez weekend, do zobaczenia, Ela i Ken.
Link do komentarza
Cytat

jest trawa o nazwie Fescue, druga w kolejnosci jest trawa Ryegrass Perenial.



I to są te najlepsze gatunki do niepodlewania icon_lol.gif ? Świetnie:) Bardzo dziękuję.

Aha i mam proźbę. Gdybyście tak mogli w miejsce słowa "zona" używać "strefa" icon_lol.gif. Niby to samo a od razu sympatyczniej icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I to są te najlepsze gatunki do niepodlewania icon_lol.gif ? Świetnie:) Bardzo dziękuję.

Aha i mam proźbę. Gdybyście tak mogli w miejsce słowa "zona" używać "strefa" icon_lol.gif. Niby to samo a od razu sympatyczniej icon_biggrin.gif


Okey dokey nie ma sprawy--strefa klimatyczna. Chyba uzywalam obydwa okreslenia w moim post. Pozdrawiam, Ela.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

A ja postawiłem na trawnik łąkowy tzn trawka + różne polne kwiatki. Nie miałem kłopotu, bo te kwiatki same się zasiały z sąsiedztwa icon_smile.gif Całkiem fajnie wygląda. A i kosić trzeba rzadziej icon_smile.gif W końcu jak łąka to łąka!



Zamiast trawnika (który wymaga bardzo dużo pielęgnacji: regularne strzyżenie i nawadnianie, napowietrzanie czy usuwanie chwastów) można założyć łąkę kwietną. Będzie dla niego doskonałą alternatywą i oryginalnym elementem ogrodu.

Łąka kwietna rzeczywiście nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Jedynym koniecznym zabiegiem jest koszenie - kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Aby stworzyć łąkę kwietną wystarczy zasiać rośliny. Najlepiej wybrać te gatunki, które preferują taki rodzaj gleby, jaka występuje w naszym ogrodzie. Na pewno dobrze będą rosły rośliny naturalnie występujące na działce lub w jej otoczeniu)

Pamiętajmy, że alternatywą dla trawnika może być także posadzenie roślin zadarniających.
icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale dobrze przycięty i wypielęgnowany trawnik... to jest coś! icon_smile.gif



Dokładnie, podoba mi się opcja łąki kwietnej ale piękny trawnik to jednak wizytówka ogrodu. Ciężka praca warta jest chyba soczystozielonej murawy. A aeracja, wertykulacja, nawożenie, wałowanie... no niestety, trzeba się w sobie zebrac i wykonać icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

co to jest aeracja, wałowanie możecie wyjaśnic?
...



Aeracja trawnika, zwana napowietrzeniem, polega na nakłuwaniu ziemi. Zabieg wykonuje się aeratorem elektrycznym lub ręcznym, może to być również walec z kolcami. Na małym trawniku napowietrzanie można wykonać nawet za pomocą wideł, grabi lub specjalnych nakładek z kolcami, zakładanymi na buty.
Aeracja poprawia stosunki wodno - powietrzne w glebie i rozluźnia zbite podłoże. Pobudza to rozwój systemu korzeniowego traw oraz ułatwia wnikanie nawozów.

Wałowanie ma na celu dociśnięcie kęp trawy i prawidłowe jej ukorzenienie. Szczególnie potrzebne jest po ustąpieniu mroźnej zimy.
Wykonuje się je specjalnym wałem o wadze nie przekraczającej 90 kg, pracując w dwóch prostopadłych kierunkach.
Wałowanie pomoże także wyrównać niewielkie zagłębienia, na przykład po kołach samochodu.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Witam, wszystkich znajacych sie na trawie i nie tylko tych.
W tym roku w listopadzie chcemy wprowadzic sie do naszego domu. Chcialbym pod koniec wrzesnia zasiac trawe w czesci reprezentacyjnej ogrodu. Podloze u mnie jest piaszczyste na powierzchni (szary drobniutki piasek, ktory jak tylko przyjdzie goroaczka zamienia sie w pyl) jest to warstwa okolo 10 - 15 cm, ponizej jest raczej ziemia torfowa) Slyszalem ze nie ma przeszkod zeby siac w tym okresie trawe i ze niby trawa lubi piaszczyste podloze. Prosze Was o porady jak sie do tego zabrac, jaka trawe najlepiej wybrac, czy wspomagac ja na poczatku jakimis nawozami i jak ja pielegnowac od posiania, jak czestoi podlewac, kiedy walcowac i wszystko inne co powinienem wiedziec.
Dzieki.
POzdr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Chyba, że trawka z rolki. Ta to chyba by się jeszcze przyjęła?


Z rolki tak, ale to zupełnie inny przedział cenowy, a jak ktoś ma czas to po co kłaść trawę z rolki gdy za chwilę może przykryć ją śnieg i i tak nie będzie jej widać, no chyba, że ktoś jest taki niecierpliwy, że musi mieć traweczkę od razu icon_wink.gif .
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ta sprawa nie jest tak do końca ściśle określona w przepisach. Trzeba też uwzględnić pewną praktykę, która się wytworzyła.   Przede wszystkim zawsze wymagane jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Mamy na to konkretny przepis, który zawiera Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463)   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną   W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej sporządza ją projektant budynku lub projektant dokonujący adaptacji projektu gotowego. Z zastrzeżeniem, że najczęściej stosuje się tu coś co można nazwać najniższym poziomem wymagań. Wynika to ze specyfiki domów jednorodzinnych, czyli zwykle obiektów zaliczanych do tzw. pierwszej kategorii geotechnicznej. Mówiąc w ogromnym skrócie, są one niewielkie i o prostej konstrukcji, posadowione na gruntach nośnych, jednorodnych i przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia (proste warunki gruntowe). Teraz pojawia się pytanie na jakiej podstawie w takich sytuacji projektant ma określić kategorię geotechniczną konkretnego obiektu (domu)? W cytowanym powyżej rozporządzeniu zakres wymaganej dokumentacji różnicuje się przede wszystkim ze względu na kategorię obiektu budowlanego. Zgodnie z zasadą, że im trudniejsze warunki gruntowe i/lub bardziej skomplikowany obiekt, tym i wymagany zakres dokumentacji jest większy. Znajdziemy tam ogólny zapis:   § 4. 4 Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych.   Swoiste doprecyzowanie stanowi tu kolejny przepis:   § 6. 2. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii geotechnicznej zakres badań geotechnicznych może być ograniczony do wierceń i sondowań oraz określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej. Wartości parametrów geotechnicznych można określać przy wykorzystaniu lokalnych zależności korelacyjnych.   Najwyraźniej jednak powyższy zapis należy traktować jako zalecenie, nie zaś „sztywny” wymóg. Tym bardziej, że w przypadku obiektów zaliczanych do pierwszej kategorii geotechnicznej nie ma wymogu przedstawienia dokumentacji z przedstawionych badań. Wróćmy tu do § 7. 1., który należałoby interpretować wraz z kolejnymi punktami:   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną. 2. W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. 3. W przypadku obiektów budowlanych trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wykonuje się dodatkowo dokumentację geologiczno-inżynierską, zgodnie z  przepisami ustawy z  dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).   W związku z tym wytworzyła się praktyka, w której projektant zawsze sporządza opinie geotechniczna, lecz w przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej nikt nie wymaga od niego przedstawienia w tej opinii dokładnych danych na temat gruntu. Danych wziętych chociażby z opisu i interpretacji odwiertów. Projektant przecież i tak bierze za to wszystko odpowiedzialność, a ostatecznie kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem. To całkiem rozsądne, bo w praktyce w takich prostych przypadkach rozbudowane badania nie są do niczego potrzebne. Trzeba zachować umiar, rozsądek i pewną proporcję nakładów i korzyści. Ponadto projektant jest często w stanie sporo wywnioskować już po takich robotach jak zrobienie wykopów pod szambo, przyłącze wodociągowe czy wiercenie studni.  
    • Dlatego sugeruję najpierw użycie farby separacyjnej.
    • Witam,  z początkiem października złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy na dom jednorodzinny z garażem w bryle budynku. Dostałem informację z gminy, że decyzja zostanie wydana do 31.03.2025 (ze względu na dużą ilość wniosków spowodowanych zbliżającymi się zmianami). Zastanawiam się teraz jakie mam opcje aby w przyszłości móc postawić jednak też garaż wolnostojący/ budynek gospodarczy. Wolałbym poczekać teraz na tą decyzję która ma zostać wydana do końca marca. Czy później mogę zmienić warunki zabudowy, tak aby postawić garaż wolnostojący? jeżeli tak to za pomocą jakiego wniosku? i czy jeżeli zmiana warunków zabudowy nastąpi po 1 stycznia 2026 to czy warunki z automatu będą miały tylko 5 lat ważności? i jeszcze pytanie ile trwa sama zmiana warunków zabudowy (w internecie jest napisane miesiąc, ale aktualnie na warunki zabudowy w mojej gminy trzeba czekać 5 miesięcy, a teoretycznie mają na to 3 miesiące). Z góry dziękuję za informację :) 
    • Budowa, która powinna zakończyć się co najmniej 3 miesiące temu wciąż nie została skończona. Szef firmy budowlanej ciągle powtarza "nie nasza wina, skaczemy z budowy na budowę, są opóźnienia".   Jesteśmy w trakcie robót dachowych, które przez firmę budowlaną stale są przekładane. Do stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko/aż dachu. Ostatnio zaczął padać śnieg, a nocami słupki rtęci wskazują ujemną temperaturę. Czy może mieć to jakiś zły wpływ na więźbę dachową?
    • Komentarz dodany przez PornKup: Jestem przerażony. Oszuści podkładają papiery pod oczyszczalnie które nie istnieją i z problemem zostaje użytkownik który jest bogu ducha winny. nie dajcie się ludzie nabrać - trzeba żądać papierów i dopiero podejmować decyzje zakupu. modernizacja szamb to tylko wymiana na prawdziwe urzadzenie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...