Skocz do zawartości

trawa


Gość

Recommended Posts

Zasiałem trawę przed domem. Już powschodziła, ale jest bardzo słaba. Tzn. pędy są bardzo wiotkie. Czy trzeba dodawać jakiegoś nawozu, czy można po niej chodzić?
Kiedy powinienem kosić?
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
  Cytat

Mnie się zawsze wydaje że ona się zeschnie po jednym dniu. Więc nie kupuję.

Rozwiń  

Mozna powiedziec "wolnoc Tomku w swoim domku". Trawa siana lub z rolki-co kto woli. I jedna i druga ma wady i zalety. Ale zeby miec wogole ladna trawe(trawnik) nalezy kupic dobrego gatunku nasiona przystosowane do roznych sytuacji i w zaleznosci jaka mamy glebe. A wiec inne nasiona gdy trawnik bedzie uzywany jako miejsce zabawy dla dzieci, inne gdy chcemy wychodowac trawe odporna na susze( bo nie mozemy z roznych przyczyn czesto go podlewac), inne gdy mamy sporo cienia na naszej posesji, inne gdy chcemy wychodowac naprawde nieskazitelny, puszysty "angielski" trawnik. Oczywiscie musimy odpowiednio pielegnowac. A wiec podlewanie, usuwanie "chwastow", nawozenie, koszenie, "naprawa" pustych miejsc lub zoltych plackow- tam gdzie "wyladuje" na niej snieg gdy odsniezamy . Acha, pilnowanie pieska zeby nie robil sobie lazienki z naszego trawnika!!. POdlewanie juz ktos opisal, usuwanie "chwastow" juz opisalam w innym post. A wiec koszenie--kosiarka oczywiscie. Nie kosic gdy trawa byla dlugo nie podlewana lub gdy dlugo deszcz nie padal. "Stresujemy" wtedy trawe i latwo jest ja zniszczyc. Nie kosic wczesniej jak godz. 10-11 w dzien--rosa do tej godziny powinna zniknac. Tak samo--nie kosic mokrej trawy--po deszczu lub podlewaniu. NIe kosic trawy za nisko!!!. Lepiej zaczac wyzej--i zobaczyc czy jest w porzadku. Optymalna-najlepsza wysokosc na jakiej powinnismy "ustawic" kosiarke to pomiedzy 6.5cm-8cm.
Co do nawozenia--zalezy w duzej mierze od gleby na jakiej rosnie trawa. Sklepy ogrodnicze powinny byc w tym pomocne i doradzic. Bardzo czesto nawoz-odzywka zawiera tez herbicydy ktore niedopuszczaja do wzrostu chwastow w naszej trawie. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  Cytat

No właśnie gdzie Oni są icon_rolleyes.gif Mam nadzieję że się nie obrazili.

Rozwiń  

OK,Ok, lara, juz jestem!!!! oczywiscie ze sie nie obrazilam bo nie ma za co a nawet jak by i bylo to mozna "jednym uchem wpuscic a drugim wypuscic' i po krzyku--ha,ha,ha!!.
Ta nasza "nieobecnosc na linii" to oczywiscie spowodowana nawalem zajec na naszej farmie i w naszym byznesie i nawet dzisiaj jak mozecie zauwazyc pisze o bardzo poznej porze--i oczka mi sie kleja!!. Ale postanowilam juz napisac na temat trawy--bo wczoraj wlasnie odwiedzilam pare stron www na ten temat i wybralam jedna z nich. Przetlumaczylam troche tekstu i napisze jak dostac sie na ta strone i co na niej opisuja. A wiec donosze co nastepuje.
Strona www.allaboutlawns.com jest po angielsku, czyli w tlumaczeniu "wszystko o trawnikach".
Wejdz na ta strone i kliknij na temat: Grass Types "rodzaje trawy"
Pod tym tematem bedzie dosyc dluga lista roznych innych tematow zwiazanych z trawa. Przejedz do konca listy i zacznij liczyc od konca czyli od dolu listy--13 temat pod tytulem: Cool Season Grasses czyli Trawy dla sezonu (klimatu) chlodnego (umiarkowanego) czyli takiego jak w Polsce. Otworz (kliknij)ten temat. Przejedz mniej wiecej do polowy strony tego tematu. PO lewej stronie, gruba czcionka bedzie tytul: Return to Grasses.....
Otworz to (kliknij na to). Otworzy sie nowy temat: Getting to know your lawn czyli Poznaj swoj trawnik.
Na poczatku tego tematu sa zadane trzy podstawowe pytania do wlascicieli trawnikow:
W jakim klimacie bedzie rosl Twoj trawnik?
Jaki rodzaj gleby posiadasz?
Jaki rodzaj trawy chcesz miec?
Poza tym bedzie tam mapa klimatyczna US a takze dosc szczegolowo opisana kazda strefa klimatyczna (zone) US i jaka trawa jest najbardziej odpowiednia dla danego zonu. Odnosnikiem polskiego klimatu bedzie zone 4 i 5 (w kolorach bedzie to kolor brazowy i ciemno-niebieski-mapa jest kolorowa)
W tych zonach najlepsze sa trawy: Kentucky Bluegrass, Bent grass Colonial, Fescue, Ryegrass Perenial.
Z tego co przeczytalam i z tego co powiedzial moj maz, najbardziej odporna na mala ilosc wody w chlodnym klimacie (czyli jesli nie ma dlugo deszczu lub nie mozemy podlewac przez jakis czas), jest trawa o nazwie Fescue, druga w kolejnosci jest trawa Ryegrass Perenial.
Nie wiem czy w Polsce sa dostepne te rodzaje trawy ale moze sa ich odpowiedniki. O to musicie sie spytac w sklepie.
Sa takze opisane inne cechy tych traw, tak jak odpornosc na duzy ruch (bawiace sie dzieci), ktora trawa moze dobrze rosnac w cieniu, jak duzo pracy wymaga dana trawa aby ladnie wygladal trawnik itp.
Ale moze to opisze pozniej, bo oczki mi sie naprawde kleja!!!! a moze bedziecie mogli sami przetlumaczyc.
Acha, na glownej stronie jest takze temat: Weeds czyli Chwasty!!. jest opisane o konczynce ze nie powinno sie jej zwalczac!!!bo jest bardzo pozyteczna!! dla trawy i gleby!! tak jak pisalam poprzednio!!!Owszem moze byc troszke niebezpieczna ze wzgledu na pszczolki!! ale o pszczolki tez trzeba dbac!! i nie niszczyc konczynki!!Ok, juz koncze, pozdrawiam wszystkich, moze jeszcze cos napisze przez weekend, do zobaczenia, Ela i Ken.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
  Cytat

A ja postawiłem na trawnik łąkowy tzn trawka + różne polne kwiatki. Nie miałem kłopotu, bo te kwiatki same się zasiały z sąsiedztwa icon_smile.gif Całkiem fajnie wygląda. A i kosić trzeba rzadziej icon_smile.gif W końcu jak łąka to łąka!

Rozwiń  


Zamiast trawnika (który wymaga bardzo dużo pielęgnacji: regularne strzyżenie i nawadnianie, napowietrzanie czy usuwanie chwastów) można założyć łąkę kwietną. Będzie dla niego doskonałą alternatywą i oryginalnym elementem ogrodu.

Łąka kwietna rzeczywiście nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Jedynym koniecznym zabiegiem jest koszenie - kilka razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.

Aby stworzyć łąkę kwietną wystarczy zasiać rośliny. Najlepiej wybrać te gatunki, które preferują taki rodzaj gleby, jaka występuje w naszym ogrodzie. Na pewno dobrze będą rosły rośliny naturalnie występujące na działce lub w jej otoczeniu)

Pamiętajmy, że alternatywą dla trawnika może być także posadzenie roślin zadarniających.
icon_smile.gif
Link do komentarza
  Cytat

Ale dobrze przycięty i wypielęgnowany trawnik... to jest coś! icon_smile.gif

Rozwiń  


Dokładnie, podoba mi się opcja łąki kwietnej ale piękny trawnik to jednak wizytówka ogrodu. Ciężka praca warta jest chyba soczystozielonej murawy. A aeracja, wertykulacja, nawożenie, wałowanie... no niestety, trzeba się w sobie zebrac i wykonać icon_smile.gif
Link do komentarza
  Cytat

co to jest aeracja, wałowanie możecie wyjaśnic?
...

Rozwiń  


Aeracja trawnika, zwana napowietrzeniem, polega na nakłuwaniu ziemi. Zabieg wykonuje się aeratorem elektrycznym lub ręcznym, może to być również walec z kolcami. Na małym trawniku napowietrzanie można wykonać nawet za pomocą wideł, grabi lub specjalnych nakładek z kolcami, zakładanymi na buty.
Aeracja poprawia stosunki wodno - powietrzne w glebie i rozluźnia zbite podłoże. Pobudza to rozwój systemu korzeniowego traw oraz ułatwia wnikanie nawozów.

Wałowanie ma na celu dociśnięcie kęp trawy i prawidłowe jej ukorzenienie. Szczególnie potrzebne jest po ustąpieniu mroźnej zimy.
Wykonuje się je specjalnym wałem o wadze nie przekraczającej 90 kg, pracując w dwóch prostopadłych kierunkach.
Wałowanie pomoże także wyrównać niewielkie zagłębienia, na przykład po kołach samochodu.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Witam, wszystkich znajacych sie na trawie i nie tylko tych.
W tym roku w listopadzie chcemy wprowadzic sie do naszego domu. Chcialbym pod koniec wrzesnia zasiac trawe w czesci reprezentacyjnej ogrodu. Podloze u mnie jest piaszczyste na powierzchni (szary drobniutki piasek, ktory jak tylko przyjdzie goroaczka zamienia sie w pyl) jest to warstwa okolo 10 - 15 cm, ponizej jest raczej ziemia torfowa) Slyszalem ze nie ma przeszkod zeby siac w tym okresie trawe i ze niby trawa lubi piaszczyste podloze. Prosze Was o porady jak sie do tego zabrac, jaka trawe najlepiej wybrac, czy wspomagac ja na poczatku jakimis nawozami i jak ja pielegnowac od posiania, jak czestoi podlewac, kiedy walcowac i wszystko inne co powinienem wiedziec.
Dzieki.
POzdr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  Cytat

Chyba, że trawka z rolki. Ta to chyba by się jeszcze przyjęła?

Rozwiń  

Z rolki tak, ale to zupełnie inny przedział cenowy, a jak ktoś ma czas to po co kłaść trawę z rolki gdy za chwilę może przykryć ją śnieg i i tak nie będzie jej widać, no chyba, że ktoś jest taki niecierpliwy, że musi mieć traweczkę od razu icon_wink.gif .
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie wiem czy to jest T-cap ale pełna nazwa mojej pompy to : PANASONIC AQUAREA WH-MDC05J3E5 5KW MONOBLOK. Ogrzewa dom o powierzchni 100 m. kw. plus garaż plus CWU. Dom jest dobrze ocieplony więc pompa nie zużywa wiele energii zimą ale niskie rachunki za prąd, to raczej wynik fotowoltaiki na dachu. W pokojach zimą mam temperaturę 21 st. C., dla mnie wystarczy a w garażu 15 st. C. Jak na razie pompa daje radę. Co do innych pytań, to nie pomogę bo się na tym nie znam.
    • Przepraszam za brak konkretow. Dzialka rolna 0.7h jest polozona 130km a 0.3h 20km od miejsca gdzie planowana jest budowa domu. Jeszcze dodam że niedawno takie odległości nie stanowiły zadnego problemu poniewaz znajoma właśnie na takiej zasadzie się wybudowała.
    • Tak z ciekawości jaka moc tego Panasonica? To jest T-cap? Pytam, bo zanim zamontowałem kocioł gazowy też brałem pod uwagę T-capa 9kw. Tylko teraz jak policzyłem ile mocy zwykle używamy na gazie to wychodzi nie do wiary, ale kocioł zwykle chodzi na 6% mocy z 19kw, max było 12% przy mrozach nie wiem czy -10 czy więcej, przy czym % jest liczony od minimalnej mocy, czyli w moim przypadku od 3kw. Na CWU ustawione jest 50% i zasobnik 140L grzeje kilka minut, nie mierzyłem, ale raczej nie więcej niż 5-10 minut. I teraz mam wątpliwości, czy taki T-cap 9kw nie byłby po prostu za duży? Nie wiem czy te wskazania mocy na Termecie są rzeczywiste, ale jak już złapie temperaturę, a zwykle to jest 35°C na zasilaniu, to możliwe żeby chodził na 4-5Kw? Najwyższą jaką ustawiliśmy to było 42°C. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Darek: Farba do płytek to sprytny trik na odnowienie kafelek w łazience czy kuchni. Zacznij od solidnego przygotowania – umyj płytki środkiem odtłuszczającym, usuń brud i lekko je zmatuj papierem ściernym. Wybierz farbę ceramiczną, np. epoksydową, która wytrzyma wilgoć i codzienne zużycie. Nałóż podkład, jeśli jest wymagany, a potem dwie cienkie warstwy farby – wałkiem na dużych obszarach, pędzlem w trudno dostępnych miejscach. Między warstwami zrób przerwę 12-24 godzin. Fugi pomaluj osobno lub zostaw w oryginalnym kolorze dla efektu. To szybka alternatywa dla remontu, dająca nowy wygląd tanim kosztem. Po skończeniu daj farbie kilka dni na utwardzenie, unikając wody. Proste, a efektowne! https://www.nowin.pl/2023/12/21/farba-do-plytek-jak-pomalowac-kafelki-w-lazience-lub-kuchni/
    • Komentarz dodany przez zecia: Pomalowanie kafelek farbą do płytek to ekonomiczny sposób na nową łazienkę lub kuchnię. Najpierw przygotuj powierzchnię – oczyść ją z brudu i tłuszczu (np. benzyną ekstrakcyjną), a potem delikatnie zeszlifuj, by farba dobrze chwyciła. Wybierz farbę przeznaczoną do ceramiki, np. akrylową z utwardzaczem, odporną na wodę i zarysowania. Nałóż grunt, jeśli zaleca producent, a następnie dwie warstwy farby – wałkiem na płasko, pędzlem w kątach. Odczekaj 12-24 godziny między warstwami. Fugi możesz zamalować lub zostawić dla kontrastu, używając cienkiego pędzla. To sposób na szybką zmianę bez bałaganu. Po malowaniu chroń kafelki przed wilgocią przez kilka dni, aż farba stwardnieje. Styl i świeżość gwarantowane!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...