Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Smile

Ogrzewanie podłogowe - powykonawcze wątpliwości...

Recommended Posts

Dzień dobry.

W moim domu jednorodzinnym o pow. ok. 180 m2 zainstalowano na całości ogrzewanie podłogowe.
2 rozdzielacze Gorgiel Rs- PTM; jeden na parterze – 8 obwodów, drugi na piętrze – 9 obwodów. Żadnych dodatkowych grzejników.
Źródłem ciepła ma być kocioł kondensacyjny marki Buderus - GB 172 – 14T150 S z RC35.

Moje wątpliwości dotyczą następujących kwestii:

1. Czy przy zastosowaniu wyłącznie ogrzewania podłogowego, nie było błędem zamontowanie rozdzielaczy z mieszaczami? Jeżeli tak, to z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?
(Ponadto instalator planuje do kotłowni pompę cyrkulacyjną elektroniczną BUE 15 WILO, moduł sprzęgła i moduł mieszacza).

2. Okazało się, że nie ma połączenia kablowego (sterowania) między rozdzielaczami, a planowanym kotłem. Czy takie połączenie powinno być, i co może się dziać, gdy nie zostanie to uzupełnione?

3. Zaplanowaliśmy sterowanie temperaturą dla każdego pomieszczenia osobno. Instalator jednak (już po wykonaniu przez nas wylewki) poinformował, że postanowił nie montować sterowania w łazienkach ze względu na „wymagane najwyższe temperatury” w takich pomieszczeniach. Ponadto okazało się, że do przyszłych termostatów poprowadzono kable dwużyłowe, co ogranicza nas w wyborze rodzaju systemów sterowania. Czy osobne sterowanie dla łazienek rzeczywiście jest zbędne?

Jeżeli jest bardzo źle, to czy coś można z tym wszystkim zrobić na etapie, kiedy mamy już wykonane wylewki?
Bardzo proszę o opinie i wszelkie spostrzeżenia i sugestie.
Wiem, że nieco za późno na takie weryfikacje ale na tyle zaufaliśmy naszemu instalatorowi, że dopiero „odkrywane” niedociągnięcia z jego strony i sugestie innych wykonawców, zmusiły nas do sprawdzania rzetelności instalatora.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konfiguracja instalacji grzewczej może być wykonana w różnych wariantach i na podstawie pobieżnego opisu trudno ocenić czy spełni ona oczekiwania pod względem funkcjonalności. Ewentualne zastrzeżenia dotyczą układu sterowania, który w reguły łatwo można zmodyfikować już po ułożeniu pętli grzewczych. W praktyce o prawidłowym sterowaniu można będzie się przekonać dopiero podczas użytkowania domu, gdyż wpływ na komfort cieplny ma wiele czynników niezależnych od c.o.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy ta instalacja jest robiona według jakiegoś projektu? Jeśli nie, to lepiej zleć jego wykonanie. Bez znajomości szczegółów i dokładnych danych trudno coś polecać albo odradzać. Zwykle w grę wchodzi kilka rozwiązań. A to co masz jest faktycznie dziwne.
Po co mieszacze, skoro wszędzie jest podłogówka, a kocioł jest gazowy kondensacyjny? Jego własna automatyka zadba o odpowiednią temperaturę wody w obiegu.
Potrzebne wam raczej przewody sygnałowe pomiędzy czujnikami w pomieszczeniach, a rozdzielaczami, na których będą zawory zmieniające przepływ w poszczególnych pętlach. Połączenie sygnałowe (przewód) kocioł -rozdzielacz nie jest konieczne. Za to musisz mieć połączenie sygnałowe pomiędzy kotłem i automatyką pogodową lub pokojowym regulatorem temperatury. Z zastrzeżeniem, że nie muszą to być koniecznie przewody, urządzeń bezprzewodowych jest obecnie dużo.
Ale przede wszystkim projekt. Niech to wszystko współgra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie. Udało mi się uzyskać od mojego instalatora wyjaśnienia, dlaczego zamontował u mnie rozdzielacze z pompami mieszającymi przy kotle kondensacyjnym i 100% podłogówki:

"wykonanie rozdzielaczy z układami mieszania jest konieczne z uwagi na separację obiegów kotła z własną pompą, parteru z własną i piętra z własną. Przepływy i opory przepływu łączne są za duże dla pompy kotłowej. Z kolei kocioł, aby mógł normalnie pracować musi mieć nadwyżkę temperatury. W przeciwnym razie jedna z kondygnacji – może być „upośledzona” z zasilaniem różne i zmienne przepływy w zależności od ilości czynnych odbiorników. Gdyby był bufor energetyczny to sytuacja byłaby inna."

Jak to oceniacie?
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli faktycznie chodzi o przepływ i zbyt duże opory to trzeba to było zrobić inaczej. Dać sprzęgło hydrauliczne lub zbiornik buforowy pełniacy przy okazji funkcję sprzęgła. Wtedy przepływ przez kocioł oraz przez obiegi grzewcze są od siebie niezależne. Układ mieszający nie ma tu nic do rzeczy. Nie uniezależnia przepływu przez kocioł od przepływu przez instalacje odbiorczą (pętle ogrzewania podłogowego).
I jaka nadwyżka temperatury? Co to ma być? W kotle kondensacyjnym akurat dobrze, żeby woda miała możliwie niską temperaturę. W tym akurat modelu można ustawić nawet 30°C jako maksymalną temperaturę zasilania. W kotle kondensacyjnym sprawność rośnie wraz ze spadkiem temperatury wody w obiegu. Podnoszenie jej po stronie kotła jest więc bez sensu i zwiększa koszty eksploatacji. To nie jest kocioł węglowy, żeby trzeba było utrzymywać pewna minimalną temperaturę wody po stronie kotła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie i odświeżam rozpoczęty przeze mnie wątek.

Mój instalator, po zapoznaniu się z zamieszczonymi na forum uwagami do wykonanej w moim domu instalacji, zwrócił się do mnie z taką oto prośbą:

„Proszę dosłać do ekspertów dodatkowe pytanie - jak nastawić pompę hydrauliczną obsługującą cały dom na wydatki przepływów spełniające kryteria graniczne: minimalny przepływ na najmniejszym obiegu sterowanym termostatem i maksymalny, gdy otwarte są wszystkie obiegi .
Oczywiście, można przewidzieć sprzęgło i dwie pompy każda na jedną kondygnację. Sterowanie zaworami termostatycznymi poprzez listwę. Listwa z opcją pracy pompy uruchamia pompę w momencie wystąpienia zapotrzebowania z termostatu na dowolnym obiegu zasilanym z obsługiwanego rozdzielacza. Co do zasilania z kotła BUDEUS typ GB kondensacyjny przy nastawie sterowania pogodowego, w temperaturach zewnętrznych poniżej 5st.C uruchamia się ochrona przeciwzamrożeniowa , kocioł pracuje ciągle. Temperatura wody kotłowej ustalona pogodowa jednakże nie spadnie poniżej 30st.C. Przy zapotrzebowaniu na niższy parametr wody grzewczej (np. 25st.C) kocioł startuje, bez mała natychmiastowo przegrzewa się ponad ustalona temperaturę czynnika i wyłącza się. Stąd brało się moje stwierdzenie o sensie buforowania.”

Jeżeli mogę liczyć na komentarze powyższego wątku - z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przypominam post #4 z pierwsza odpowiedzią od instalatora. Napisał tam, że potrzebne jest "wykonanie rozdzielaczy z układami mieszania". Znów pytam : po co układ (układy) mieszania? Co ma być z czym mieszane, skoro w całym domu jest wyłącznie ogrzewanie podłogowe? W związku z tym nie jest potrzebne zróżnicowanie temperatury wody na zasilaniu.
Druga sprawa to przepływ wody w instalacji i straty ciśnienia (innymi słowy wymagana wysokość podnoszenia pompy). instalator w poście #4 napisał, że są zbyt duże, żeby wystarczyła sama pompa kotłowa. Być może tak jest. Nie znam tej konkretnej instalacji, wymaganego w niej przepływu wody i strat ciśnienia. To powinien policzyć projektant (uwzględniając znaczne dodatkowe opory na rozdzielaczach z zaworami) i następnie dobrać odpowiednią pompę. Producenci pomp udostępniają ich charakterystyki, a nawet narzędzia ułatwiające dobór pompy dla zadanych parametrów. Skoro jesteśmy już przy Wilo:
https://www.wilo-select.com/StartMain.aspx
Co do zróżnicowania przepływu, zależnie od tego ile obiegów jest otwartych – od tego jest automatyka pomp. Ogólnie wybór nastaw w nowszych pompach Wilo objaśniłem w tym wątku (post #12):
https://forum.budujemydom.pl/Pierwsze-uruch...nia-t27577.html

Nie wykluczam, że jedna pompa będzie niewystarczająca (nie znamy parametrów instalacji). Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie sprzęgło hydrauliczne i osobne pompy dla każdego z rozdzielaczy.

Odnośnie temperatury wody w obiegu, to sam kocioł ma prawo się wyłączyć przy braku zapotrzebowania na ciepło (braku odbioru ciepła). To załączanie ogrzewania przy spadku temp. zewnętrznej do +5, to już taki wątpliwy urok automatyki pogodowej. Z drugiej jednak strony ogrzewanie przy +5°C w wielu domach jednak jest potrzebne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zestawy mieszające do montażu na rozdzielaczu są dedykowane do instalacji mieszanych (grzejniki w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym) aby rozdzielić oba układy.
Obieg ogrzewania podłogowego wymaga czynnika o niższej temperaturze oraz powinien mieć pompę obiegową. Jeżeli nie przewidziano w kotłowni grupy mieszającej, stosuje się taki zestaw montowany na rozdzielaczu.
To czy sterowanie temperaturą w łazienkach będzie potrzebne okaże się dopiero na etapie użytkowania. Faktem jest, że łazienka wymaga wyższej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo powierzchnia grzejna jest mniejsza od powierzchni całkowitej pomieszczenia, gdyż nie układa się rur pod zabudową stałą. Nie wiadomo czy ogrzewanie podłogowe jest jedynym emiterem ciepła w łazience. Często w łazienkach stosuje się ogrzewanie podłogowe oraz grzejnik. Dodatkowo nie wiadomo czy podwyższona temperatura powietrza ma być utrzymywana przez cały czas.
Przewody dwużyłowe ograniczają wybór termostatów. Być może odpowiednim rozwiązaniem jest zastosowanie automatyki bezprzewodowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odświeżam temat ponieważ otrzymaliśmy dwie nowe propozycje na dokończenie naszej instalacji:

1.
- Likwidacja układów mieszających w zamontowanych rozdzielaczach.
- Kocioł kondensacyjny Viessmann Vitodens 222-F 19 kW z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.;
- pompa cyrkulacyjna c.w.u. ze sterowaniem czasowym z poziomu sterownika w kotle;
- grupa pompowa podwójna Divicon ze sprzęgłem i automatyką pogodową Viessmann.

2.
- Pozostawienie układów mieszających w zamontowanych rozdzielaczach;
- Kocioł kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-W 19 kW ze stojącym zasobnikiem c.w.u.;
- pompa cyrkulacyjna c.w.u. ze sterowaniem czasowym,
- sprzęgło hydrauliczne.

Zaproponowano jeszcze trzecie rozwiązanie z zastosowaniem kotła Vitodens 222-F i resztą instalacji jak w ofercie nr 2.

Przedstawione nam oferty znacznie różnią się cenowo.

Ponieważ bardzo zależy nam, aby tym razem nie popełnić błędu przy wyborze, bardzo proszę o sugestie i opinie na temat przedstawionych rozwiązań.

(Dla przypomnienia: dom jednorodzinny o pow. ok. 180 m2, zainstalowano na całości ogrzewanie podłogowe.
2 rozdzielacze Gorgiel Rs- PTM z układami mieszającymi; jeden na parterze – 7 obwodów, drugi na piętrze – 9 obwodów. Żadnych dodatkowych grzejników. )

Dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W układach mieszających w rozdzielaczach są pompy, wyglądają tak, jak na załączonym zdjęciu.

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpgDotychczasowy wykonawca "zobowiązał się", że w razie decyzji o demontażu zwróci koszt pomp. Raczej jednak w to wątpię ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim na tym rozdzielaczu nie widzę zaworu mieszającego (najczęściej stosuje się trójdrogowe termostatyczne). Wygląda na to, że to po prostu rozdzielacz z dodatkową pompą i zwykłym zaworem termostatycznym (po co on jest potrzebny, zwiększa za to opory przepływu). Nie jest to więc wcale "układ mieszający".
W tej sytuacji zaproponowane układy, pod względem działania centralnego ogrzewania, niewiele się różnią:
I - sprzęgło hydrauliczne, grupa pompowa Divicon zamiast pomp na rozdzielaczach;
II - sprzęgło hydrauliczne, pompy na rozdzielaczach.
W efekcie mamy więc tak naprawdę różnicę: nowa podwójna grupa pompowa lub 2 pompy na 2 rozdzielaczach.
Szczerze mówiąc, niewielka różnica i obie wersje będą działać.
Sam model kotła gazowego, rozwiązanie sposobu sterowania obiegiem cyrkulacji wody użytkowej oraz ewentualna automatyka pogodowa są od tych 2 wariantów niezależne.
Mam za to wątpliwości, czy te czujniki temperatury osobno dla każdego pomieszczenia są faktycznie potrzebne. Ale jeżeli będą, to nie bardzo ma sens automatyka pogodowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...