Skocz do zawartości

Kocioł na ekogroch - nie ma mniejszych?


Recommended Posts

Cytat

Bez OZC nie decyduj się na nic no niczego nie wiesz o swoim domu.

Wstępnie rozmawiałem z audytorem, ale on potrzebuje mnóstwa danych, nawet takich jak producent okien, sposób montowania stolarki, wykończenie posadzek w każdym pokoju. Nie jestem w stanie na tym etapie podać takich danych

Cytat

Zbiornik w zasadzi każdy będzie dobry, byle był w rozsądnej cenie

Coś takiego się nada?

https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjn...emet-1000l.html

Wspomniałeś o grzałkach w zbiorniku, jednak nie widzę czegoś takiego tutaj.

Cytat

A co do opału, to groszek też jest węglem. Możesz nim z powodzeniem palić w kotle zasypowym

A to nie wiedziałem, że w zasypowcu można palić grochem. Dobrze wiedzieć. Jeszcze jedna rzecz mi nie daje spokoju - wyczytałem, że od 2020 będzie zakaz palenia węglem. Jak to rozumieć? Kupię piec i za 4 lata będę płakał ?

Link do komentarza
W jaki sposób jest podgrzewana woda w tym mniejszym zbiorniku? Rozumiem, że gorąca woda z większego zbiornika ogrzewa ten mniejszy? Jeśli tak, to jak kontrolowana jest temperatura wody w takim zbiorniku?
I może głupie pytanie - dlaczego nie może być jeden zbiornik do c.o. i c.w.u.? Z powodu wysokiej temperatury w takim zbiorniku?
Coś takiego załatwiłoby c.o. i c.w.u. bez dodatkowego kombinowania?

https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjn...et-800-200.html Edytowano przez erol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Coś takiego załatwiłoby c.o. i c.w.u. bez dodatkowego kombinowania?

https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjn...et-800-200.html


I do tego grzałeczka,chociaż tam nie widzę wejścia:
https://www.bojlery.pl/grzalka-elektryczna-...erzu-12-kw.html
I masz tani i czysty system grzewczy icon_smile.gif

Chociaż ten bufor nie jest tani.

Dlatego,jeśli prądem to tylko przez tani kociołek elektryczny.
Link do komentarza
http://allegro.pl/zbiornik-akumulacyjny-bu...5055565429.html - kupujesz i dajesz szpecoi od spawania. On to rozcina , wkłada wężownicę CWU - 25m miedzi 22 i zamyka zbiornik Całość zamknie się zapewne w kwocie 3000-3500 z robocizną. U siebie mam wężownicę ze stali nierdzewnej (karbowanka solarna) ok 35m. - jest mega wydajna.
Do kompletu kupujesz kociołek 23-25 kW i masz kotłownię za 6000-7000zł. Resztę pieniędzy (z tych 17000-20000 co pisał nasz wieszcz przeznaczasz na izolację domu, wykończenie i wyjazd na narty.
Jak już zrobisz taka kotłownię to cieszysz się z czystego spalania (kociołek pracuje na wysokich temp. i nie jest dławiony), czystej kotłowni (mogę wkleić zdjęcia 3 letniej dla niedowiarków) i BARDZO taniego systemu ogrzewania.
Link do komentarza
Cytat

(...) Tu masz kombo https://www.bojlery.pl/zbiornik-akumulacyjn...t-1000-200.html
Znacznie taniej jest kupić pusty zbiornik i zrobić wężownicę samemu ...



Super jest ten zbiornik.

Cytat

(...)
1.
Rozumiem, że gorąca woda z większego zbiornika ogrzewa ten mniejszy? Jeśli tak, to jak kontrolowana jest temperatura wody w takim zbiorniku?
2.
I może głupie pytanie - dlaczego nie może być jeden zbiornik do c.o. i c.w.u.? Z powodu wysokiej temperatury w takim zbiorniku?(...)



ad 1
Temperaturę w większym zbiorniku kontrolujesz tym, że palisz w kotle albo nie palisz. Rozpalisz, nabijesz temperaturę do 85*C i nie palisz przez dobę albo dwie, do czasu aż zbiornik odda ciepło ogrzewaniu domu.
Temperatura wody w małym zbiorniku jest jaka jest. Za to na rurce, którą z tego małego zbiornika idzie ciepła woda do kranu, montujesz zawór trójdrożny termostatyczny, który pilnuje, żeby w kranie płynęło nie więcej niż 45*C.

ad2.
Powód jest inny. Woda krążąca w układzie ogrzewania to "inna" woda niż ta, co płynie do kranu. Kranówa napływa wciąż świeża, do małego zbiornika. A w dużym zbiorniku krąży ta sama: wychodzi gorąca i wraca schłodzona. W dużym zbiorniku nie osadzi się kamień, bo woda raz się odkamieni po napełnieniu układu i finito. Tylko na ściankach powstanie tzw film, czyli rudy nalot.

Cytat

I ta grzałeczka mi ogrzeje bufor do c.o. czy tylko c.w.u. w tym małym zbiorniku? Tzn mogę sobie wtedy wybrać jak chcę grzać - czy kotłem czy grzałką?


Dokładnie. A grzałka składa się z trzech grzałek po 2000W: 3x2000W. Czyli 6000W. Pod trzy fazy.

Cytat

[Zbiornik buforowy bez wężownicy - mój dopisek, PZ] - kupujesz i dajesz szpecowi od spawania. On to rozcina , wkłada wężownicę CWU - 25m miedzi 22 i zamyka zbiornik Całość zamknie się zapewne w kwocie 3000-3500 z robocizną.


Potwierdzam koszty. Rozmawiałem z chłopakiem, który budował bufor tak samo, jak to opisuje Bigl. I koszty tego kolegi wyniosły około 4000zł.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja mam rurę w geowłókninie, także jak miałaby się zamulić, to na samym dnie, bo w 90% jest obsypana kamieniem, a dla mnie bardziej logicznym jest odsączenie nawet tego 1cm nawet z mułu, niż żeby było kilka centymetrów kamieni zatopionych w wodzie. Ale ekspertem nie jestem, posłuchałem tylko rady tego kto robi to na codzień i wydało mi się to bardziej logiczne niż położenie rury na kamieniach. Btw rura leży na geowłókninie, więc nie bardzo ma się czym zamulić. A kamień miałem dosyć dobrze wypłukany, więc nawet z niego niewiele tam osiadło. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • a co cię śmieszy - podręcznik niemiecki? Niemców nie lubię - ale na budowlance się znają Ja tego nie wymyśliłem - ale zasięgam najlepszych rad, jak coś robię, a nie majstrów z okolicy (choć czasem się znajdzie b. dobry)   Podręcznik fachowy zaleca nawet trzy różne frakcje kamienia drobny przy rurce drenarskiej, zwłaszcza tej z PCV - żeby jej nie uszkodzić i dopiero po warstwie tego drobnego dawać grubszy kamień. To samo pod rurą - drobny kamień. I tak samo przy geowłókninie - żeby jej nie podziurawić. Dla mnie to logiczne - choć pracochłonne.   to może mnie poucz, co cię rozśmieszyło?    nie ja to wymyśliłem - ale to logiczne, że jak dasz na dno wykopu, to się szybko zamuli rura, bo z tego kamienia też osiądzie pył, a poza tym rura powinna być oddzielona od podłoża. Dlatego daje się płytka warstwę tego drobnego kruszywa pod dren. 
    • Ok, może być nawet 500 milimetrów, lepiej nawet brzmi. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • To nie pół metra a 50 cm i jest ok, przecież buduje się dom na te 30-60 lat, po co coś ciągle poprawiać.   Dziś zalecana grubość minimum to 30 cm, a dla domów energooszczędnych  35 cm.   Jak ja budowałem dom w XX wieku, to przyjeżdżali ludzie i pukali się w czoło, po co to daję albo tamto i czemu tyle, albo np. czemu okna montuję w warstwie izolacji.  -okno nie w murze?  -to wypadnie.  Okna nie wypadły, stoją, czy wiszą do dzisiaj. Nie minęło 30 lat i ludzie zaczęli tak wstawiać okna.
    • Z całym szacunkiem, ale pół metra wełny to nie przesada? U nas przy 20cm Pur bez ogrzewania jest 15°C przy 0°C na zewnątrz. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...