Skocz do zawartości

Przyczyny niedogrzewania pomieszczeń w domu


Recommended Posts

Mam problem z uzyskaniem zadowalającej temperatury w niektórych pomieszczeniach, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno (poniżej –10°C). Dom kupiłem od poprzedniego właściciela w ubiegłym roku, a zapewniał on, że centralne ogrzewanie nie sprawia kłopotów. Co może być przyczyną niedogrzewania?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/16697-przyczyny-niedogrzewania-pomieszczen-w-domu

Link do komentarza
powodem niedogrzania moze byc spowodowane po prostu zbyt mala moca grzejnika (czyli za maly grzejnik)
nalezy tez nezwzglednie skontrolowac/wymienic (50 PLN) aöbo zainstalowac automatyczne odpowietrzniki w najwyzszem punkcie instalacji.
Regulacja wstepna jest nieskomplikowana ale wymaga specjalnego klucza do okresloneej marki zaworu - koszt ok 20 PLN.
Pozdr.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Kryzowanie - 95% "hydraulików" montuje zawory termostatyczne z nastawą "półkową N", bo nie ma pojęcia o koniecznych nastawach. Niestety.



No właśne.
To "kryzowanie"...
Moje grzejniki od kilku sezonów gorące górą, zimne dołem.
Zawsze miałem odkręcone te plastikowe kapturki na zaworach na maksa.
Kombinowałem że to wina pieca (tego ciśnienia które się pompką reguluje)
Poczytałem o "kryzowaniu" i zacząłem od tego, że od pierwszego grzejnika zacząłem dokręcać na maksa, później delikatnie odkręcać, tak aby przepływ był jak najmniejszy.
Zrobiło się nieźle, ale jeszcze nie wszędzie.
Dlatego zaczynam od pytania - ma ta wartość na zaworze znaczenie? No i pytanie drugie.
Mam sam się wziąć za podkręcanie tych regulacji? Tej nakrętki?
A jeśli tak - to w jaki sposób
Link do komentarza
Zgadza się. Mam dokładnie takie. Doczytałem już o tych nastawach wcześniej, nie wiem tylko jakie ma być ich położenie. Tzn gdzie i w którym miejscu mają być te cyfry, bo tam nie widzę żadnej strzałki ani cechy. W którym miejscu ma być to zero, 1,2 itd.
Poza tym próbowałem podważać "jakiś pierścień" żeby tym obrócić i ni hu hu.
Na razie dokręcałem tylko tymi kapturkami zewnętrznymi środkową iglicę, że zmniejszyć przepływ i pozwolić pompie aby była bardziej wydolna i mogła pchać wodę w mniejszym zakresie niż do tej pory.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Poniżej opisuję co udało mi się ustalić. Jeżeli gdzieś się mylę, to proszę mnie poprawić. Jednak poproszę przy tym o podanie uzasadnienia. Temat jest bowiem zawikłany. Starostwa powiatowe niejednokrotnie zaś w dość swobodny sposób interpretują przepisy lub nawet stawiają jakieś wymogi, nie mając do tego żadnej podstawy prawnej.  No i na koniec rzecz być może najważniejsza. Sytuacji, gdy buduje się oczyszczalnię wykorzystując istniejące szambo nie można zbytnio generalizować. To zawsze indywidualne przedsięwzięcie. Znaczenie ma zarówno to na jakim zbiorniku bazujemy, jak i to jakich elementów użyjemy do budowy oczyszczalni. Patologicznych sytuacji zaś z całą pewnością nie brakuje. Zarówno po stronie części sprzedających, jak i urzędników.   Zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków z wykorzystaniem szczelnego zbiornika istniejącego szamba jest możliwe. Jednak może się to wiązać z pewnymi problemami. Przede wszystkim organy sprawujące nadzór budowlany (zwykle starostwo powiatowe) mogą zażądać przedstawienia dokumentów potwierdzających stopień oczyszczenia ścieków. Po prostu taka oczyszczalnia nie będzie jednym, kompletnym, prefabrykowanym wyrobem. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że to właściwie taki projekt indywidualny oczyszczalni.  Tu pojawia się pytanie czy wystarczy przedstawić dane wzięte z literatury fachowej, dotyczące oczyszczalni zbudowanych w podobny sposób. Moim zdaniem żądanie wykonania badań stopnia oczyszczenia ścieków w konkretnej oczyszczalni to przesada. O ile ktoś nie wykona oczyszczalni bardzo nietypowej. Tak samo jak nie bada się każdej oczyszczalni z drenażem rozsączającym, gdzie w praktyce stopień oczyszczenia jest bardzo różny. Dokonuje się zaś pewnego uogólnienia. Ale to tylko moje zdanie. Ostatecznie takie sprawy może rozstrzygnąć tylko sąd.  Przy tym zastosowanie gotowych elementów służących do zbudowania oczyszczalni z wykorzystaniem istniejącego zbiornika nie rozwiązuje w pełni tego problemu. Nadal pozostaje bowiem problem wykazania, że ścieki są oczyszczone w wystarczającym stopniu. Wymogi te są  opisane w ministerialnym rozporządzeniu z 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1311). Jeżeli ich producent dysponuje dokumentami potwierdzającymi stopień redukcji zanieczyszczeń to świetnie. Jeżeli nie, to nadal ten problem mamy na głowie.  Może się też pojawić żądanie przedstawienia dokumentów dotyczących parametrów samego zbiornika, choćby jego szczelności. Co jest pomimo wszystko trochę paranoiczne. Bo przecież nikt się o nie nie upomina kiedy dokładnie ten sam zbiornik jest eksploatowany jako szambo. Natomiast autor artykułu idzie zbyt daleko w kwestii normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10. Tak w ogóle to normy już wycofanej i zastąpionej przez PN-EN 12566-3:2016-10. Ale tu mamy znów zamieszanie, gdyż żaden z wariantów tej normy nie ma chyba statusu normy przywołanej. Chodzi o to czy odwołuje się do niej któryś z polskich przepisów prawa. Jeżeli nie, to stosowanie normy jest dobrowolne. Jest ona tylko jednym z elementów wiedzy technicznej w danej dziedzinie. Podobnie jak chociażby literatura fachowa.  Nie ma przepisu, który nakazywałby spełnienie jej wymogów przez przydomową oczyszczalnię ścieków. Co więcej, ta norma nie dotyczy takich nie w pełni prefabrykowanych oczyszczalni. Fragment z opisu normy na stronie PKN: "Niniejszą Normę Europejską stosuje się do oczyszczalni, gdzie wszystkie komponenty prefabrykowane są składane w wytwórni lub na miejscu przez producenta i które są badane jako całość". https://sklep.pkn.pl/pn-en-12566-3-a2-2013-10e.html https://sklep.pkn.pl/pn-en-12566-3-2016-10e.html Co najciekawsze jednak, spełnienie wymogów normy nie oznacza, że automatycznie zostały spełnione wymogi odnośnie stopnia redukcji zanieczyszczeń, zawarte w rozporządzeniu.  Reasumując: - wykorzystanie istniejącego zbiornika bezodpływowego (szamba) przy budowie oczyszczalni jest możliwe;  - może wiązać się z koniecznością dostarczenia dodatkowej dokumentacji, ewentualnie sporem z urzędem w którym zgłosimy zamiar wykonania takiej oczyszczalni;  - oczyszczalnia przydomowa nie musi koniecznie spełniać wymogów normy PN-EN 12566-3+A2:2013-10 lub PN-EN 12566-3:2016-10.  
    • Otóż to. Inwestor powinien mieć jasność w temacie przed wykonaniem zadania. Co można złagodzić, a co nie. A my nie wiemy, czy taka rozmowa się odbyła. Ale raczej nie, bo na dachu jej nie widać.
    • W tym temacie jest przecież napisane co robić przy takich odpowiedziach.
    • Tu technologia nie pomoże, jedynie można odmówić wykonania. 
    • dostałem odp od Enea, że budynek nie jest budynkiem mieszkalnym i nie ma możliwości zmiany
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...