Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Problem z zrobieniem instalacji elektrycznej


Recommended Posts

Witam , jestem kompletnym laikiem (zaznacze na poczatku) . A wiec tak , moja instalacja elektryczna w jednym z pokoji wymaga kompletnej wymiany kabli. W tym pokoju mam jedna puszke , w ktorej jest prąd Z tej puszki musze podłączyc 4-ry kontakty oraz lampe wraz z włacznikiem . Problem jest w tym że nie wiem jak sie za to zabrac . Załaczam amatorski rysunek jak ma to mniej wiecej wygladac . Czy moglby mi ktos wytłumaczyć jak to wszystko podlaczyc w puszce?

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 mówi wyraźnie:

§ 188.
1. ....
2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

Więc skoro wycinać wyrostka robaczkowego nie umiesz i tego nie robisz, to nie mając pojęcia o instalacjach elektrycznych, też zostaw je w spokoju!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Retrofood ma rację - obwody gniazd i oświetlenia zgodnie z prawem powinny być rozdzielone. I zwykle nawet w starych instalacjach tak jest.
Skoro się kompletnie na tym nie znasz, to jak wyobrażasz sobie samodzielną wymianę przewodów, zmianę osprzętu itd.?
Prądem naprawdę można sobie zrobić krzywdę.
Jeśli koniecznie chcesz coś takiego robić sam, to zacznij od nauki podstaw z jakiegos podręcznika dla elektryków, np. Edwarda Musiała "Instalacje i urzadzenia elektroenergetyczne".
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Retrofood ma rację - obwody gniazd i oświetlenia zgodnie z prawem powinny być rozdzielone. I zwykle nawet w starych instalacjach tak jest.


Nie powiedział bym. Jeszcze chyba nie spotkałem instalacji starszej niż 20 lat (z połowy lat 90 ubiegłego wieku lub starszej), w której by tak było. I nie chodzi o instalacje w domkach, gdzie luz był zwykle większy, ale w blokach i biurach !!!


Co nie zmienia faktu, że autor wątku nie powinien osobiście brać się za takie prace (co wnoszę z treści zadanego pytania).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Tutaj mam takie samo zdanie,jeżeli autor wątku nie ma doświadczenia związanego z elektryką to lepiej aby nie brał się za samodzielne wykonania instalacji tylko raczej wezwał fachowca,co wyjdzie mu po prostu na lepsze i będzie bezpieczniej.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam , jestem kompletnym laikiem (zaznacze na poczatku) . A wiec tak , moja instalacja elektryczna w jednym z pokoji wymaga kompletnej wymiany kabli. W tym pokoju mam jedna puszke , w ktorej jest prąd Z tej puszki musze podłączyc 4-ry kontakty oraz lampe wraz z włacznikiem . Problem jest w tym że nie wiem jak sie za to zabrac . Załaczam amatorski rysunek jak ma to mniej wiecej wygladac . Czy moglby mi ktos wytłumaczyć jak to wszystko podlaczyc w puszce?[attachment=18337:instalacja.jpg]

To remont starej pewno aluminiowej instalacji .
Przewody i puszki mógł byś sam położyć wykuć stare i w tym samym miejscu położyć nowe ,ale tu też trzeba mieć podstawową wiedzę jakie użyć przewody ilu żyłowe, co do tej głównej puszki z prądem to raczej nie polecam gmerania ,
Dobrze by było inwestując teraz wyodrębnić instalację tego pokoju na dwa obwody,przy następnych remontach innych pomieszczeń uporządkować instalacje aż do licznika .
Może znajdź jakiegoś elektryka i wspólnie z nim wymienisz tą instalację ,będzie taniej .
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...