Skocz do zawartości

Odległość od drogi gminnej elementów zewnetrznych?


Recommended Posts

Cytat

Proszę o informację jakie przepisy mówią że linia zabudowy w stosunku do drogi gminnej może być przekroczona o 2 m o takie elementy jak np. okap? Ponoć są przepisy szczegółowe niezależne od prawa budowlanego?


Linię zabudowy wyznacza/ją sąsiedni/e budynek/i oraz WZ.
Link do komentarza
Moje pytanie może źle zostało sformułowane. Chodzi mi o to mianowicie jakie przepisy regulują przekroczenie linii zabudowy która biegnie wzdłóż drogi gminnej. Wiem że są jakieś przepisy - rozporządzenia w ustawie o drogach publicznych które to regulują.Ale nie znam tych rozporządzeń?? Sama ustawa określa minimalna odległość 6 m a rozporządzenia mówią o przypadkach szczeglnych takich np. jak okap, wykusz, itp. Tu mamy do czynienia z granicą drogi gminnej a nie sąsiedniej działki budowlanej.
Link do komentarza
Ustawa ustawą a rzeczywistość inna. Widziałem przypadki gdzie dom budowali około 1,5 m ( te 1,5 m to chodnik dzielący drogę od domu)od drogi asfaltowej. Jak już napisałem wszystko zależy od WZ.
Link do komentarza
Cytat

Chodzi mi o to mianowicie jakie przepisy regulują przekroczenie linii zabudowy która biegnie wzdłóż drogi gminnej. Wiem że są jakieś przepisy - .........

Tu mamy do czynienia z granicą drogi gminnej a nie sąsiedniej działki budowlanej.



Trochę porządkując.

Ustawa (przepisy) budowlane, określają odległości budynków (budowli) od granic działek ( nie tylko budowlanych w przypadku zabudowy jednorodzinnej) - w uproszczeniu.
Ustawa o drogach publicznych w art.43 podaje minimalne odległości zabudowy od zewnętrznej krawędzi jezdni - przekroczenie tej minimalnej odległości zależy od zgody zarządcy drogi.
Przepisy prawa miejscowego (MPZP i WZiZT) regulują kwestie zabudowy w pozostałych przypadkach - w tym w linii zabudowy.

I teraz:
- Linia zabudowy jest "tworem" prawa miejscowego i ustalenia tam zawarte są obowiązujące,
- Linii zabudowy nie można przekraczać,
- jeśli w MPZP lub WZiZT nie podano o ile wystające elementy bryły budynku mogą "naruszać" ("przekraczać) linię zabudowy, przyjmuje się, że obowiązują przepisy budowlane, czyli dla tego przypadku Rozporządzenie w sprawie WT ... par. 12.5 z uwzględnieniem par. 272.2.

Reasumując.
O tym co i jak może "przekraczać" linię zabudowy decyduje prawo miejscowe (MPZP lub WZiZT).
Jeśli linia zabudowy pokrywa się z minimalną odległością od zewnętrznej krawędzi jezdni, to o tym co może ją przekroczyć (i czy może) dodatkowo decyduje zarządca drogi. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Zapytam bardzo delikatnie, a po jakąż ciężką cholerę chcesz tak robić? Przy takim podłączeniu przewodów, w życiu różnicówki nie załączysz i będzie bardzo widowiskowa klapa. W ogóle Twój tok myślenia poszedł w złym kierunku, dlatego wróć do źródeł. Ty masz różnicówkę podłączyć standardowo i nic więcej!!! Weź to poprzednie zdanie w ramkę, wytnij i powieś nad łóżkiem, abyś to czytał każdego ranka. Schemat podłączenia RCD trójfazowego w instalacji jest klasyczny i żadnych kombinacji!!! Fazy masz podłączyć tam, gdzie są zaciski fazowe (możesz nawet wszystkie trzy fazy), neutralny tam gdzie jego miejsce, a przewodem ochronnym PE różnicówkę omijasz. I nie ma na kuchence zadnego przewodu PEN, on nie istnieje!!! Tam ma być tylko PE. A co z różnicówki wychodzi, co powinieneś wykorzystać, to już zdecydował producent. I na załączonym schemacie masz to wyraźnie narysowane.   Mała uwaga. końcówki N obwodów kuchenki mostkujesz na kuchence. Od kuchenki odchodzi jeden przewód N, który podłączasz w N różnicówki. I tyle! Czyli schemat 2 z tą zmianą, że nie ma N1 i N2. Ma być jedno N. I jedno PE. Żadnego PEN tam być nie może. I żadnego niebieskiego na zacisk fazowy!!! 
    • Dość to wszystko pogmatwane. Ale kanały wentylacyjne z zasady otula się izolacją cieplną. Tym bardziej w sytuacji, gdy mają przechodzić przez jakieś pomieszczenia i inne przestrzenie, w których temperatura jest wyraźnie niższa, niż w łazience. Tu bardzo słuszne jest spostrzeżenie o ryzyku "pocenia się" rur. Przy czym wykraplanie się wilgoci zachodziłoby raczej wewnątrz rur. Bo nimi będzie usuwane wilgotne i ciepłe powietrze. Wykonanie niepalnej izolacji na kanałach wentylacyjnych jest też potrzebne ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Choćby w WT mamy taki zapis: § 267. 3. Odległość nieizolowanych przewodów wentylacyjnych od wykładzin i powierzchni palnych powinna wynosić co  najmniej 0,5 m.  Mam jednak poważne wątpliwości, czy użycie rur kanalizacyjnych jako przewodów wentylacyjnych jest właściwym pomysłem. Chociaż wyrażonego wprost, "twardego" zakazu nie ma. Od zmiany przepisów w 2022 r. nie ma już obowiązku używania materiałów niepalnych do wykonania kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych.  Co do pionów wentylacyjnych to lepiej je otulić izolacją cieplną , inaczej będą zimne w czasie mrozów. Wychładzać się będzie pomieszczenie przez które biegną, może się też na nich wykraplać wilgo z powietrza w pomieszczeniu. Na dokładkę po takich nieizolowanych pionach będą niosły się dźwięki. 
    • Cześć,   Mam pytanie do kolegów elektryków, producent płyty indukcyjnej wymaga podłączenia sprzętu do instalacji 3-fazowej w taki sposób (zdj w załączniku) - Czy mogę wykorzystać miejsce 3 fazy różnicówki na neutrala? Czy lepiej zmostkować oba neutrale w różnicówce i wypuścić dwa przewody z niej w listwę neutralną? (płyta indu.png)   Wydaje mi się, że nie powinno być różnicy, jednak nie znam budowy różnicówki. Bardzo proszę o poradę, dziękuję!
    • Chodzi o rury do wentylacji łazienek. Jedna z łazienek na parterze, prawie gotowa, druga jest planowana, leży dokładnie nad nią. W suficie dolnej przekułem otwór, przez który będzie przechodziła wentylacja mechaniczna pionowo, w narożniku górnej, planowanej na późniejszy etap(jakieś 2,5 m.). Dalej, wciąż pionowo, przejdzie przez sufit z płyt G-K (ocieplenie poddasza) i ponad wełną mineralną, już poziomo przez około 2 m. dojdzie do kominka.  Wentylacja drugiej, planowanej na poddaszu łazienki, to oddzielny, krótszy odcinek (jakieś 1,5 m.) rury. Początek jej będzie na suficie w ociepleniu poddasza a potem skręt 90 stopni do poziomu ponad ociepleniem i połączenie z drugim kominkiem. Średnica obu rur to 110 mm. ( zwykłe kanalizacyjne). Druga łazienka jest raczej opcjonalna, w planach na "za kilka lat", ale już teraz zrobię wentylację, żeby później nic już nie przerabiać w ociepleniu.   Pion odpowietrzający rurę kanalizacyjną, która jest pod podłogą domu na parterze. Są dwie takie rury. Później zrobię kilka zdjęć.   Myślę o trzech pomieszczeniach na poddaszu, przedzielonych ściankami działowymi z płyt G-K. Jedno z nich to planowana, druga łazienka z ogrzewaniem podłogowym, dwa pozostałe to zwykłe składziki, teraz nieogrzewane będą. W przyszłości może zrobię z mich pokoje.
    • piętro 6, budynek z wielkiej płyty z lat ok 65, sufit jak sufit, a hydraulika na ten moment tak zrobiliśmy. Póki co plastik włożyliśmy żeby gruz do dzoury nie wpadał, co dalej to nie wiem, kupiliśmy beton, w planach byłoby zabetonowanie samej dziury ale nie wiem
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...