Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
kontrare

Odległość od drogi gminnej elementów zewnetrznych?

Recommended Posts

Proszę o informację jakie przepisy mówią że linia zabudowy w stosunku do drogi gminnej może być przekroczona o 2 m o takie elementy jak np. okap? Ponoć są przepisy szczegółowe niezależne od prawa budowlanego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Proszę o informację jakie przepisy mówią że linia zabudowy w stosunku do drogi gminnej może być przekroczona o 2 m o takie elementy jak np. okap? Ponoć są przepisy szczegółowe niezależne od prawa budowlanego?


Linię zabudowy wyznacza/ją sąsiedni/e budynek/i oraz WZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moje pytanie może źle zostało sformułowane. Chodzi mi o to mianowicie jakie przepisy regulują przekroczenie linii zabudowy która biegnie wzdłóż drogi gminnej. Wiem że są jakieś przepisy - rozporządzenia w ustawie o drogach publicznych które to regulują.Ale nie znam tych rozporządzeń?? Sama ustawa określa minimalna odległość 6 m a rozporządzenia mówią o przypadkach szczeglnych takich np. jak okap, wykusz, itp. Tu mamy do czynienia z granicą drogi gminnej a nie sąsiedniej działki budowlanej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ustawa ustawą a rzeczywistość inna. Widziałem przypadki gdzie dom budowali około 1,5 m ( te 1,5 m to chodnik dzielący drogę od domu)od drogi asfaltowej. Jak już napisałem wszystko zależy od WZ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Chodzi mi o to mianowicie jakie przepisy regulują przekroczenie linii zabudowy która biegnie wzdłóż drogi gminnej. Wiem że są jakieś przepisy - .........

Tu mamy do czynienia z granicą drogi gminnej a nie sąsiedniej działki budowlanej.



Trochę porządkując.

Ustawa (przepisy) budowlane, określają odległości budynków (budowli) od granic działek ( nie tylko budowlanych w przypadku zabudowy jednorodzinnej) - w uproszczeniu.
Ustawa o drogach publicznych w art.43 podaje minimalne odległości zabudowy od zewnętrznej krawędzi jezdni - przekroczenie tej minimalnej odległości zależy od zgody zarządcy drogi.
Przepisy prawa miejscowego (MPZP i WZiZT) regulują kwestie zabudowy w pozostałych przypadkach - w tym w linii zabudowy.

I teraz:
- Linia zabudowy jest "tworem" prawa miejscowego i ustalenia tam zawarte są obowiązujące,
- Linii zabudowy nie można przekraczać,
- jeśli w MPZP lub WZiZT nie podano o ile wystające elementy bryły budynku mogą "naruszać" ("przekraczać) linię zabudowy, przyjmuje się, że obowiązują przepisy budowlane, czyli dla tego przypadku Rozporządzenie w sprawie WT ... par. 12.5 z uwzględnieniem par. 272.2.

Reasumując.
O tym co i jak może "przekraczać" linię zabudowy decyduje prawo miejscowe (MPZP lub WZiZT).
Jeśli linia zabudowy pokrywa się z minimalną odległością od zewnętrznej krawędzi jezdni, to o tym co może ją przekroczyć (i czy może) dodatkowo decyduje zarządca drogi. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×