Skocz do zawartości

Działka narożna południowo-zachodnia. Jak najlepiej usytuować dom?


Recommended Posts

Napisano
Witam
W przyszłym roku zaczynam budowę domu. Działkę już mam i jak większość z Was forumowicze staję przed wyborem projektu domu. Będzie to projekt indywidualny, bo niestety mam bardzo nietypową działkę. Jest to działka narożna przy której od południowej i częściowo zachodniej strony przebiega gminna droga. Jest ona asfaltowa i łączy moją miejscowość z sąsiednią. Wstępnie opracowałem dwa warianty jak rozmieścić dom na tej działce i jak usytuować wszystkie pomieszczenia. Wszystko na załączonych dwóch rysunkach.
Chciałbym aby pokój dzienny był od południowej, nasłonecznionej strony. Na dole planuję też sypialnię i chciałbym aby była zacisznym miejscem. Najlepiej przedstawię oba warianty. Czerwoną przerywaną linią wyznaczyłem nieprzekraczalną linię zabudowy, którą mam w warunkach zabudowy wydanych przez gminę i to trochę utrudnia, gdyż ogranicza obszar zabudowy. Myślę, że koncepcje są na tyle czytelne, że nie będzie problemu z tym co na rysunkach. Kółka mniejsze i większe to oczywiście istniejące już drzewa lub dopiero do posadzenia. Od strony zachodniej i południowo-zachodniej jest posadzony żywopłot.

Wariant A.
Wejście od wschodu, garaż od wschodu, pokój dzienny od strony południowo-zachodniej, sypialnia od północnego-zachodu. W tym wariancie w pokoju dziennym i sypialni bardziej będzie odczuwalny hałas od przejeżdżających samochodów.

http://fotoo.pl/show.php?img=623666_dom-wariant-a.jpg.html

Wariant B.
Wejście od zachodu i garaż od zachodu. pokój dzienny od południowego wschodu, a sypialnia od wschodu. Uważam ten wariant za lepszy gdyż garaż będzie tłumił hałas od zachodu a pokój dzienny będzie tylko jedną ścianą skierowany w stronę drogi. W tym wariancie sypialnia będzie w zacisznym miejscu.

http://fotoo.pl/show.php?img=623667_dom-wariant-b.jpg.html

Czy ktoś również miał podobny problem z usytuowaniem domu na działce i mógłby podzielić się doświadczeniami, uwagami i radami? Czy ktoś miał podobną działkę? Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.
Napisano
Cytat

zdecydowanie wariant A
łatwiej jest się obudzić, gdy odsłaniasz zasłony/rolety a za oknem słońce.


polemizowałabym.
miałam kiedyś sypialnię od wschodu i nigdy więcej. szlag mnie trafiał, szczególnie latem, gdy od 5.00 pokój mi się nagrzewał i trzeba było wstać, bo nie można było wytrzymać.
Napisano
W wariancie drugim, kuchnia jest od południowego zachodu.
Bez szerokiego okapu może się zdarzyć że kilka dni w roku obiadu jeść nie będziesz, tak w niej będzie gorąco.
Samochód na podjeździe też nie najlepiej się myje w pełnym słońcu.

Wariant A jest zdecydowanie lepszy.

PS
A kobitki tylko o sypialni i o sypialni icon_lol.gif
Napisano
Cytat

Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.




A mógłbyś nakreślić gdzie będą drzwi, ciekawi mnie czy do spiżarki będzie się wchodziło od garażu czy kotłowni .... bo ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest najlepsze / wykluczyłam łazienke, bo jakoś dziwnie byłoby po kartofle czy dżemik iść do łazienki i potem do spiżarki ... /
Napisano (edytowany)
Cytat

Czy ktoś również miał podobny problem z usytuowaniem domu na działce i mógłby podzielić się doświadczeniami, uwagami i radami? Czy ktoś miał podobną działkę? Będę również wdzięczny za uwagi dotyczące układu pomieszczeń.



witaj
mam taka sama sytuacje tak ty

click

click


dom z charakterem 4 (domy z wizja)
(odbicie lustrzane)

dom stoi zgodnie z kierunkami swiata

jedyny problem jaki sie pojawil to w urzedzie obrocili dom w papierach 90 stopni w prawo
odwolywalem sie o zmiane decyzji
trwalo to ponad miesiac ale nie zaluje

w zimie slonce operuje tam gdzie najwiecej przeszklen w bryle budynku

z braku mamony jeszcze w nim nie mieszkam...


co do ukladu pomieszczen to bedzie kilka zmian na poddaszu

wjazd na dzialke od strony poludniowo-zachodniej
a dom postawiony jest na w drugiej polowie dzialki liczac od wjazdu


na twoim miejscu wybralbym wariant A Edytowano przez kiwaczek (zobacz historię edycji)
Napisano
Witam

stokrotka---> poniżej zamieszczam szkice rzutu parteru i elewacji. Rysunki są dla wariantu B. Projekt będzie robiony na zamówienie przez projektanta.
Dziękuję za opinie. Skłaniam się bardziej ku wariantowi B czyli garaż od zachodu. Problemami przy tej działce są głównie hałas, kurz i spaliny od samochodów, a u nas głównie wiatry zachodnie. Natężenie ruchu na tej drodze na pewno wzrośnie, bo moja działka to część projektowanego osiedla domków jednorodzinnych.
Moim zdaniem na korzyść wariantu B przemawiają: mniejszy hałas a co za tym idzie cichsza sypialnia na dole, możliwość dostawienia wiaty w przyszłości (w wariancie A to niemożliwe). Pokój dzienny nadal jest usytuowany od strony południowej.

Co do uwag. Są rolety, żaluzje itd. więc można zasłonić jak za gorąco w lecie, a poza tym planuję w przyszłości klimatyzację. Auto myję w myjni ;) Od wschodu będą posadzone drzewa więc słońce nie będzie tak bardzo doskwierać o porankach.

Rysunki - rzut parteru i elewacje.
http://fotoo.pl/show.php?img=627398_rzut.jpg.html

http://fotoo.pl/show.php?img=627399_elewacje.jpg.html

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szlifować czy nie szlifować? To pytanie pojawia się regularnie u właścicieli drewnianych podłóg, którzy planują ich odświeżenie olejem. Prawda jest taka: wszystko zależy od stanu powierzchni.  Kiedy szlifowanie jest konieczne? Gdy warstwa starego wykończenia (np. lakier) całkowicie zamknęła pory drewna. Gdy podłoga ma głębokie zarysowania, przebarwienia lub ślady po wodzie. Gdy chcemy zmienić kolor wykończenia na zupełnie inny.  Kiedy można sobie darować szlifowanie? Gdy podłoga była wcześniej olejowana Osmo i po prostu wymaga odświeżenia. Gdy powierzchnia nie ma poważnych uszkodzeń, tylko straciła blask. W takim przypadku wystarczy dobrze umyć podłogę preparatem Osmo 8019 ( środek do intensywnego mycia ) i nanieść cienką warstwę Osmo Wosk Twardy Olejny lub Osmo Środek do regeneracji.  Wskazówka eksperta: Zawsze warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu – czasem wystarczy minimalna interwencja, by drewno znowu wyglądało świetnie! Masz pytania? A może szukasz konkretnego produktu do swojej podłogi? Pisz śmiało w komentarzach, chętnie pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie!
    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...