Skocz do zawartości

Jak sprawdzić jakość styropianu?


Recommended Posts

Jak sprawdzić, czy styropian jest naprawdę takiej jakości jak napisano na opakowaniu? Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) uspokajają, że wcale nie trzeba zagłębiać się w fachową literaturę ani od razu odwiedzać laboratorium badawczego. Test jakości można bardzo łatwo wykonać samemu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/aktualnosci/15167-jak-sprawdzic-jakosc-styropianu

Link do komentarza
Gość Bob budowniczy
...hmmm coś w tej tabelce się nie zgadza,bo skoro kilogram różnicy pomiędzy produktami powoduje zmianę parametru tzw.lambda(porównując 2 pierwsze produkty z listy),dlaczego zatem nie wpłynął on tak samo pomiędzy kolejnymi dwoma produktami,czyli EPS S 0,040 a EPS 70 0,040,gdzie pomimo kilogramowej różnicy parametr lambda jest niezmienny.Również komunikat ITB umieszczony na pierwszej stronie informuje "W związku z publikacjami zamieszczanymi na portalach internetowych, dotyczących możliwości wykorzystania ważenia paczek styropianu do wydawania oceny jakości płyt izolacyjnych Instytut Techniki Budowlanej uprzejmie informuje, że:

Sprawdzanie jakości płyt styropianowych poprzez ważenie paczek styropianu jest wyłącznie pośrednim sposobem oceny, mogącym dać jedynie pobieżną wiedzę, zwłaszcza że uzyskany wynik ważenia może być zaburzony poprzez szereg czynników, takich jak waga opakowania (folii) paczki, czy wilgoć zawartą w materiale.
Ocena zgodności deklarowanych parametrów winna się opierać na pomiarach bezpośrednich cech deklarowanych przez producenta, wykonywanych w uprawnionych do tego laboratoriach. Jedynie takie badania mogą stanowić rozstrzygającą ocenę jakości płyt styropianowych.

...nie obowiązuje w Polsce norma wagowa dla produktów takich jak fasada i podłoga,a trzeba pamiętać,iż Styropian zawiera 98 proc. powietrza zamkniętego w 2 proc. polistyrenu a reszta to woda....i ta paczka,którą zważymy sobie w chwili zakupu ...może już po miesiącu nie ważyć tyle co na początku...więc,z uwagi na to iż postęp idzie cały czas do przodu,w dziedzinie produkcji styropianu również,niekoniecznie towar cięższy(z dodatkiem regranulatu,krócej sezonowany) jest lepszy od lżejszego,który nie tylko spełnia swoje deklarowane parametry,zapewnia dobrą ochronę a co najważniejsze jest Tańszy ...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A ja nie widzę żadnego problemu w tabelce. Gęstości minimalne zostały ustalone w Programie dla najbardziej popularnych odmian styropianu - najczęściej deklarowanych dla nich istotnych parametrów (lambda i CS). W przypadku styropianów o lambdzie 0,040, bez deklarowanego CS(10), gęstość minimalna wynosi 12,5 kg/m3. Natomiast dla jeszcze do niedawna najbardziej popularnej odmiany fasadowej, EPS 70-040, gęstość minimalna determinowana jest parametrem CS(10)70, a nie lambdą. Takie powiązanie parametrów zostało zaproponowane w nieaktualnej już normie na zastosowania styropianu i aby je spełnić, styropian powinien mieć gęstość większą niż 13,5 kg/m3.

Co do stanowiska ITB, to należy się z nim po prostu zgodzić. Ważenie, w warunkach nie laboratoryjnych, a w hurtowni, jest wstępną weryfikacją jakości styropianu, pozwalającą jednak wykryć złą jakość wyrobu z dużym prawdopodobieństwem.
Weryfikacja laboratoryjna gęstości jak i podstawowych deklarowanych parametrów odbywa się w ramach badań rynkowych. Wyniki tych badań pozwalają na bieżącą aktualizację "Rzetelnych Producentów", którzy oznakowali swoje wyroby gęstością potwierdzoną badaniami rynkowymi, oraz "Certyfikowanych Producentów", którzy w ramach badań rynkowych uzyskali pozytywne wyniki badań dla odmian zalecanych przez PSPS.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...

Szanowni Państwo,
Przede wszystkim podczas zakupów należy zachować czujność i unikać materiałów, które są przesadnie tanie. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj przechowywania materiału, który zamierzamy zakupić. Styropian nie powinien być uszkodzony – można to ocenić już po pobieżnie po wyglądzie paczki. Ważenie styropianu jest oczywiście bardzo dobrą metodą, jednak przy bardzo dużych ilościach może to być bardzo pracochłonne. Rozwiązaniem jest wybór sprawdzonej, zaufanej ekipy wykonawczej, która wybierze odpowiedni materiał, a także stosowanie jednego systemu ociepleniowego opartego na styropianie, np. FOVEO TECH. Kupując wszystko u jednego producenta mamy gwarancję jakości materiału oraz eliminujemy tym samym ryzyko oszustwa.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 4.05.2017 o 01:07, Eksperci Foveo Tech napisał:

Szanowni Państwo,
Przede wszystkim podczas zakupów należy zachować czujność i unikać materiałów, które są przesadnie tanie. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj przechowywania materiału, który zamierzamy zakupić. Styropian nie powinien być uszkodzony – można to ocenić już po pobieżnie po wyglądzie paczki. Ważenie styropianu jest oczywiście bardzo dobrą metodą, jednak przy bardzo dużych ilościach może to być bardzo pracochłonne. Rozwiązaniem jest wybór sprawdzonej, zaufanej ekipy wykonawczej, która wybierze odpowiedni materiał, a także stosowanie jednego systemu ociepleniowego opartego na styropianie, np. FOVEO TECH. Kupując wszystko u jednego producenta mamy gwarancję jakości materiału oraz eliminujemy tym samym ryzyko oszustwa.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Często o tym zapominamy albo z premedytacją kompletujemy własny "system" żeby pozornie zaoszczędzić.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Zgadza się, warto czuwać nad tym, aby wszystkie komponenty systemu ociepleń pochodziły od jednego, sprawdzonego dostawcy. Ważenie to sprawdzony sposób weryfikacji jakości styropianu, przy czym nie trzeba sprawdzać w ten sposób wszystkich paczek, wystarczy jeśli zważymy część z nich jeszcze w miejscu zakupu, nie powinno być z tym problemu, szczególnie przy takich ilościach, jakie są stosowane do termoizolacji domu jednorodzinnego. Niektóre właściwości, tak jak wspomniał E-rzecznik Foveo Tech, można zweryfikować już na pierwszy rzut oka. Płyty powinny być przede wszystkim płaskie, nieodkształcone, zaś ich krawędzie – proste, bez ubytków i uszkodzeń. 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

W hurtowni/sklepie budowlanym polegamy wyłącznie na deklaracjach producentów. Nikt przecież nie bada jakości cegły, wapna, cementu, wełny mineralnej, farby etc. Do tego powołane są uprawnione instytucje.

Oczywiście, jeżeli są proste sposoby na wstępne określenie jakości produktu, korzystajmy z tej możliwości zanim zapakujemy produkt do bagażnika.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
    • @Elfir - JESTEŚ WIELKA!!! Z zainteresowaniem i ciekawością czytam Twoje posty od zawsze i jestem pełen podziwu... Potrafisz wyjaśnić, opisać, pomóc...          
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...