Skocz do zawartości

Jak sprawdzić jakość styropianu?


Recommended Posts

Jak sprawdzić, czy styropian jest naprawdę takiej jakości jak napisano na opakowaniu? Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) uspokajają, że wcale nie trzeba zagłębiać się w fachową literaturę ani od razu odwiedzać laboratorium badawczego. Test jakości można bardzo łatwo wykonać samemu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/aktualnosci/15167-jak-sprawdzic-jakosc-styropianu

Link do komentarza
Gość Bob budowniczy
...hmmm coś w tej tabelce się nie zgadza,bo skoro kilogram różnicy pomiędzy produktami powoduje zmianę parametru tzw.lambda(porównując 2 pierwsze produkty z listy),dlaczego zatem nie wpłynął on tak samo pomiędzy kolejnymi dwoma produktami,czyli EPS S 0,040 a EPS 70 0,040,gdzie pomimo kilogramowej różnicy parametr lambda jest niezmienny.Również komunikat ITB umieszczony na pierwszej stronie informuje "W związku z publikacjami zamieszczanymi na portalach internetowych, dotyczących możliwości wykorzystania ważenia paczek styropianu do wydawania oceny jakości płyt izolacyjnych Instytut Techniki Budowlanej uprzejmie informuje, że:

Sprawdzanie jakości płyt styropianowych poprzez ważenie paczek styropianu jest wyłącznie pośrednim sposobem oceny, mogącym dać jedynie pobieżną wiedzę, zwłaszcza że uzyskany wynik ważenia może być zaburzony poprzez szereg czynników, takich jak waga opakowania (folii) paczki, czy wilgoć zawartą w materiale.
Ocena zgodności deklarowanych parametrów winna się opierać na pomiarach bezpośrednich cech deklarowanych przez producenta, wykonywanych w uprawnionych do tego laboratoriach. Jedynie takie badania mogą stanowić rozstrzygającą ocenę jakości płyt styropianowych.

...nie obowiązuje w Polsce norma wagowa dla produktów takich jak fasada i podłoga,a trzeba pamiętać,iż Styropian zawiera 98 proc. powietrza zamkniętego w 2 proc. polistyrenu a reszta to woda....i ta paczka,którą zważymy sobie w chwili zakupu ...może już po miesiącu nie ważyć tyle co na początku...więc,z uwagi na to iż postęp idzie cały czas do przodu,w dziedzinie produkcji styropianu również,niekoniecznie towar cięższy(z dodatkiem regranulatu,krócej sezonowany) jest lepszy od lżejszego,który nie tylko spełnia swoje deklarowane parametry,zapewnia dobrą ochronę a co najważniejsze jest Tańszy ...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A ja nie widzę żadnego problemu w tabelce. Gęstości minimalne zostały ustalone w Programie dla najbardziej popularnych odmian styropianu - najczęściej deklarowanych dla nich istotnych parametrów (lambda i CS). W przypadku styropianów o lambdzie 0,040, bez deklarowanego CS(10), gęstość minimalna wynosi 12,5 kg/m3. Natomiast dla jeszcze do niedawna najbardziej popularnej odmiany fasadowej, EPS 70-040, gęstość minimalna determinowana jest parametrem CS(10)70, a nie lambdą. Takie powiązanie parametrów zostało zaproponowane w nieaktualnej już normie na zastosowania styropianu i aby je spełnić, styropian powinien mieć gęstość większą niż 13,5 kg/m3.

Co do stanowiska ITB, to należy się z nim po prostu zgodzić. Ważenie, w warunkach nie laboratoryjnych, a w hurtowni, jest wstępną weryfikacją jakości styropianu, pozwalającą jednak wykryć złą jakość wyrobu z dużym prawdopodobieństwem.
Weryfikacja laboratoryjna gęstości jak i podstawowych deklarowanych parametrów odbywa się w ramach badań rynkowych. Wyniki tych badań pozwalają na bieżącą aktualizację "Rzetelnych Producentów", którzy oznakowali swoje wyroby gęstością potwierdzoną badaniami rynkowymi, oraz "Certyfikowanych Producentów", którzy w ramach badań rynkowych uzyskali pozytywne wyniki badań dla odmian zalecanych przez PSPS.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...

Szanowni Państwo,
Przede wszystkim podczas zakupów należy zachować czujność i unikać materiałów, które są przesadnie tanie. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj przechowywania materiału, który zamierzamy zakupić. Styropian nie powinien być uszkodzony – można to ocenić już po pobieżnie po wyglądzie paczki. Ważenie styropianu jest oczywiście bardzo dobrą metodą, jednak przy bardzo dużych ilościach może to być bardzo pracochłonne. Rozwiązaniem jest wybór sprawdzonej, zaufanej ekipy wykonawczej, która wybierze odpowiedni materiał, a także stosowanie jednego systemu ociepleniowego opartego na styropianie, np. FOVEO TECH. Kupując wszystko u jednego producenta mamy gwarancję jakości materiału oraz eliminujemy tym samym ryzyko oszustwa.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 4.05.2017 o 01:07, Eksperci Foveo Tech napisał:

Szanowni Państwo,
Przede wszystkim podczas zakupów należy zachować czujność i unikać materiałów, które są przesadnie tanie. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj przechowywania materiału, który zamierzamy zakupić. Styropian nie powinien być uszkodzony – można to ocenić już po pobieżnie po wyglądzie paczki. Ważenie styropianu jest oczywiście bardzo dobrą metodą, jednak przy bardzo dużych ilościach może to być bardzo pracochłonne. Rozwiązaniem jest wybór sprawdzonej, zaufanej ekipy wykonawczej, która wybierze odpowiedni materiał, a także stosowanie jednego systemu ociepleniowego opartego na styropianie, np. FOVEO TECH. Kupując wszystko u jednego producenta mamy gwarancję jakości materiału oraz eliminujemy tym samym ryzyko oszustwa.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik Foveo Tech

Często o tym zapominamy albo z premedytacją kompletujemy własny "system" żeby pozornie zaoszczędzić.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Zgadza się, warto czuwać nad tym, aby wszystkie komponenty systemu ociepleń pochodziły od jednego, sprawdzonego dostawcy. Ważenie to sprawdzony sposób weryfikacji jakości styropianu, przy czym nie trzeba sprawdzać w ten sposób wszystkich paczek, wystarczy jeśli zważymy część z nich jeszcze w miejscu zakupu, nie powinno być z tym problemu, szczególnie przy takich ilościach, jakie są stosowane do termoizolacji domu jednorodzinnego. Niektóre właściwości, tak jak wspomniał E-rzecznik Foveo Tech, można zweryfikować już na pierwszy rzut oka. Płyty powinny być przede wszystkim płaskie, nieodkształcone, zaś ich krawędzie – proste, bez ubytków i uszkodzeń. 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

W hurtowni/sklepie budowlanym polegamy wyłącznie na deklaracjach producentów. Nikt przecież nie bada jakości cegły, wapna, cementu, wełny mineralnej, farby etc. Do tego powołane są uprawnione instytucje.

Oczywiście, jeżeli są proste sposoby na wstępne określenie jakości produktu, korzystajmy z tej możliwości zanim zapakujemy produkt do bagażnika.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...