Skocz do zawartości

E-rzecznik PSPS

Uczestnik
  • Posty

    84
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    2

Wszystko napisane przez E-rzecznik PSPS

  1. Nie ma sensu ocieplanie budynku garażowego nieogrzewanego. Dla samochodu, z uwagi na potencjalną korozję, korzystniejsze są warunki suche i zimne.
  2. Szanowny Panie bajabago, W tym wątku autorzy zamieścili porównanie współczynnika U dla ścian przed ociepleniem i po ociepleniu, m.in. styropianem. Ponieważ nie wskazano, poza grubością, jaką odmianę (o jakiej lambdzie deklarowanej) przyjęto do obliczeń, poprosiłam o wskazanie jaka to była odmiana. Zasugerowałam również, aby ewentualnie pokazać, jak odmiana styropianu może wpłynąć na współczynnik U. Jeśli do obliczeń przyjęto np. styropian o lambdzie 0,032 W/mK, to jakiś forumowicz (np. Pan) mógłby kupić styropian o zdecydowanie gorszej lambdzie, np. 0,045 W/mK i nie uzyskać planowanej izolacyjności cieplnej ściany. Pozdrawiam
  3. Czy aby nie za łatwo przychodzi Panu obrażanie forumowiczów...? W niniejszym wątku wspomniano o chęci wykonania podłogi pływającej nad piwnicą, dlatego po przedstawieniu sensu wykonywania podłogi pływającej podałam, że nie polecam takiego rozwiązania. "Podłogi pływające" stosuje się w stropach międzykondygnacyjnych. Co prawda w materiałach informacyjnych dotyczących izolacji akustycznej poleca się również stosowanie podłogi pływającej w podłogach na gruncie, z uwagi na tzw. przenoszenie boczne (po ścianach), dające hałas również w pomieszczeniach ponad izolowanym stropem. Jednak poziom hałasu z uwagi na przenoszenie boczne jest zdecydowanie mniejszy, dlatego ja standardowo nie polecam tego rozwiązania.
  4. Różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu można przedstawić na podstawie oporu cieplnego, R, płyt. Oblicza się go dzieląc grubość płyty wyrażona w metrach przez jej deklarowaną lambdę. Np. płyta o grubości 10 cm i lambdzie deklarowanej 0,040 W/mK ma opór cieplny R = 2,5 m2K/W. Taką samą izolacyjność cieplną zapewni nam płyta o gr. 8 cm i lambdzie deklarowane 0,032 W/mK, bo 0,08/0,032 daje również 2,5 m2K/W. Tak więc jeśli chodzi o izolacyjność cieplną, to taką samą wartość można uzyskać stosując różne odmiany styropianu o odpowiednio dobranej grubości. Pozostają oczywiście inne parametry (np. wytrzymałość na rozciąganie, czy naprężenie ściskające), które mogą być równie istotne w danym zastosowaniu, a których nie da się już zapewnić inna grubością płyt.
  5. Jakie parametry izolacyjne styropianu przyjęto do obliczeń? Warto pokazać jak zmieni się współczynnik U dla przykładowych ścian przy użyciu płyt styropianowych o różnych deklarowanych współczynnikach przewodzenia ciepła.
  6. Zadaniem tzw. "podłogi pływającej" jest przede wszystkim izolacja pomieszczenia poniżej stropu od dźwięków uderzeniowych. Jest to układ dwuwarstwowy, który "tłumi kroki" powstające na stropie powyżej pomieszczenia izolowanego. Podłogę pływającą wykonuje się poprzez ułożenie warstwy specjalistycznych płyt izolacyjnych (np. zwanych potocznie styropianów akustycznych) i wykonanie na nich wylewki (min. kilkucentymetrowej), która jest oddzielona od wszystkich elementów konstrukcyjnych, tzn. ścian i słupów cienkim paskiem dylatacyjnym wykonanym również ze styropianu sprężystego. W omawianym przypadku nie widzę sensu stosowania podłogi pływającej. Polecam raczej izolację z tradycyjnych płyt styropianowych podłogowych, o naprężeniu ciskającym min. 80 kPa, czyli CS(10)80. Grubość płyt powinna być dobrana obliczeniowo, aby uzyskać optymalny współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę.
  7. Lektura znana od dawna, jednak zdecydowanie niedotycząca styropianu, jako materiału termoizolacyjnego, bo obejmuje projektowanie konstrukcji - styropian zgodny z PN-EN 13163 nie jest materiałem konstrukcyjnym. Podałam to, co jest zapisane w normie PN-EN 13163, fakt konkretne wartości (i dobrze), które moim zdaniem są wartościami, które należy bezpośrednio odnieść do obciążeń charakterystycznych, bo nie ma podstaw do wyznaczania w tym przypadku obciążeń obliczeniowych.
  8. "Zasady projektowania konstrukcji Sprawdzenie stanu granicznego nośności polega na wyznaczeniu miarodajnych przekrojów (fragmentów) ustroju konstrukcyjnego i wykazaniu, że występujące w nich siły wewnętrzne S od obliczeniowej wartości obciążeń Fd nie są większe od nośności R tych przekrojów, wynikającej z obliczeniowej wytrzymałości materiału fd konstrukcji. Sprawdzenie stanu granicznego ugięć polega na wykazaniu, że występujące w ustroju konstrukcyjnym siły wewnętrzne od charakterystycznej wartości obciążeń nie powodują ugięć większych od uznawanych za dopuszczalne ze względu na przeznaczenie obiektu budowlanego, możliwość uszkodzenia elementów przylegających do konstrukcji, estetykę oraz poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Sprawdza się więc warunek a adop . W niektórych konstrukcjach sprawdza się też inne stany graniczne użytkowania (np. rozwarcia rys w żelbecie)." adam_50, czyżbyś miał na myśli wartość obliczeniową = wartość charakterystyczna x współczynnik 1,0??? Jeśli nie jest to dyskusja na internet, to po co ją wywoływać? Wracając do nurtujących Pana wątpliwości, to przecenia Pan możliwości producentów, którzy produkują swoje wyroby według wytycznych zawartych w normie dotyczącej produkcji fabrycznej EPS. I tyle. Zdecydowanie zagadnieniami projektowymi powinni zajmować się projektanci lub jednostki naukowo-badawcze. Ten wątek nie dotyczy chyba izolacji pod płytę fundamentową, a izolacji podłogi na gruncie, standardowo przy posadowieniu budynku na ławach fundamentowych. Zasady doboru styropianu do tej aplikacji są podane w obowiązującej PN-EN 13163 i bazują na dopuszczalnym obciążeniu, które podałam we wcześniejszym poście (#16).
  9. Moim zdaniem należy tu przyjmować obciążenia charakterystyczne, ponieważ obciążenia te wpływają na wartość odkształcenia styropianu. Podstawą tego stwierdzenia jest obowiązujący stan wiedzy dotyczący projektowania konstrukcji, mimo, że izolacja cieplna podłóg nie jest elementem konstrukcyjnym. Przy projektowaniu konstrukcji obciążenia obliczeniowe przyjmuje się do obliczeń stanów granicznych nośności. Natomiast obciążenia charakterystyczne przyjmuje się do obliczeń stanów granicznych użytkowania (ugięć, zarysowania i naprężeń). Oczywiście podtrzymuję, że na nurtujące Pana pytanie powinno odpowiedzieć środowisko projektantów. Liczę na rzeczową dyskusję, bo temat rzeczywiście jest interesujący, również dla mnie, mimo że nie zajmuję się projektowaniem.
  10. Polecam styropian. W zależności od potrzeb można użyć styropianu o różnym poziomie naprężenia ściskającego, przy dopuszczalnym obciążeniu użytkowym o wartości, np.: - dla EPS 80, o naprężeniu CS(10)80 - 2400 kg/m2 - dla EPS 100, o naprężeniu CS(10)100 - 3000 kg/m2 - dla EPS 150, o naprężeniu CS(10)150 - 4500 kg/m2 - dla EPS 200, o naprężeniu CS(10)200 - 6000 kg/m2 Można też użyć styropianu hydrofobowego, charakteryzującego się obniżoną nasiąkliwością - WL(T)1 do WL(T)5, umożliwiającą stosowanie go przy bezpośrednim kontakcie z gruntem.
  11. nie mnie cytował bajabaga... moim zdaniem styropian nie służy do wyrównywania nierówności tylko do izolowania
  12. adamie 50, możesz sprecyzować informację?
  13. Co do "osiadania" styropianu akustycznego, to informuje o tym poziom deklarowanej ściśliwości, CP, i dopuszczalnego obciążenia użytkowego dla deklarowanego poziomu CP. Np.: dla CP3, ściśliwość nominalna wynosi 3 mm, a dopuszczalne obciążenie użytkowe 4 kPa, tj. 400 kg/m2. Styropian akustyczny o takiej ściśliwości i grubości np. 33 mm, powinien posiadać oznaczenie 33-3 i w kodzie oznaczenia posiadać symbol CP3. Uwaga: dla styropianów akustycznych, mimo, że są stosowane do izolacji podłóg nie deklaruje się, ani nie bada, naprężenia ściskającego przy 10 % odkształceniu, tzw. CS(10). Wystarczającą informacją jest ściśliwość CP.
  14. Układ z dwóch odmian styropianu stosuje się w różnych przypadkach. Jednym z nich jest chęć dodatkowej izolacji cieplnej, bo styropiany akustyczne charakteryzują się gorszą lambdą (z uwagi na swoją gęstość) i są stosowane głównie do izolacji akustycznej stropów międzykondygnacyjnych. Poza tym nie układa się zbyt grubych warstw płyt styropianowych akustycznych. Jeśli mamy do czynienia np. z podłogą na gruncie i chcemy zaizolować ją również akustycznie (z uwagi na tzw. przenoszenie boczne), to układ styropian akustyczny na spód i styropian podłogowy na górę jest jak najbardziej uzasadniony. Górna warstwa stanowi dodatkową izolację termiczną i stanowi dodatkowe dociążenie płyt akustycznych (wraz z wylewką), co korzystnie wpływa na izolacyjność akustyczną.
  15. Ad.2. Nasiąkliwość EPS zależy od: - rodzaju polistyrenu użytego do jego produkcji (polistyren hydrofobowy daje możliwość uzyskania wyrobów o obniżonej nasiąkliwości) - spoistości styropianu - im jest ona lepsza, tym mniej wody może w niego wsiąknąć - technologii produkcji EPS - agregatowa lub blokowa (w agregatach produkuje się gotowe płyty, a bloki są cięte na płyty, co powoduje otwartą strukturę przypowierzchniową płyt) Również gęstość ma wpływ na nasiąkliwość - przy założeniu że produkt jest wykonany z tego samego surowca, w tej samej technologii i z taką samą spoistością, przy wyższej gęstości nasiąkliwość powinna być nieco lepsza, czyli niższa. Ad.3. Aktualnie bada się nasiąkliwość wodą (najistotniejsza jest nasiąkliwość długotrwała, po 28 dniach), zgodnie z normą europejską EN 12087. Stara norma styropianowa, na tzw. FS-y (PN-B-20130:1999), wymagała badania chłonności wody po 24 godzinach, określanej wg wzoru podanego w niniejszej normie.
  16. Do izolacji akustycznej podłóg stosuje się styropiany sprężyste w układzie tzw. podłogi pływającej. Są to płyty o stosunkowo niskiej gęstości w porównaniu do zwykłych płyt podłogowych, tj. średnio około 10 kg/m3. W trakcie produkcji płyty takie poddawane są prasowaniu (ściśnięciu o kilkadziesiąt procent, przez określony czas), dzięki czemu nabierają właściwości elastycznych. Płyty do izolacji akustycznej, tzw. typ EPS T, posiadają zadeklarowane dwa parametry: sztywność dynamiczną SD oraz ściśliwość CP. Pierwszy parametr (SD) decyduje o poziomie izolacyjności akustycznej, który można zbadać, lub wyznaczyć w sposób normowy - jest to delta Lw. Drugi parametr (CP), mówi nam o dopuszczalnym obciążeniu użytkowym na warstwie jastrychu. Ważony wskaźnik zmniejszenia poziomu uderzeniowego, delta Lw, może wynosić nawet ponad 30 dB.
  17. Z uwagi na "alergię" na styropian, zwracam uwagę na jeden parametr istotny dla ogólnie pojętej wytrzymałości ocieplenia - jest to wytrzymałość na rozciąganie, oznaczana symbolem TR. Ponieważ w badaniu systemu ocieplenia metodą pull-off, wymagane jest osiągnięcie min. 0,08 MPa (o czym stanowią zapisy ETAG 004, dotyczące europejskich systemów ETICS), styropian powinien charakteryzować się wytrzymałością na rozciąganie nie mniejszą niż ta wartość, tj. 80 kPa. Optymalnym byłoby użycie styropianu o wytrzymałości TR100. I na koniec uwaga: niektórzy producenci w ogóle nie deklarują dla wyrobów fasadowych parametru TR - nie radzę stosować takich płyt.
  18. Pisaliśmy o izolacji podłóg na gruncie i przeszliśmy płynnie do połaci tarasowych. Nie wiem jakie obciążenia przyjmuje się przy połaciach tarasowych - jeśli zna je Pan, to proszę podać. Natomiast wracając do EPS 100, to zgodnie z normą PN-EN 13163 przyjmuje się, że dopuszczalne obciążenie użytkowe może wynosić w tym przypadku 3000 kg/m2. Obciążenie to nie spowoduje po 50 latach odkształceń pełzania przy ściskaniu większych niż 2 %.
  19. Odróżnia, odróżnia , chodziło mi o układ zaproponowany wyżej przez Stacha (post #2), a nie pierwotny układ podany przez kkean`a.
  20. Najczęściej, do izolacji termicznej podłóg na gruncie, stosowany jest styropian (EPS). O grubości płyt styropianowych, ich odmianie i technologii wbudowania powinien decydować projektant, uwzględniając obowiązujące przepisy budowlane i planowane w budynku obciążenia. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do izolacji cieplnej podłóg styropian o naprężeniu ściskającym nie mniejszym niż 80 kPa, tj. CS(10)80. Ważna jest jakość styropianu. Można ją samodzielnie zweryfikować przed zakupem. Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-ko...-przed-zakupem/
  21. EPS 100 nadaje się do wykonywania izolacji cieplnej podłóg na gruncie. Stanowi o tym również, wycofana kilka lat temu ze zbioru polskich norm, norma PN-B 20132:2005.
  22. Zaproponowany wyżej układ jest prawidłowy. Jako izolację cieplną można użyć zarówno styropian ekstrudowany (XPS) jak i styropian ekspandowany (EPS), ale tzw. hydrofobowy, czyli o obniżonej nasiąkliwością wodą. Nie ma styropianów nienasiąkliwych. O poziomie nasiąkliwości informuje parametr WL(T)i w kodzie oznaczenia styropianu, gdzie "i" oznacza deklarowaną przez producenta nasiąkliwość w procentach, np. WL(T)3, czy WL(T)1. Wartość deklarowanej nasiąkliwości wpływa na lambdę obliczeniową wyrobu. Im niższa lambda deklarowana i niższa nasiąkliwość, tym lepszą można osiągnąć izolacyjność cieplną.
  23. +10oC, to średnia normowa temperatura badawcza dla górnej i dolnej płyty grzewczej lambdomierza, czyli np. dla +20oC dla płyty górnej i 0oC dla płyty dolnej. Odpowiada to warunkom rzeczywistym, gdy np. na zewnątrz jest 0oC, a wewnątrz budynku +20oC. To, że czasami mamy w Polsce temperaturę -20oC, a w domu +20oC daje tyle, że otrzymujemy dla ściany średnią temperaturę 0oC i to przez kilka-kilkanaście dni w roku. Skoro przyjmuje się w ramach projektowania, że temp. średnia +10oC jest odpowiednia, to ja z tym nie dyskutuję. Proponuję zwrócić się w sprawie szczegółów projektowych do projektantów, lub do polecanej przez Forumowicza wiarygodnej instytucji (np. ITB). O jakości styropianu POWINNA decydować deklaracja i odpowiednie oznaczenie. Niestety, tak nie jest i nawet wiedza na ten temat nie daje możliwości zaradzenia tej sytuacji w ramach obowiązującego prawa. NIESTETY! A o jakości "zgodnej" z deklaracją i na opakowaniu proszę poczytać sobie na wielu innych forach... Nie zgadzam się, że ważenie styropianu przed zakupem (a właściwie jego brak) jest utrudnieniem egzekwowania ewentualnych roszczeń. Wręcz przeciwnie: jest to sposób na zabezpieczenie się przed zakupem złego jakościowo wyrobu. Natomiast jeśli już zakupimy trefny wyrób (bo np. nie mamy dostępnej w hurtowni wagi i zważyliśmy zakupione paczki w domu), to PSPS daje wsparcie przy postępowaniu reklamacyjnym. Szczegóły można znaleźć na stronie PSPS w zakładce "Wytyczne dotyczące reklamacji": http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-ko...ego-styropianu/
  24. Źródłem tej informacji jest cytowana norma i zapis, że "Jeżeli zestaw warunków dla wartości deklarowanych jest odpowiedni do zastosowania w praktyce, to wartości te można bezpośrednio stosować jako wartości obliczeniowe" Norma podaje metody wykonania konwersji, wraz z wartościami współczynników konwersji. Dostępne są również przykłady obliczeń. Nie wiem o jakie bardziej praktyczne metody Forumowiczowi chodzi. I na koniec proszę o wyjaśnienie, co mają wspólnego metody projektowania izolacji cieplnej ze sprawdzaniem jakości styropianu...? Nie ma współczynnika uwzględniającego zaniżanie jakości przez niektórych producentów. Wydaje mi się, że łatwiej jest zważyć paczkę, niż zbadać współczynnik przewodzenia ciepła w laboratorium. Mimo, że to rzeczywiście najbardziej wiarygodna metoda, to jest możliwa dopiero po zakupie styropianu. PSPS poszukuje dla Konsumentów jak najprostszych rozwiązań, które z dużym prawdopodobieństwem pozwolą upewnić się co do jakości styropianu.
  25. Jest konieczność deklarowania lambdy, jeśli deklarowanie jest możliwe. Nie należy interpretować tego zapisu normowego jako brak konieczności. Do wyznaczania wartości obliczeniowych służy norma PN-EN ISO 10456 "Materiały i wyroby budowlane. Właściwości cieplno-wilgotnościowe. Tabelaryczne wartości obliczeniowe i procedury określania deklarowanych i obliczeniowych wartości cieplnych". Można według niej wyznaczyć obliczeniową wartość oporu cieplnego i współczynnika przewodzenia ciepła. Zgodnie z definicją wartości obliczeniowych, są to wartości w określonych warunkach zewnętrznych i wewnętrznych, które można uważać za typowe właściwości użytkowe po wbudowaniu. Jeżeli zestaw warunków dla wartości deklarowanych jest odpowiedni do zastosowania w praktyce, to wartości te można bezpośrednio stosować jako wartości obliczeniowe. W przeciwnym przypadku należy dokonać tzw. konwersji danych. Uwzględnić można następujące konwersje: 1. z uwagi na temperaturę 2. z uwagi na wilgotność 3. z uwagi na starzenie 4. naturalną Dla styropianu wbudowywanego jako tradycyjna izolacja ścian (np. w systemie ETICS), czy też podłóg, nie dokonuje się żadnej konwersji i przyjmuje się, że lambda obliczeniowa jest równa lambdzie deklarowanej. Wynika to m.in. z tego, że lambda deklarowana określana jest dla wartości zmierzonych w średniej temperaturze 10 st. Celsjusza. Przy użyciu styropianu do izolacji ścian fundamentowych przy bezpośrednim kontakcie z gruntem, należy dokonać konwersji z uwagi na wilgotność. A np. przy użyciu styropianu do izolacji chłodni, wymagane jest dokonanie konwersji z uwagi na temperaturę. Nie dokonuje się natomiast przy styropianie konwersji naturalnej (tylko dla materiałów o otwartej strukturze) oraz z uwagi na starzenie, ponieważ nie podlega on zjawiskom starzenia, oczywiście przy prawidłowym wbudowaniu (błędem jest np. przyklejenie płyt do ściany i wystawienie ich na działanie promieni UV przez kilka miesięcy). Praktyczne metody wyznaczania wartości obliczeniowych podane są w niniejszej normie.
×
×
  • Utwórz nowe...