Skocz do zawartości

Przygotowanie pod trawnik - prośba o radę


Recommended Posts

Witam,

W tym roku nawiozłem na działkę 250 ton czarnej ziemi, Fadroma mi wszytko pięknie rozplantowała i ubiła, tylko zamiast to porządnie to zrobić jak była czarna działką, posiałem trawę byle jak i zostawiłem to. Teraz wygląda tak:









Co z tym zrobić, na razie tylko koszę, działka ma 15ar. Pytałem lokalnych "speców", ale każdy co innego gada Edytowano przez lukasino (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wygląda nieciekawie, trawnik zachwaszczony, z placami. Zrobienie z tego "trawnik" - trawnika będzie kosztowało trochę pracy. Może zacznij od chwastów - są na to środki w sklepach, potem przeprowadź głęboką i mocną aerację, posiej trawę, zagrab i ubij wałem. Alternatywą będzie zalanie wszystkiego roundapem, zaoranie, wygładzenie i założenie trawnika na nowo. Tylko jak będziesz siał trawnik kup min 3 razy więcej ziarna niż potrzeba, aby się dobrze zagęścił.
Link do komentarza
Cytat

Witam,

W tym roku nawiozłem na działkę 250 ton czarnej ziemi, Fadroma mi wszytko pięknie rozplantowała i ubiła, tylko zamiast to porządnie to zrobić jak była czarna działką, posiałem trawę byle jak i zostawiłem to. Teraz wygląda tak:









Co z tym zrobić, na razie tylko koszę, działka ma 15ar. Pytałem lokalnych "speców", ale każdy co innego gada



Witam

Założenie trawnika, wymaga prawidłowego przygotowania podłoża. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, powinna być oczyszczona z gruzu, kamieni, chwastów... . Taki trawnik dobrze jest odchwaścić i "Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne – posypujemy je wapnem lub kredą, jeśli gliniaste – dodajemy do niego piasku, a jeśli piaszczyste – kompostu. Gdy w ogrodzie ziemia jest nieurodzajna, najlepiej rozłożyć na niej około 10 cm warstwę żyznej gleby. Trzy tygodnie przed siewem rozkładamy nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do trawników. Na koniec teren należy wyrównać (np. łatą drewnianą) i zwałować."

http://www.zielonyogrodek.pl/zakladamy-tra...gotowanie-gleby

https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/a/8260-jak-sie-nie-robi-trawnik

http://www.zielonyogrodek.pl/zakladamy-trawnik-z-siewu

Pozdrawiam
Redakcja Zielonyogrodek.pl
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Podstawowa zasada - nawieziona ziemię zawsze miesza się z tą, która jest na działce. Jeśli nawozi się więcej niż 15-20 cm ziemi należy to robić na dwa razy - nawieźć połowę, wymieszać, nawieżć drugą część, wymieszać.

Jeśli się tego nie zrobi:
Raz - zabija się pożyteczne mikroorganizmy zyjące w wierzchniej warstwie gleby rodzimej (po zasypaniu odcina się dopływ tlenu i się duszą).
Dwa - niszczy naturalne stosunki wodne - woda opadowa wsiąka z różna prędkością (może pod nawiezioną ziemią tworzyć bajorka, jeśli gleba na działce jest gliniasta i wówczas trawa gnije). Poza tym zasypane zostają naturalne kapilary podciągające wodę podskórną
Trzy - rośliny mogą nie chcieć się wkorzeniać w glebę rodzimą, jeśli nawieziona ziemia jest drastycznie lepsza od oryginalnego podłoża

W temacie trawnika:
jakie parametry miała nawieziona ziemia? Czy była przepuszczalna? Miała własciwy odczyn? Czy trawnik był nawożony? Czy to była wierzchnia warstwa ziemi czy z wykopów?
Bo na zdjęciach to nie wygląda na czarną ziemię tylko jakąś płową glinę.

Ziemia wykopana z głębokości większej niż 30-50 cm to martwica. Nazwa bierze się stąd, że poniżej 30 cm w ziemi nie ma pożytecznych mikroorganizmów, które przetwarzają związki chemiczne na formy dostępne dla roślin. Bez tych mikroorganizmów rośliny będą rosły źle.
Jesli się przypadkiem omyłkowo nawiozło martwicy na swoją działkę, to przed siewem czy sadzeniem trzeba odbudować życie mikrobiologiczne przekopując martwicę z obornikiem lub dojrzałym kompostem na głębokość 30 cm.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...