Skocz do zawartości

Przebudowa, remont - pozwolenie


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam.
Kupiłem nieruchomość w centrum miasta i chciałbym ją przebudować.

Od ulicy powiększyć otwory okienne, wstawić 2 drzwi (odrębne wejście do lokali użytkowych na parter) wybić w drugiej części piwnicy (po prawej stronie) okno z drzwiami i zrobić drugie wejście. Zmienić ogrodzenie.

Rozumiem, że potrzebuję pozwolenie na budowę ze Starostwa, czy sąsiad po lewej stronie budynku może wyrazić sprzeciw i mnie zablokować z przebudową? Remont wizualny będzie od ulicy a nie z jego strony.

Proszę o podpowiedź.

DSC01446.jpg

Edytowano przez nikes (zobacz historię edycji)
Napisano
Sam sobie według własnego widzimisie nie możesz dokonać przebudowy, zwłaszcza jeśli będzie ingerencja w ścianach działowych.
Z tego co piszesz chcesz chyba wyodrębnić kilka lokali z tego jednego budynku.
Potrzebny ci będzie projektant, który wszystko namaluje w papierach, potrzebna ci będą na pewno plany domu, plan instalacji elektr. ( pewnie będziesz zakładał osobne liczniki do poszczególnych lokali).
A sąsiedzi zawsze mają prawo VETA zwłaszcza jak nie będą przychylni nowym inwestycjom
Napisano
Witam. Mój budynek (piętrowy ze strychem o wysokości ok 9 metrów) jest doklejony do budynku sąsiada (parterowy wysokość ok 4 metrów). Od strony sąsiada na piętrze mam okno z widokiem na dach budynku sąsiada. Sąsiad wymyślił sobie, że dobuduje poddasze użytkowe z dachem kopertowym (wysokość budynku z nadbudówką ok 8metrów). trzeba też zaznaczyć, że mój widok na dach sąsiada jest od strony południowej. On tym projektem zasłoni mi okno i zacieniuje całą działkę.

jeśli chodzi o nadbudowę:
- jaką powinien zachować odległość w tej sytuacji od otworu okiennego?
- jaką powinien zachować odległość od granicy gdzie nie ma budynku?
- czy mogę skutecznie wyegzekwować odległość zgodną z przepisami, czy starostwo zrobi jak będzie chciało czyli wyrazi zgodę na nadbudowę?

Serdeczne dzięki z góry za odpowiedź.

DSC01446.jpg

Napisano
a dlatego, że przepisy w tym przypadku obowiązują obie strony, a nie kto pierwszy ten lepszy, to nie Kali ustanowił, a czy 4m to poczytaj na forum i uważniej przepis, o którym wspominasz
Napisano
Cytat

A dlaczego ja, skoro budynek już stoi od 1970 r, a przepis mówi wyraźnie że musi być zachowana odległość 4 m.



I mówił tak od dawien dawna, a dla tego przypadku (okno w granicy) zabraniał: § 9 ust. 1, § 20 ust. 7 i § 8 Zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 czerwca 1966 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane budownictwa powszechnego.


To okno w granicy to samowola budowlana i powinno zostać zamurowane.
Napisano
Mój budynek stoi od granicy ok 0,5 metra. Kiedyś to były działki jednego właściciela. Jedynie daszek tego niższego budynku przylega do mojego, ale odległość między nimi jest 0,5 m - tamten jest postawiony w granicy. Ok, nawet jeśli musiałbym zamurować okno to przecież są przepisy, które mówią, że budujący musi odstąpić chyba 3 metry od granicy. Czy ten zapis nie obowiązuje?
Napisano (edytowany)
Cytat

Kolego, piździliard razy były te przepisy tu cytowane i objaśniane, minimum wysiłku chyba jest ok, aby korzystać z dobrodzejstwa tego forum i forumowiczów




Słuchaj kolego. Nie chcesz odpowiadać to omiń temat i się nie denerwuj. A jak wiesz gdzie jest odpowiedź to podaj link do podobnego tematu.

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Okno oknem, ale jest przepis że od granicy musi gość odstąpić chyba 3 metry. Z tym, że budynek parterowy jest już przyklejony obok. Więc jak to się ma do przepisów? Może się dokleić bez mojej zgody czy nie? Edytowano przez nikes (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Okno oknem, ale jest przepis że od granicy musi gość odstąpić chyba 3 metry.


Jest również przepis o odległości od granicy nie mniejszej jak 1,5m, oraz o budowie w granicy - Rozporzadzenie w sprawie WT, par. 12 .
Napisano
Cytat

Powiedzcie mi jeszcze jedną rzecz. Okno oknem, ale jest przepis że od granicy musi gość odstąpić chyba 3 metry. Z tym, że budynek parterowy jest już przyklejony obok. Więc jak to się ma do przepisów? Może się dokleić bez mojej zgody czy nie?


A czemu to "gość" musi, a Ty już nie?
Przypowieść o Kalim była już cytowana, więc nie ma sensu się powtarzać.
Napisano
Cytat

A czemu to "gość" musi, a Ty już nie?
Przypowieść o Kalim była już cytowana, więc nie ma sensu się powtarzać.




Z tego powodu, że te budynki nie są budowane a już stoją od wielu lat. Gdybym budował lub nadbudowywał i tym samym świadomie szkodził sąsiadowi w postaci zasłonięcia okna lub zacienienia działki wiedząc że postępuję po hamsku to bym nie myślał o takich inwestycjach lub gdyby sąsiad nie wyraził zgody na złagodzenie przepisu to bym się dostosował do obowiązujących. Jeśli ktoś Tobie na całej szerokości działki od strony południowej chciał wybudować 8 metrowy budynek to byś mu pozwolił?
Napisano
Po co coś pisać jak wiesz swoje. icon_evil.gif

Zapoznaj się z podanym przepisem + dodatkowo z ustaleniami MPZP.

Masz działkę w zabudowie zwartej, a w związku z tym "narażony" jesteś na takie konsekwencje wynikające z tego rodzaju zabudowy.
Napisano
Cytat

Po co coś pisać jak wiesz swoje. icon_evil.gif

Zapoznaj się z podanym przepisem + dodatkowo z ustaleniami MPZP.

Masz działkę w zabudowie zwartej, a w związku z tym "narażony" jesteś na takie konsekwencje wynikające z tego rodzaju zabudowy.




Dziękuję za informację, gdybym wiedział to bym nie pytał. Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że sąsiad nadbuduje jak będzie chciał i nic mu nie zrobię, będę siedział w cieniu a okna okna mi będą gniły z wilgoci. No nieźle. Gdyby jego budynek był od strony północnej to bym miał to w dxxxx. Nikt nie odpowiedzał jednoznacznie, ale domykając temat jednym słowem g.w.o mu zrobię, zrobi co będzie mu się podobać, niedługo może mnie z własnej posesji wygoni.
Napisano
Cytat

a okna okna mi będą gniły z wilgoci. No nieźle.



Okna Ci gniły nie będą, bo je musisz zlikwidować. Na życzenie sąsiada. Okna od jego strony nie ma prawa być.
A ponieważ jako sąsiad, bedziesz miał prawo protestować przeciw jego zamierzeniom, to protestuj! Opóźnisz jego budowę i stracisz sąsiada. Chyba na zawsze.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Załączam zdjecia. Może coś da się wywnioskować z tego. Całe szczęście że sąsiad postanowił postawić swoje ogrodzenie, jak poinformował będzie to „murek” cokolwiek to znaczy dla niego. Więc nawet ta usypana ziemia nie będzie opierać się na moim ogrodzeniu. Jak dla mnie może postawić ogrodzenie murowane po całości nawet i na 10m wzwyż. Pomiędzy moim ogrodzeniem a jego jest wolna przestrzeń jakieś 40cm- tu się okazało że ta przestrzeń jest „moja” bo deweloper  postawił ogrodzenie nie po linii granicy. Na ostatnim zdjęciu widać wykop na moje oko nie mniej niż 1,5m do owego „murku” by ziemia się nie osuwała. No specem nie jestem ale na 99% wymaga to zgody kogoś z „góry”.
    • Witam . Ja ze swojej strony jako monter instalacji hydraulicznych i grzewczych mogę polecić firmę IZOMIX i ich sklep internetowy sklep.izomix.pl Jak tylko zabraknie mi choćby 1mb otuliny to wysyłali mi zawsze w ten sam dzień, a na drugi już miałem. Mają tam właśnie materiały izolacyjne do rur, kanałów, poddaszy itp
    • Nie sądziłam że zgoda na użytkowanie i zakończenie budowy może być wydana jeszcze w trakcie budowy…poza tym terenu nie mógł podnieść po zakończeniu budowy bo na tym terenie postawił dom- logiczne- najpierw teren potem dom.  Swoją drogą, teraz trochę przypominam sobie, mój dom jest podniesiony o 1,5m do równego poziomu z drogą i to jest zapisane w projekcie budowlanym. 
    • Decyzja o zakończeniu budowy i zgoda na użytkowanie mogła zostać wydana na podstawie dokumentów, bez opcji wizyty na placu budowy, więc nikt w urzędzie może nie wiedzieć o pracach przy podniesieniu terenu. Albo prace te zaczęły się dopiero po odbiorze. Idź do urzędu, bo tutaj to będziemy gdybać. Tak na marginesie nie wierzę, żeby sąsiad miał pozwolenie na takie podnoszenie poziomu swojej działki.
    • Jeżeli kocioł ma wyprowadzenie (czopuch) poziomo, to otwór w kominie trzeba zrobić na konkretnej wysokości. Jeżeli zaś odprowadzeni ma być w kotle zrobione od góry, to najłatwiej jest wszystko dopasować, gdy otwór w kominie jest wysoko. Wtedy mamy długą pionową rurę czopucha, co ma zarówno dobre, jaki złe strony.  Pionowa rura zajmuje miejsce obok komina. W przypadku kominka zwykle nie jest to problem, ale kotłowni , przy kotle, może przeszkadzać. Pionowa stalowa rura czopucha nagrzewa się szybko, co wspomaga ciąg przy rozpalaniu.  Rura oddaje ciepło do otoczenia. Ale ciepło może też oddawać tradycyjny murowany komin. On też gromadzi je na dłużej. Kominy prefabrykowane często są izolowane, więc ten efekt już nie bardzo występuje. Trzeba więc rozważyć: - jaki jest komin;  - czy czopuch i komin oddają ciepło do tego samego pomieszczenia (komin może być za ścianą);  - czy dodatkowe ogrzewanie wnętrza przez czopuch (długą stalową rurę) jest pożądane. W małych kotłowniach bywa to raczej wadą, niż zaletą.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...