Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
skorut

kupno i podzielenie działki pod 2 właścicieli

Recommended Posts

Witam
Od jakiegoś czasu poszukuję działki budowlanej pod budowę domu, znalazłem gościa który też szuka działki i znalazł fajną działkę tyle, że jest ona dla niego i dla mnie za duża (2500m2), a właściciel chce ją sprzedać tylko w całości. No i dostałem propozycję wspólnego zakupu tej działki i podzielenia jej na 2 równe części....
Teraz rodzi się pytanie jak w praktyce odbywałaby się taka procedura, ile by to trwało i kosztowało, jak to wygląda prawnie, a co najważniejsze jakie jest ryzyko takiego kupna i podziału, co jak np ten drugi kupujący (właściciel)zacznie robić jakieś problemy?

Moje wątpliwości biorą się stąd, że ewentualny przyszły sąsiad jest dla mnie całkowicie obcym człowiekiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepszym sposobem byłoby poznać ów "sąsiada". Z własnego doświadczenia wiem, że może być z tym różnie. Zazwyczaj zawsze na początku jest wszystko super, a jak przyjdzie co do czego to pojawiają się problemy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim trzeba ustalić czy działkę można podzielić i co można na niej wybudować. Konieczna jest więc wizyta w urzędzie gminy/miasta i zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub z innymi uchwałami urzędu w sprawie podziału nieruchomości.

Co do wspólnego zakupu najbezpieczniejszą formą będzie podzielenie działki przez obecnego właściciela przy czym jego interes może chronić zawarcie umowy przedwstępnej gwarantującej dokonanie transakcji przez obu potencjalnych
nabywców, jeśli nieruchomość zostanie podzielona. Procedura trochę potrwa (podział przez geodetę, zatwierdzenie przez wójta/burmistrza, założenie nowej księgi wieczystej - przeciętnie 2 - 3 miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najprawdopodobniej jest to działka rolna, tak więc nie będzie można jej podzielić (w prosty sposób).
Gdyby było inaczej, właściciel sam by podzielił, bo wartość obu działek (budowlanych, z prawem do zabudowy) byłaby większa niż 1 dużej przed podziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ma wywiewać bo masz z tego co pamiętam wentylacje grawitacyjną. Anemostat to raczej do wentylacji mechanicznej a nie do grawitacyjnej. To błąd, należałoby to naprawić ale najpierw wywaliłbym ten anemostat i sprawdził czy jest w ogóle jakiś ciąg. Kuchnia i łazienka bez sprawnej wentylacji to w przyszłości kłopoty.
  • W kuchni od początku wentylacja była do kitu, czyli boczny kanał pod sufitem idący do łazienki.Zrezygnowałam z takiego rozwiązania. Jest dziura i anemostat. Nic nie wwiewa, nie zaobserwowałam osadzającego się lodu.  Zatem idąc tropem obaw Gawła mam nadzieję, że na kolejnej dziurze też by nie było lodu.  Kołderki skończone, zapakowane do studni. Fotki jutro.  
  • Gość rgaczol@wp.pl
   Witam, to coś wspaniałego, gratuluję pomysłu. TYLKO ZAZDROŚCIĆ. Czy ten kosztorys to wszystkie koszty? Proszę o uściślenie, 400 zł na środki chemiczne to koszt roczny , czy miesięczny? Jestem emerytem z niewielkim dochodem. Dlatego takie może naiwne pytanie. Mam dom letniskowy na wsi . Drewniany z możliwością mieszkania całorocznie. Problem z ogrzewaniem . Mam kominek , który spala duże ilości drewna i w zasadzie zimą tam nie bywam. Państwa rozwiązanie związane z miejscem do hydromasażu może zmienić moje podejście do eksploatacji "działki".
  • Też się nad tym zastanawiam i plnuję ale dopiero za 3 lata a Ty już nie za wcześnie? Nie chodzi chyba o malowanie??
  • Jest to stary budynek i w niektórych miejscach ściana ceglana ma 12 cm grubości i w tych miejscach gdzie mam możliwość wkładałem dodatkowe ocieplenie. Druga sprawa to ściana kolankowa, która jest tak naprawdę cofnięta o jakieś 0,5 metra od faktycznej zewnętrznej ściany. Tzn. ścianka kolankowa jest zbudowana ze stelażu pod GK a przed nim jest 15 cm warstwa wełny.   Pomiędzy legary a sam stelaż nie planowałem już wkładać wełny, nie będzie tam na nią miejsca ponieważ stelaż będzie wisiał o "włos" od legarów. Jedynym więc ociepleniem sufitu będzie 15 cm warstwa wełny między belkami stropowymi a strych powyżej będzie miał wypełnione między krokwiami również 15 cm warstwą wełny.
 • Popularne tematy

×