Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
vip42

MPZP - zaopatrzenie w energię cieplną

Recommended Posts

W nowym uchwalonym MPZP jest punkt:
zaopatrzenie w energię cieplną:
- zakaz stosowania źródeł z czynnikami wysokoemisyjnymi
- dopuszcza się do ogrzewania budynków takie czynniki grzewcze jak: energia elektryczna, olej opałowy, gaz lub inne odnawialne źródła energii
- zakaz ogrzewania budynków węglem kamiennym i drewnem
- wymagana minimalizacja zadymienia ...

Co to dla mnie oznacza? Ekogroszek odpada (węgiel), sieci gazowej brak. Czy pellet to jest "odnawialne źródło energii"? Czy mogę mieć kominek na drewno (kominek nie będzie głównym źródłem ciepła tylko okazjonalnym/pomocniczym )?

Czy zostaje mi tylko wybór między LPG, olejem a pompą ciepła?

Gość adiqq
jest tak jak Jani pisał...
Pellet jest jak najbardziej odnawialnym źródłem energii (biomasa), nie wiem tylko czy faktycznie kominek się łapie, skoro jest zapis o zakazie ogrzewania drewnem - musiałyś dopytać w gminie, ale sądzę że jako pomocnicze źródło może być...

Gość arturo72
Zdecydowanie lepszy pellet niż węgiel icon_smile.gif
Kominek jako nie podstawowe źródło ciepła powinien być dopuszczony i nikt nie powinien robić żadnego ale.
Zawsze można powiedzieć,że w projekcie jest biokominek icon_smile.gif

dzięki, taką miałem nadzieję że się będą łapać (ostatecznie kominek może być opalany brykietem).

Teraz będę musiał się zastanawiać co lepsze do grzania: pellety, LPG, PC a może olej?

Nie miał człowiek problemów to wymyślił budowę domu.

Pellet jak najbardziej się łapie - oprócz tego, że to biomasa, więc paliwo odnawialne, to jeszcze mało dymi, zatem także punkt o minimalizacji zadymienia spełniony.

Witam!

Pellet jest ekologicznym paliwem wytwarzanym z biomasy. Ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany
jest do najbardziej efektywnych i ekologicznych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń!
Po spaleniu 1 tony pelletu ok. 2,5kg. Dla porównania po spaleniu 1 tony ekogroszku pozostaje 90kg popiołu,
którym to nie możemy – tak, jak popiołem uzyskanym z pelletu -nawieźć ogródka, więc pojawia się koszt utylizacji!

Pellety STELMET pakowane są w zgrzewanych workach, co sprawia, że nie ma obaw o zabrudzenie kotłowni.
Każda paleta dodatkowo foliowana hermetycznie co zabezpiecza pellet przed wilgocią a co za tym idzie, przed
utratą właściwości opałowych. Ekogroszek, który magazynowany jest luzem potrafi stracić swoje wartości
opałowe nawet o połowę!!!

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki

Cytat

Polecam piece z podajnikiem:

Cichewicz-Futura-Econo-Mini-16KW

Galmet-EKO-GT-KWP=

EKO-GT-KWP 17-kW

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki

To są piece na ekogroszek

Czy trzeba zmienić palnik na "pelletowy" czy na tym standardowym też się będzie dobrze palić?

Cytat

Czy trzeba zmienić palnik na "pelletowy" czy na tym standardowym też się będzie dobrze palić?

Tak, pelletem można efektywnie palić w piecach dedykowanych do ekogroszku.
Efektywność ta jednak nie będzie pełną, możliwą do osiągnięcia w piecach do pelletu.
Przy zmianie paliwa z ekogroszku na pellet powinno dokonać się regulacji podajnika, gdyż mają
odmienną prędkość spalania!

Pozdrawiam,

Andrzej Wysocki

Gość adiqq
Cytat

a jakiś fajny piecyk (10-18 KW) na pellety ktoś zaproponuje?

bez problemu znajdziesz też piece z podajnikiem dedykowane do pelletu - ze specjalnym palnikiem i zapalarką....
wystarczy tylko w wyszukiwarce wpisać.....icon_biggrin.gif

dobrze, poświęciłem minute....na hasło "pellet piec" jako pierwsza wyskakuje strona http://499.com.pl/
miłej lektury icon_biggrin.gif

dzięki...
to, że są piece do pelletów to wiedziałem, trochę stron też przejrzałem...
bardziej chodziło mi o to czy ktoś poleca (lub odradza) jakiś piecyk

Gość adiqq
no do tego, to potrzebujesz wpierw kogoś kto w ogóle pali pelletem, a jak widać, o to tutaj ciężko icon_biggrin.gif

Cytat

no do tego, to potrzebujesz wpierw kogoś kto w ogóle pali pelletem, a jak widać, o to tutaj ciężko icon_biggrin.gif

Ja swój dom ogrzewam paliwem z biomasy dopiero drugi sezon, więc o opłacalności nie mogę się zbytnio wypowiadać, ale tak jak piszą powyżej, wszystko zależy od tego czy znajdziemy dobrego dystrybutora w okolicy, wtedy mozna wytargowac korzystną cenę za tonę

Cytat

W nowym uchwalonym MPZP jest punkt:
zaopatrzenie w energię cieplną:
- zakaz stosowania źródeł z czynnikami wysokoemisyjnymi
- dopuszcza się do ogrzewania budynków takie czynniki grzewcze jak: energia elektryczna, olej opałowy, gaz lub inne odnawialne źródła energii
- zakaz ogrzewania budynków węglem kamiennym i drewnem
- wymagana minimalizacja zadymienia ...

Co to dla mnie oznacza? Ekogroszek odpada (węgiel), sieci gazowej brak. Czy pellet to jest "odnawialne źródło energii"? Czy mogę mieć kominek na drewno (kominek nie będzie głównym źródłem ciepła tylko okazjonalnym/pomocniczym )?

Czy zostaje mi tylko wybór między LPG, olejem a pompą ciepła?

Dziś rozmawiałem z naszą planistką i dowiedziałem się, że takie zakazy są niezgodne i spokojnie można pisać sprzeciw do tego MPZP

Można napisać sprzeciw. Powiedziała, że to może być też

MPZP jest uchwalony i prawomocny - czy nie jest zapóźno na jakikolwiek sprzeciw?

Cytat

Dziś rozmawiałem z naszą planistką i dowiedziałem się, że takie zakazy są niezgodne i spokojnie można pisać sprzeciw do tego MPZP

Zgodne, zgodne icon_biggrin.gif - zwłaszcza jeśli działka jest w "specjalnej strefie", a ta jest.

Cytat

Zgodne, zgodne icon_biggrin.gif - zwłaszcza jeśli działka jest w "specjalnej strefie", a ta jest.

Niestety jest w takiej "specjalnej strefie" i przez to same są z nią problemy.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Działka rodziców ma ok 15 arów powierzchni, więc na pewno da się ją podzielić. A wjazd możliwy będzie do wykonania bliżej piekarni. Z zapewnieniem dostawy mediów nie powinno być kłopotów - wszak to prawie środek wielkiego osiedla w Twoim mieście...
    • Ma zakopane 3 kręgi betonowe. Do środka kręgów dochodzi rura PE które ma w przyszłości zasilać automatyczne nawodnienie.  Teraz z tego miejsca mają się rozchodzić rury do zasilenia nawodnienia. Na zdjęciu jest widoczna druga rura PE ale ta ma służyć do zasilenia w wodę budynku gospodarczego.  Czy to jest dobry pomysł żeby w tym miejscu zainstalować elektrozawory do automatycznego podlewania. Z tego miejsca ma wychodzić rura do zasilenia automatycznych zraszaczy oraz udzielna sekcja do podlewania kropelkowego.  Rury wprowadzone będą nisko w kręgach i będzie można z nich spuszczać na zimę wodę.  Czy jest gdzieś w necie dostępny schemat budowy automatycznego nawadnia ogrodu. Czy takie rozwiązanie ma szanse się sprawdzić?  
    • Gość
      Z chęcią zapłacę 100 zł za metr kwadratowy . Ale niestety dziś Pan dał mi ofertę aż mnie z nóg zniosło . Nie potrafił się określić w jaki sposób mi koszt obliczył .
    • A u mnie wujek Google jest innego zdania     Zresztą tak mnie kiedyś uczyli...   Ja zwykle montowałem sedes śrubami do posadzki, a silikonu używałem do przyklejenia sedesu do podłoża i - tak jak pisze mhtyl - i uważam na 99,9%, że a właściwie nie trzyma  uszczelka na złączu rury wylotowej z sedesu z rurą kanalizacyjną. Zdarza się to wtedy, gdy w trakcie korzystania z kibelka porusza się on, gdyż jest źle przymocowany. Trzeba zdemontować kibelek, wymyć dokładnie podłogę i sedes od dołu, kupić nowy zestaw do mocowania sedesu (w skład zestawu wchodzą po dwie sztuki: kołki rozporowe, długie wkręty, tulejki odpowiednio wyprofilowane i zaślepki), usunąć - jeśli były użyte - stare śruby i kołki, albo nawiercić nowe otwory w posadzce i od nowa zamontować sedes i ozdobić białym silikonem             Ooooo...    W linkowanym temacie czytam:   To chyba z rozpędu...
    • A podzielisz się, tak w skrócie, czym uzasadnia to że te szmaragdy tańsze? Bardzo mnie to zaintrygowalo. Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...