Skocz do zawartości

Czy nawiewniki można montować w innych miejscach niż nad oknem?


Recommended Posts

pytanie ile roboty z rozbiciem ściany, elewacji itp, sprawa druga - za duża wydajność też nie jest wskazana, równie dobrze można otworzyć okno na oścież i wydajność będzie jeszcze większa. W nawiewnikach chodzi o stały nawiew w stosunkowo niewielkiej ilości |(żeby nie wychłodzić).
Link do komentarza
Zgodnie z obowiązującym prawem, nawiewniki powinny być zamontowane w górnej części okna, lub w przegrodzie zewnętrznej (ścianie) ponad oknem.

Wydajność nawiewników powinna być dobrana do ilości osób (nie mniej niż 20m3/h/osobę przewidzianą w projekcie architektonicznym), lecz sumarycznie nie mniejsza, niż wymagane do usunięcia ilości powietrza z przestrzeni wentylowanej.
Link do komentarza
Tak po mojemu to nawiewnik powinien być umiejscowiony przy podłodze a powyżej okna czy pod sufitem to wywietrznik. Powietrze jak ogrzane to się unosi do góry i samoistnie łapie "cug" aby sobie wylecieć na zewnątrz.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość Janusz Kopecki
W zasadzie Wszystkie Nawiewniki ścienne montowane NIE nad oknem, w myśl przepisów określających sposób ich montażu, montowane są niezgodnie z prawem budowlanym.Czy ktoś to rozumie? Z chęcią poznam tę "tajemnicę"..Setki odebranych budynków w ciągu ostatnich KILKU LAT.Czy ktoś za tym stoi?😁
Link do komentarza
Dnia 24.04.2012 o 17:20, mhtyl napisał:

Tak po mojemu to nawiewnik powinien być umiejscowiony przy podłodze a powyżej okna czy pod sufitem to wywietrznik. Powietrze jak ogrzane to się unosi do góry i samoistnie łapie "cug" aby sobie wylecieć na zewnątrz.

 

Dnia 24.04.2012 o 17:49, bajbaga napisał:

Cug robi albo komin albo wentylator.
Przy górnym umiejscowieniu nawiewnika, powietrze ogrzewa się opadając i mniej pizga po nogach.

Dokupy macie rację. Rzeczywiście normalnie nawiew powinien być u dołu a wywiew u góry. Dawniej nieszczelne okna tak miały i regulowały ciśnienie powietrza (wraz z wentylajami). Teraz przy szczelnych oknach jest inaczej. 

Wentylacje wywiewne - głównie w łazience i kuchni - wyrzucają powietrze do góry na zewnątrz (grawitacyjnie lub wentylatorem). Tworzy się podciśnienie - tak, tak , panowie jajcarze - ktore wciąga powietrze zewnętrzne.  I - na zasadzie podciśnieniaI - jest ono wciągane również górą okna, bo tam z jednej strony jest najmniej uciążliwe - ale też najmniejsze jest to podciśnienie. W ten sposób mamy wmagany prawem i sensem też, ale  umiarkowany ruch świeżego powietrza z zewnątrz w kierunku kuchni i łazienki.

Link do komentarza
10 godzin temu, Gość Janusz Kopecki napisał:

Czy ktoś to rozumie? Z chęcią poznam tę "tajemnicę"..Setki odebranych budynków w ciągu ostatnich KILKU LAT.Czy ktoś za tym stoi?

Faktem jest, że ustawodawca wymaga, aby nawiewniki były w górnej części przegrody zewnętrznej.

Nie mniej jednak.

Zależy od klasy przepuszczalności powietrza (przez okno).
Przepis (teoretycznie, tylko) dotyczy to (wymóg "górnej "pozycji" nawiewnika) okien 4 klasy - zaś przepisy dopuszczają klasę minimum 3.

Jednak, w zasadzie, wszystkie okna (oprócz fix-sów) posiadają mikrowentylację, tak więc nie spełniają wymogów przepisów obowiązującej w tym zakresie normy - to i są odbiory.

Z drugiej strony lepiej źle, czyli niżej zainstalować nawiewniki, niż nie instalować ich. Swoje zadanie spełnią, najwyżej będzie zimą pizgać po nogach

Dodać też należy to, że znajomość  procesów wentylacyjnych i obowiązującego prawa w tym zakresie, raczej jest na poziomie wiedzy "rzucania w panią od fizyki kamieniami" - i różnych takich "jasnowidzów".

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...