Skocz do zawartości

puszczele na poddaszu


gomesz

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
WITAM
dzisiaj usłyszałem ciche zgrzyty na stryszku,więc postanowiłem obejrzeć wieżbe i znalazłem na stropie z desek którego dokładnie nie okorowałem icon_confused.gif w tych miejscach znalazłem wygryzłą kore przez puszczele więc postanowiłem dokładnie oczyscic i odkurzyć ,czy jest jakiś dobry srodek na te robale tak aby się pozbyć ,inpregnawałem solnym całą wierzbe i nigdzie więcej ich nie widziałem jak tylko w tej korze. Edytowano przez gomesz (zobacz historię edycji)
Napisano
Spuszczel pospolity, spuszczel domowy (Hylotrupes bajulus) – gatunek chrząszcza należący do rodziny kózkowatych.

Jest szkodnikiem drewnianych elementów budynków. Zasiedla nie tylko więźbę dachową, czy typowe ściany z drewna iglastego, ale nawet stare drewniane ramy okienne czy drewnianą boazerię i podłogi.
Kilkuletnia larwa spuszczela pospolitego

Długowieczne, bo żyjące nawet do 7 lat (zanim przeobrażą się w owada dorosłego) larwy tego chrząszcza żerują w martwym i suchym drewnie z drzew iglastych.

Długość życia larwy zależy od właściwości odżywczych drewna. Ocenia się, że stadium larwy może trwać nawet kilkanaście lat w niesprzyjających warunkach. Larwy rozwijają się nawet w bardzo przesuszonym drewnie. Najczęściej drążą kanały w części bielastej drewna. Rzadko spotykany w drewnie mocno zawilgoconym.

Rójka przypada najczęściej na początku sierpnia podczas najgorętszych dni. Po zapłodnieniu samica poszukuje miejsca o odpowiedniej wilgotności i fakturze drewna.

Obecność spuszczela pospolitego w drewnie stwierdzić można po odgłosach żerowania w gorące dni. W drewnie silnie zaatakowanym, z którego we wcześniejszych latach wydostawały się postacie dorosłe, obecność można stwierdzić na podstawie kilkumilimetrowych otworów wylotowych, z których wysypuje się mączka drzewna.


To z Wiki....
Nawodnić tę więźbę?
Trudno będzie....
Pokochać?....
Nowe postawić a o tym zapomnieć?...

Adam M.
Napisano
zaczerpnięte z głębin internetowych

"Zwalczanie Spuszczela ze względu na szczególną specyfikę żerowiska jest bardzo trudne, wymaga agregowanych metod chemicznych (iniekcji, oprysków oraz fumigacji) wykonanych przez specjalistyczne ekipy DDD".

ogólnie rzecz biorąc współczuję słuchania odgłosów parzących się robaków ;)
Napisano
Moja znajoma miała też puszczele na poddaszu.I z tego co mówiła to dość poważna sprawa. Ona wezwała specjalistyczną firmę, ale koszt usługi był bardzo wysoki. W rezultacie poradzili jej jakiś preparat i wstrzykiwała go strzykawką. Walka trwała kilka miesięcy.
Napisano
"trwała" czyli rozumiem, że jednak je zwalczyła własnymi siłami? ewentualnie, jak pamiętasz, podaj nazwę preparatu którego używała znajoma, może przyda się komuś na przyszłość.
  • 9 lata temu...
Napisano (edytowany)

Witajcie, przepraszam, że odświeżam tak stary temat, po prostu na różnych forach (już na 3) szukam opinii nt. firmy i usługi fumigacji domu / poddasza.

Stosunkowo blisko mnie jest ta firma, która przeprowadza fumigację, na stronie piszą coś takiego: https://www.carsekt.pl/fumigacja/

Napisałem do nich wiadomość i w przypadku spuszczela (musiałbym zamówić audyt, ale mówią, że to raczej spuszczel). Na innym foru.m ktoś pisał o ozonowaniu zamiast "półśrodków" ale firma odpisała, że to (ozonowanie) nie spełni swojej funkcji. Ozonowanie to bardziej do pojedynczych pomieszczeń typu gabinet stomatologiczny itp, do samochodu, do zabicia zapachów czy raczej dezynfekcji.

Dostałem szacunkową wycenę ale szczegółowa dopiero po audycie.

I teraz pytanie: jak zweryfikować to co mówi firma? Miał ktoś z nimi do czynienia? Czemu na innym forum ktoś napisał, że fumigacja to "półśrodek"? Po forach widzę, że jest sporo firm, ale tą się interesuję, bo jest "pod ręką" (i w sumie dostałem lepszą cenę) tylko potrzebuję więcej informacji o niej lub o usłudze np. jak z ich skutecznością czy gwarancją.

Jeśli ktoś ma jakieś info, serdecznie dziękuję. Pozdrawiam

Edytowano przez DamianL (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...