Skocz do zawartości

Błędy przy wykonywaniu wentylacji


Recommended Posts

Wymiana zużytego powietrza w domu jest niezbędna nie tylko ze względu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, ale też i kondycję samego budynku. Tam, gdzie popełniono błędy przy wykonywaniu wentylacji, dochodzi do trwałego zawilgocenia elementów budynku, a w następstwie tego – do rozwoju grzybów i mikroorganizmów.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/11502-bledy-przy-wykonywaniu-wentylacji

Link do komentarza
Cytat

Przyczyną niewydolności wentylacji może być też przełączanie jej na pracę na niskim biegu: zmniejszanie w ten sposób prędkości obrotowej wentylatorów powoduje bardzo znaczny spadek sprężu, a więc zdolności do pokonywania oporów przepływu, wskutek czego do oddalonych od centrali pomieszczeń może docierać zbyt mało świeżego powietrza.


Ten tekst to jeden wielki błąd!
jak można tak projektować? Nie ma pomieszczeń "dalej"
dlaczego "proste" mają być ze sztywnych kanałów - im mniej połączeń tym ciszej!
Dlaczego słowa nie ma o optymalnych prędkościach powietrza w kanałach i o projektowaniu takich przekrojów by powietrze w kanale się nie rozprężało?
Dlaczego straszyć oporami przy 100m3/h - przecież to jak kapiąca woda w calowej rurce... Poza tym to nie jest wentylacja z jednym wentylatorem - wentylatory są na nawiewie i wywiewie
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
  • 2 lata temu...
  • 1 rok temu...
Gość RaMek
Bardzo dobry art. pokazujący z jaką powagą i starannością należy traktować instalację wentylacyjną. Mi brakuje tu większej porcji informacji dot. wentylacji grawitacyjnej, która jest powszechna w każdym domu i jest przedmiotem zainteresowania większości czytelników nie zajmujących się wentylacją profesjonalnie. Wg mnie, powinno się też zwrócić większa uwagę na powtarzające się od dziesiątek lat przypadki zgonów w czasie kąpieli w wannie. Otwarta komora spalania piecyka gazowego przy jednoczesnym uruchomieniu przez jednego z członków rodziny okapu kuchennego, powoduje odwrócenie ciągu i wypełnienie wanny i łazienki spalinami, które w większości przypadków powodują zgon kąpiącej się osoby. To jak wykonanie wyroku śmierci!!!! Wprowadzenie piecyków z zamkniętą komorą spalania zmniejszyło liczbę tych tragedii, ale nie wykluczyło ich kompletnie. Mam kontakt z wieloma strażakami czy kominiarzami i nigdy od nich nie usłyszałem, żeby na tę kwestię szczególnie uważać. Może przydałaby się jakaś większa kampania informacyjna na poziomie krajowym? Pozdrawiam.
Link do komentarza
Dnia 5.07.2019 o 13:21, Gość RaMek napisał:

  Mi brakuje tu większej porcji informacji dot. wentylacji grawitacyjnej, która jest powszechna w każdym domu i jest przedmiotem zainteresowania większości czytelników nie zajmujących się wentylacją profesjonalnie.  

Wrzuć w wyszukiwarkę hasło "obrzęd gromniczny". Przyda się.

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Witam, 

Wentylacja grawitacyjna jest sprawdzonym rozwiązaniem, ale dla nowoczesnych oraz energooszczędnych budynków znacznie lepszym wyborem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W odróżnieniu do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, uzyskujemy nowoczesną instalację, która zapewnia dostarczanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do budynku jednocześnie przy odzysku ciepła z powietrza wywiewanego w rekuperatorze. Dzięki rozmieszczeniu anemostatów do każdego pomieszczenia dostarczona zostanie odpowiednia ilość świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien. Powietrze będzie czyste, dzięki zastosowaniu filtrów w centrali wentylacyjnej. Pozwoli to również na rozwiązanie problemu z owadami w budynku oraz jest wskazane dla osób z alergią. 
Jeżeli są Państwo zainteresowani zastosowaniem wentylacji mechanicznej, zachęcam do sprawdzenia oferty marki Buderus. Znajduje się w niej centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła Logavent HRV2, która posiada wysoką efektywnością odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% oraz bardzo cichą pracą. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła, wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. 
Więcej informacji technicznych o centrali wentylacyjnej z rekuperatorem można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/
W razie pytań chętnie pomogę. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant Buderus 
 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...