Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
EwurkaP

Pękające ścianki działowe

Recommended Posts

Proszę o pomoc, poradę, diagnozę w następującej sprawie. W ostatnią sobotę zaczęły pękać wszystkie ścianki działowe w naszym domu. Dom został wybudowany w 2003 roku i od tego roku w tym domu zamieszkujemy. Jest parterowy z możliwością zabudowy poddasza. Strop nad parterem jest keramzytowy, zalany warstwą betonu.
Jak wspominałam, w sobotę słychać było strzelające, pękające ściany. Widok jest przerażający. W tym naszym wychuchanym domu, między stropem a ściankami działowymi powstały przerwy na ok 0,5 - 1,0 cm. Niektóre ścianki (jak np. w łazienkach) popękały od samej góry do ok. 1m. od posadzki poprzez fugi w płytkach. Inne pęknięcia są poziome nad drzwiami do pomieszczeń. Ten obraz rozpaczy powstał w kilka godzin. Jestem bezradna i zrozpaczona. Co może być przyczyną tego stanu rzeczy? Dodam, że do nie jest podpiwniczony, a na murach fundamentowych żadnego pękania nie widać. Pomóżcie proszę. icon_cry.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawdopodobnie ścianki postawiono na nie zagęszczonej podsypce i słabym podkładzie podłogowym. Odwilż spowodowała rozmycie gruntu, co w efekcie doprowadziło do utraty stabilności oparcia dla ścianek działowych. Ewentualne wzmocnienie podłoża jest bardzo kłopotliwe (należy usunąć podłogę i warstwy podkładowe) niemniej jest nadzieja, że grunt już się ustabilizował i dalszych pęknięć nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za pomoc w rozwiązywaniu problemu. Początkowo też sądziliśmy, że jest to przyczyna wysoko zalegających wód gruntowych. Nasze przypuszczenie co do takiego scenariusza upadło, gdyż na ściankach przy podłogach nie ma żadnych oznak, że grunt pod ściankami usiadł. Wszelkie pęknięcia mają miejsce od stropu w dół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy w związku z Pana przypuszczeniem, należy się obawiać jeszcze gorszego scenarusza (np.osunięcia się ścian itp.)? Czy grozi to jakąś katastrofą? Jak i kiedy można przystąpić do naprawiania powstałych szkód?
Grunt na którym stoi dom jest gliniasty, a faktycznie w bieżącym roku poziom wód jest bardzo wysoki. Sąsiedzi mają wodę w garażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno przewidzieć czy osiadanie gruntu nie spowoduje pęknięć na ścianach nośnych, zależy to bowiem od stabilności podłoża pod ławami fundamentowymi, które są znacznie głębiej niż podkład podłogowy. Jednak po skutkach można sądzić, że przyczyną jest osiadania podkładu podłogowego, co nie ma wpływu na posadowienie fundamentów.

Jeśli nie pojawią się nowe pęknięcia, a szczeliny nie będą się powiększać to można będzie przystąpić do naprawy uszkodzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

możesz wkleić jakieś fotki?też bym pooglądała ....
u mnie też wystąpiły pęknięcia na tynkach ścian , ale nie aż szpary kilkumilimetrowe, u mnie te na posadzkach mają max. 4mm ... chciałabym zobaczyć jak to wygląda u EwurkaP ...
budowałam na torfach , na głębokich fundamentach co prawda - ale pod chudziakiem nie wybieraliśmy aż po torf - mogło poosiadać ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...