Skocz do zawartości

Nie ma jakości styropianu bez gęstości


Recommended Posts

Podstawowym parametrem badanym w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu jest gęstość materiału. Jest to najłatwiejsza i najbardziej skuteczna metoda wyeliminowania z rynku styropianu o zaniżonej jakości.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/aktualnosci/12519-nie-ma-jakosci-styropianu-bez-gestosci

Link do komentarza
Gość edułardo
Co za bzdury. Najczęściej stosowaną dziś metodą przez oszustów jest dosypywanie do produkcji taniego regranulatu. Gęstość jest wtedy niby ok, ale styropian gówinany. Kruszy się i ma gorsze własności izolacyjne. Dlaczego po prostu nie zbadają sobie producenci zgodności tego co mają napisane na opakowaniu? (są tam wymagania polskiej normy) Może dlatego, że to wszystko ściema i bajanie dla zwykłego klienta, który nie musi się znać na materiałach budowlanych?.
Link do komentarza
Gość kamilmw
Ja już jestem całkiem skołowany. Wiem jedno, dopóki nie będzie kontroli, to kombinatorzy mogą sprzedawać co chcą. Przecież ja sobie badań materiałów budowlanych w garażu nie zrobię. Na jaką cholerę mi nadzór budowlany, skoro nie potrafią pilnować tych kanciarzy, by nie robili szwindli?.
Link do komentarza
Z tym styropianem to jest dokładnie tak jak z więźbą.
Jest drewno na więźbę dachową – drogie, i jest drewno „przetarte” z którego więźbę też się wykonuje – tanie.

W jednym i drugim przypadku (styropianu i więźby) te tanie materiały nie są dopuszczone do stosowania w budownictwie.

Link do komentarza
Gość adam456
W Polsce problem polega na tym, że bubli pełno na rynku i nikomu to nie przeszkadza. Producenci kantują na potęgę, deweloperzy i np. spółdzielnie mieszkaniowe kupują najtańsze materiały, a nadzór budowlany ma to w nosie i przymyka oczy. Pisma budowlane są skorumpowane do cna, bo żyją z reklam producentów i deweloperów i kółko się zamyka. Klient jest rabany z każdej strony..
Link do komentarza
Ja tez uważam, że dobrze, że będą jakies badania. takie są realia, że państwowych instytucji, które powinny to kontrolowac nie stać. więc dobrze, że ci producenci sami postanowili za swoje pieniądze wprowadzić te badania. nie ma co narzekac ze powinni jeszcze badac to albo tamto, niech od czegos zaczną, bo dokładnie ja zwykły konsument na oko nie ocenie czy to bubel czy nie. i marka tu nie gra żadnej roli, bo z tego co czytałem to i niektorzy markowi producenci oszukiwali. testy to testy zamiast wierzenie na słowo honoru. nie że człowiek ociepli a potem się okaże, że rachunki za ogrzewanie bez zmian....
Link do komentarza
Ja o tych testach ITB czytałem w Newsweeku jakis czas temu. Pisali tam o kilku przekrętach. Po pierwsze, że producenci daja za mało granulatu, to rozumiem że właśnie chce badać to PSPS, ale też czytałem, że dodają granulatu po recyklingu lub, że sprzedają gorszy styropian w opakowaniach od droższego, a tego już w tych testach chyba nie do końca sprawdzą... nie wiem ale chyba te testy ITB były dokładniejsze.
Link do komentarza
Tego typu gwarancja tylko zamąci na rynku mat.bud. i chyba o to chodzi pomysłodowacom . Wszytko byłoby ok gdyby chcieli badać się na normalne parametry. A oni nie badają podstawowych parametrów które de facto wskazują na opakowaniu a wybrali gęstość, dlaczego nie badają koloru albo smaku styropianu;) na to samo by wyszło, kolejny znak jakości faktycznie nic nie wart, przecież o gęstości nie ma mowy w żadnej deklaracji styropianowej. Każdy kto się trochę na tym zna, wie że firmy kombinują jak się da dosypując różny syf żeby mieć wagę. mi.in reglanulat. Taki nawet dobrze warzący styropian nie ma podstawowych parametrów Lambdy i wytrzymałości. A Liczą pewnie że ciemny lud kupi.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Tego typu gwarancja tylko zamąci na rynku mat.bud. i chyba o to chodzi pomysłodowacom . Wszytko byłoby ok gdyby chcieli badać się na normalne parametry. A oni nie badają podstawowych parametrów które de facto wskazują na opakowaniu a wybrali gęstość, dlaczego nie badają koloru albo smaku styropianu;) na to samo by wyszło, kolejny znak jakości faktycznie nic nie wart, przecież o gęstości nie ma mowy w żadnej deklaracji styropianowej. Każdy kto się trochę na tym zna, wie że firmy kombinują jak się da dosypując różny syf żeby mieć wagę. mi.in reglanulat.
Taki nawet dobrze warzący styropian nie ma podstawowych parametrów Lambdy i wytrzymałości. A Liczą pewnie że ciemny lud kupi.


W ramach Programu "Gwarantowany Styropian" prowadzone są również badania rynkowe. Dla zakupionego w hurtowni styropianu przeprowadzane są badania najistotniejszych deklarowanych parametrów - lambdy, naprężenia ściskającego i wytrzymałości na rozciąganie. Ponieważ gęstość ma wpływ na poziom osiąganych parametrów styropianu, ważenie paczek stanowi doskonałą wstępną weryfikację jakości styropianu, którą można przeprowadzić samemu, w hurtowni.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...