Skocz do zawartości

budowa domu na dzialce rolnej


Recommended Posts

Witam prosze o pomocna odpowiedz na moje pytanie bo niewiem gdzie szukac rady. Jestem rolnikiem i mam ladna dzialke na ktorej chce postawic niewielki domek.Dzialka znajduje sie przy drodze publicznej , dwie sasiednie dzialki sa zagospodarowane przez dzialke przechodzi prad i telefon , wodociag jest w drodze.Chcialam dzialke przeksztalcic na budowlana ale wlasnie jest na ukonczeniu nowy plan zagospodarowania przestrzennego i za pozno zlozylam wniosek i watpie ze on wogole bedzie rozpatrzony bo pan bursmistrz stwierdzil ze juz nie bedzie zadnych zmian w planie.Prosze o informacje czy moge sie starac o samo pozwolenie na budowe (dodam jeszcze ze ziemia na dzialce jest tej gorszej klasy , tam nic nie jest uprawiane bo tamta ziemia nie nadaje sie pod uprawe)w urzedzie dostalam informacje ze bez przeksztalcenia nic nie da sie tam wybudowac nawet siedlisk w tamtej okolicy sie nie da zalozyc tylko niewiem czemu bo w gorszych miejscach sie buduja i pozwolenia dostaja.Czy jest jakis sposob lub przepis lub jakies warunki ktore mi umozliwia budowe domu .
Link do komentarza
Cytat

Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości zabudowy określonego obszaru, to nic nie można z tym zrobić.




Poza zabudową zagrodową - dla rolników, spełniających określone wymagania.

Pod zabudowę zagrodową nie trzeba ziemi "przekształcać", bo dalej pozostaje w użytkowaniu rolnym - nawet ta pod budynkami.
Link do komentarza
Definicji legalnej nie ma.
Ale z praktyki zabudowa zagrodowa to mniej więcej dom mieszkalny - siedlisko wraz z towarzyszącymi budynkami gospodarczymi służącymi do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie ma problemu by nie stawiać wszystkiego naraz icon_smile.gif
Jak jesteś rolnikiem to nie masz problemu icon_razz.gif

Edycja: literówka
Link do komentarza
cóż, człowiek nie jest raczej mieszkańcem zagrody,
także pojęcie zabudowy zagrodowej kojarzy mi raczej z budynkami dla zwierząt i pomocniczymi

ale
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Cytat

3) zabudowie zagrodowej - rozumie się przez to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe,

Link do komentarza
Takie małe wyjaśnienie.
Zabudowa zagrodowa, to taki „twór” dla rolników indywidualnych, posiadających w w danej gminie, rodzinne gospodarstwo rolne, którzy mogą otrzymać WZ na budowę domu jednorodzinnego w „szczerym polu” – bez „dobrego sąsiedztwa”, lub (i) w przypadku MPZP umożliwia budowę domu jednorodzinnego na terenach rolnych (jeśli nie ma wyraźnego zakazu zabudowy).
Teren pod budowę nie wymaga „odrolnienia”, bo pozostaje, nawet pod budynkiem, dalej w użytkowaniu rolnym.
Dodatkowo prawo budowlane przewiduje możliwość budowy „na zgłoszenie” większych budynków gospodarczych (do 35m2) + trochę „budowli” niezbędnych do produkcji rolnej.

W zasadzie, są to wszystkie różnice między zabudową jednorodzinną, a zabudową jednorodzinną dla rolników nazwaną zabudową zagrodową.

Przedtem funkcjonował, mniej doprecyzowany, termin (określenie) - siedlisko.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
    • W Twojej sytuacji kluczowe będzie sprawdzenie, czy budowa zagrodowa faktycznie wchodzi w grę (czy spełniasz / możesz spełnić warunki rolnika) i czy lokalne urzędy nie będą miały zastrzeżeń co do wyłączenia kawałka gruntu z produkcji rolnej w ramach zabudowy zagrodowej. Jeśli nie – wtedy niestety jedynym pewnym rozwiązaniem może być długofalowe czekanie na zmianę planu albo zakup innej działki. Powodzenia w poszukiwaniach i formalnościach!
    • Jeśli zależy Ci na: szybkiej budowie, wysokiej jakości murów na długie dziesięciolecia, energooszczędności i niskich rachunkach za energię oraz przyjemnym mikroklimacie w domu zimą i podczas upałów - to postaw na ścianę jednowarstwową w technologii betonu komórkowego Ytong. Ta marka jest liderem w Polsce pod względem sprzedaży i rozwiązań oferowanych dla ścian jednowarstwowych. Możesz wybrać system drobnowymiarowych bloczków Ytong EnergoUltra+ (w dwóch dostępnych grubościach) lub system wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+. Niezależnie od wyboru, oba systemy łączy najwyższa jakość materiału oraz doskonałe parametry cieplne oraz bardzo dobre pod względem wytrzymałości. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/polecane/111365-buduj-szybciej-i-taniej-ze-scianami-jednowarstwowymi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...